“1 yıllık yakıt 2 ayda harcandı”

  • Partisinin dün yapılan İGM Grup Toplantısı’nda gündemi değerlendiren AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, sert geçen kış ve sonrasında hızla eriyen kar sularının oluşturduğu taşkınlar nedeniyle Özel İdare’nin bir yılda harcayacağı akaryakıtı iki ayda harcadığını açıkladı.
  • Taşkınlar sonrası şu an durumun stabil olduğunu ifade eden Ünlü, iş makinelerinin gücünü son kar yağışında kullanmış olduğunu belirttiği Özel İdare’ye ekipman, personel ve nakdi yardım konusunda bakanlıklarda girişimleri olduğunu ve bunların sürdüğünü söyledi.
  • AK Parti İl Başkanı, son günlerde yaşanan köy yangınlarına da değindiği konuşmasında “ORKÖY’den verdiğimiz kredilerin miktarını artırdık. Elektrik tesisatı eski olan evlerin bir an önce tesisatlarını yenilemesi gerekiyor” dedi.
  • Yeni binası bitmek üzere olan Huzurevi’nin yerine Engelsiz Yaşam Merkezi yapılacağını açıklayan Ünlü, KEAH’taki randevu sorununun, randevu alanların yüzde 25’inin randevusuna gitmeyişinden kaynaklandığını, bunun da bir yoğunluk oluşturduğunu ifade etti.

 

AK Parti’de İl Genel Meclisi Grup Toplantısı dün İl Başkanı Doğan Ünlü, Milletvekili Metin Çelik, Meclis Başkanı Güray Parçal’ın katılımıyla yapıldı.

“Pandemi koşulları gereği İGM grup toplantımızı bir süredir yapamamıştık” diyen Ünlü, gündemi ve çalışmaları değerlendirdiği toplantıda şunları söyledi:

“Geçmiş olduğumuz dönemde kış ayları çok sert geçti. Yüksek rakımlı köylerde 2,5 metrenin üzerinde kar oluştu. Karın yağdığı dönemde oldukça zorlandık. Ama Özel İdare ve diğer kurumların da desteğiyle üstesinden geldik. Kar yağışı bitti, bu seferde sıcaklık artışıyla beraber heyelanlar meydana geliyor. Bunun verdiği zararlar var. Bunları gidermeye çalışıyoruz. Karın hızla erimesiyle Bozkurt Ezine ve İnebolu’da su yükselmeleri olmuştu. Bu durum bizleri tedirgin etti. Ancak aldığımız son bilgiye göre durum şu anda stabil.”

“1 YILLIK AKARYAKITI 2 AYDA HARCADIK”

“Bu 1-2 aylık zaman içerisinde bir yılda harcayacağımız akaryakıtı harcadık. Makinelerimizin gücünü son kar yağışında kullanmış olduk. Özel İdare’ye bu yıl çok daha verimli çalışması için Bakanlıklara ziyaretlerimiz oluyor. Özel İdare’ye ekipman, personel ve nakdi yardım konusunda girişimlerimiz oldu ve oluyor. Önümüzde bizi bekleyen yoğun bir çalışma dönemi var. Hem rutin çalışmalar, hem geçen yılki sel felaketinden kalan işler, hem de bu son olaylar sonrasında ortaya çıkan hasarları giderme noktasında yoğun bir dönem bizleri bekliyor. Bu zorlu dönemi de daha fazla çalışarak geride bırakacağız.”

“DÜNYA ZOR BİR DÖNEMDEN GEÇİYOR”

“Dünyanın içinden geçtiği bu zor dönemde ülkemizde etkileniyor. Yatırımlarımız aksamadan devam ediyor. Akaryakıt fiyatlarındaki artışta önümüzdeki dönem daha iyi bir döneme gireceğimizi düşünüyorum. Örneğin bir yağ olayı yaşadık. Belki ani bir refleks göstermeyip beklesek zaman içerisinde kendiliğinden durum stabil hale dönecekti. Ancak vatandaşın ihtiyaç duyduğu maddeler üzerinden bazı kesimler tabloyu topluma farklı yansıtıyor. Ama zamanla bu durumlar hemen çözüyor. Fiyat yansımalarını sağlıklı bir şekilde takip etmeliyiz.

“ESKİ HUZUREVİ’NE ENGELSİZ YAŞAM MERKEZİ YAPILACAK”

“Huzurevi bitmek üzere. Burası bittiğinde eski Huzurevi’nin yerine Engelsiz Yaşam Merkezi yapacağız. Önümüzdeki süreçte bunu da ilimize kazandıracağız. Yer konusunda sıkıntılar vardı. Bunu da eski Huzurevi yeriyle çözeceğiz. Yine hastane randevularıyla ilgili bazı şikayetler alıyoruz. Ancak edindiğimiz bilgilere göre alınan randevuların yüzde 25’i bu randevuya gitmiyor. Bu da bir yoğunluğa ve ihtiyaç duyan vatandaşların randevu alamamasına neden oluyor. Randevusuna gitmeyecek vatandaşların randevu kayıtlarını gidemeyeceklerse iptal ettirmelerini istiyoruz. Yeni doktor atamalarıyla birlikte bazı branşlarda sıkıntı yaşamayacağız. Eksik kadroları da bir sonraki dönemde tamamlayacağız.”

“YANGINLARA KARŞI TESİSATLAR YENİLENMELİ”

“İlimizde bir taraftan da yangınlarla karşı karşıyayız. Yangın çıkış sebeplerine baktığımızda elektrik tesisatı kaynaklı olduğunu görüyoruz. ORKÖY’den verdiğimiz bu konuyla ilgili krediler var. Bu kredilerin miktarını artırdık. Tesisatı eski olan evlerin bir an önce tesisatlarını yenilemesi gerekiyor. Yangınlar bizi çok üzüyor. Köylerde çalışmayan su vanaları var. Bu vanaların da hazır hale gelmesi için çalışma yürüteceğiz. Vanaların elden geçirilmesi gerekiyor. Akkaya bölgesine bir arazöz konuşlanması için bir girişimde bulunduk. Çünkü zamanında müdahale noktasında bu önemliydi. Bunu da çözeceğiz.”

“CHP’NİN İŞİ KAOS ÜRETMEK”

“CHP’nin işi kaos üretmek. Bizim işimiz çözüm üretmek. Engelleri aşarak bu noktaya geldik. Güçlü liderimiz sayesinde bu engelleri de aşacağız. Şu anda Rusya – Ukrayna savaşında bile en önemli aktör Cumhurbaşkanımız Erdoğan’dır. Sulhu sağlayacak ülke de Türkiye olacaktır. Dünya liderleri içerisinde Cumhurbaşkanımızın farklı bir konumda olduğunu hep birlikte gördük. Üzerinde oyun kurulan değil, masada oturup karar veren bir ülke konumuna geldik. Vatandaşın olumsuz etkilendiği her olay üzerinden muhalefetin bir siyaset yürütme girişimi var. Tek noktada siyaset yapıyorlar. Olumsuz şeyler üzerinden algı siyaseti yapıyorlar. CHP temsilcisi Baltacı’nın akaryakıt zamlarıyla ilgili yaptığı açıklama ortada. Bu iktidarın algısı diyor. İktidar algı yapmaz, icraat yapar. Onların dönemine baktığımız zaman akaryakıt kuyrukları görürüz. Algının kralını onlar yapar. AK Parti’nin algıya ihtiyacı yok. Biz gerçekleri yaparız. Baltacı efendi bunları yapmaya devam etsin. Başka yaptıkları birşey yok. İP’in lideri Meral Akşener’in Şerife Bacı açıklaması üzerine Hikmet Erbilgin’in de açıklaması var. Diyor ki; Şerife Bacı ile ilgili olan konuda Milletvekili Metin Çelik, Meral Akşener’den randevu alıp söyleyecekmiş. Hasan Baltacı’yı kendi il başkanı bile milletvekili olarak kabul etmiyor. Senin milletvekilin nerenin milletvekili? Siz ne iş yaparsınız? Bunlar Kastamonu’yu temsil etmiyor. Kendileri de söylüyorlar, Kastamonu’yu temsil eden bizim milletvekilimiz. Kendi milletvekillerinin gidip Meral Akşener’e bir şey yapmasını kendileri de beklemiyor. Onların yapacakları bir şey yok. İftira ve algı operasyonlarına devam etsinler.”

METİN ÇELİK

AK Parti Milletvekili Metin Çelik de toplantıda yaptığı konuşmada muhalefeti hedef alırken, yaşanan fiyat artışlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

“FİYAT ARTIŞLARINI VATANDAŞA YANSITMIYORUZ”

Milletvekili Metin Çelik’in açıklamaları şöyle:

“2021 yılı Haziran ayı itibariyle baktığımızda, pandemi nedeniyle yaşanan kapanmanın yavaş yavaş açılmasıyla, bekleyen talep, üretimdeki daralma, tedarik zincirindeki problemlerden dolayı dünyada enflasyonist bir sürecin başladığını gördük. Bu enflasyonist süreç kendini özellikle enerji fiyatlarındaki katlayan artışlarla gösterdi. 2021 yılı Ocak ayında 100-150 dolar, bin metreküp doğalgazın maliyetiydi. 2022 başlarına geldiğimizde bin-bin 500 dolar seviyelerine geldi. Yani dünya piyasalarında doğalgazın maliyeti 10 katına çıkmıştır. Bu petrolde de aynı şekilde. Varil fiyatı 40 dolar olan petrolün fiyatı 135 doları gördü. Hükümetimiz, Sayın Cumhurbaşkanımız bu aşırı artışların vatandaşlarımıza yansıtılmamasıyla ilgili önlemler aldı. Bunun yolu sübvanseydi. Doğalgazın yüzde 25’ini sadece faturalara yansıttık. Yine elektrikte toplam maliyetin yüzde 50’sini hala hükümetimiz sübvanse etmeye devam ediyor.”

“SANTRALLER KURAKLIKTAN YARI ORANDA ÇALIŞTI”

“Geçen yıl barajlarımızdaki doluluk oranı çok düştü. Türkiye’nin enerji çeşitliliği son 10-15 yılda çok arttı. Yerli ve yenilebilir enerjideki oranımız yüzde 60’ların üzerini buldu. Rüzgar, güneş enerjisi, HES’lerdeki artışlarla biz yerli ve yenilebilir enerji oranımızı yüzde 60’ın üzerine çıkardık. Hidroelektrik santraller geçen sene yarı oranda çalıştı. Bu barajların doluluk oranının düşmesi nedeniyle, her yıl enerjisinin yüzde 30’unu hidroelektrik santralinden sağlarken, bu neredeyse yarı oranda düştü. Bu açığı biz doğalgazdan üretilen elektrikten karşılamak durumdaydık. Dolayısıyla hem doğalgaz maliyetlerinin 10 katına çıkması, hem de kuraklıktan kaynaklı sudan ürettiğimiz elektriğin yarı oranda düşmesi ve bizim bunu doğalgazdan karşılama zorunluluğumuz elektrikte de ciddi maliyet artışlarına neden oldu. Vatandaş tabii ki faturasının ne kadar arttığına bakar. Bütün bunları hissedemeyebilir ama işin arka planı bu şekildedir. Eğer bu sübvanseler yapılmasaydı, faturalarımızdaki maliyetler Avrupa ülkelerindeki gibi 4-5 katına çıkardı.”

“TÜRKŞEKER ELİYLE UCUZ ŞEKERE ULAŞIM İÇİN ÖNLEMLER ALINDI”

“Şeker fiyatlarında bir artışa gidildi. 1 Ocak’tan itibaren halkımıza TÜRKŞEKER tarafından anlaşmalı marketler eliyle, vatandaşımızın şekere en ucuz şekilde ulaşabilmesi için önlemler alındı. Bu süreçte imalatçı firmalarımızın bir takım talepleri oldu. Sonuçta bu hafta itibariyle imalatçı firmalarımız ile ilgili karar alındı. Kapasite raporlarına göre imalatçı firmalarımıza şeker tedarikine TÜRKŞEKER’e ait fabrikalardan başlanmış durumda.”