“10. fuar 10 numara olacak”

  • Bu yıl son dakikada apar topar düzenlenebilen 9. Ahşap Fuarı dün kapılarını açtı.Konuşmasında, yapılamamanın eşiğinden dönülen fuarla ilgili olarak gelecek yıl için güvence veren Vali Yaşar Karadeniz, “10. fuar 10 numara fuar olarak Kastamonu tarihine geçecektir” dedi.
  • Kastrofest’teki birlikteliğin Ahşap Fuarı için de gösterileceğine inandığını kaydeden Karadeniz, “Şunu unutmayalım, bu fuar Kastamonu’nun fuarı. Ancak bu fuar Kastamonu ile de sınırlı kalmamalı. Bu fuar ahşap sektörünün Kastamonu’da buluştuğu bir fuar olmalıdır” diye konuştu.

 

Kastamonu Ahşap Fuarı 9’ncu kez kapılarını açtı. 6 Ekim’e kadar açık kalacak olan fuar, önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da Kuzeykent pazar alanında yapılıyor.

Fuarın dün gerçekleştirilen açılış törenine Vali Yaşar Karadeniz, Garnizon Komutanı Albay Gamze Aydoğdu, Kastamonu Belediye Başkan Vekili Nuray Çolak, Türkiye Ağaç İşleri Federasyonu Genel Başkanı Ali Rıza Ercan, kamu kurum ve kuruluş amirleri, sivil toplum kuruluşları ile siyasi partilerin temsilcileri katıldı.

Ahşap Fuarı açılış töreninde Vali Yaşar Karadeniz, Kastamonu Belediye Başkan Vekili Nuray Çolak, Türkiye Ağaç İşleri Federasyonu Genel Başkanı Ali Rıza Ercan ve Kastamonu Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (KESOB) Başkanı Dursun Ergin birer konuşma yaptı.

VALİ YAŞAR KARADENİZ

“Kastamonu ve ahşap kelimesi birbirini tamamlayan, tıpkı bir elmanın iki yarısı gibi… Ben özellikle son bir yıldır ahşap üreten firmalara baktığımda tasarım noktasında önemli gelişmeler kaydettiklerini görüyorum. Kendilerini geliştirmeye yönelik çok güzel gayretleri var. Teknolojiyi de işin içine katarak çok farklı ürünler üretmeye başladılar. Tabi ki bu çabaların, gayretlerin boşa gitmemesi gerekiyor. Bu ürünlerin değerlendirilmesi gerekiyor. Bu da ancak tanıtımla olur. Tanıtımı da sadece Kastamonu değil, tüm Türkiye’ye ve hatta yapabiliyorsak tüm dünyaya yönelik yapmalıyız. Bu çalışmalaırn içinde de fuar önemli bir yer teşkil ediyor. Ahşap Fuarı’nın da bu anlamda oynadığı rol oldukça büyük. Kastamonu’dan herkes bu fuara sahip çıkmak zorunda, destek olmak zorunda. Her yıl çıtayı daha da yukarıya çıkartmamız gerekiyor.

10.fuar 10 numara fuar olarak Kastamonu tarihine geçecektir. Sadece Ahşap Fuarı açısından değil, bir hafta öncede ilimizde Kastrofest etkinliği yapıldı. Gastronomide ilimizin önemli potansiyellerinden birisidir. Bunu değerlendirmek adına yapılan etkinlik de gerçekten de yerinde bir etkinlik oldu. Çok kısıtlı imkanlarla en iyisini yaptılar. Ben inanıyorum ki bu tip birliktelikler bu fuarda da olacaktır. Şunu unutmayalım, bu fuar Kastamonu’nun fuarı. Ancak bu fuar Kastamonu ile de sınırlı kalmamalı. Yani buraya Kastamonu dışından sektör temsilcilerinin stant açmasından hiçbirimiz rahatsız olmamalıyız. Bilakis memnun olmalıyız. Bu fuar ahşap sektörünün Kastamonu’da buluştuğu bir fuar olmalıdır.”

 

NURAY ÇOLAK

“Kastamonu’nun tanıtımı açısından oldukça önemli bir haftayı geride bıraktık. İstanbul’da düzenlenen Kastamonu Tanıtım Günleri, Ankara’da düzenlenen Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi ve hafta sonunda şehrimizde ilkini düzenlediğimiz Kastamonu Gastronomi Festivali’nde şehri şehir yapan değerlerimizi tanıttık. Bugün de yüzde 67’si orman olan, ahşaba sanat katan ellerin var olduğu Kastamonu’muzda 9.Kastamonu Ahşap Fuarı’nı gerçekleştiriyoruz. Ülkemizin en zengin orman varlığına sahip olan Kastamonu’muz, ahşabın ve ormancılığında başkenti durumundadır. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de plastikten bir kaçış var. Bu doğrultuda ahşap ürünlerin değeri her geçen gün daha da artmaktadır. Ahşap Kastamonu’nun özüdür, ahşaba ruh katan şehirde yaşıyoruz. Burada ahşaba yapılan yatırım asla boş yatırım olmaz. Şehrimizde ahşap mamul, yarı mamul ve mobilya üretimi noktasında önemli firmalarımız var. Bu alanda Dünya ile yarışan firmaları bünyemizde barındırıyoruz. Yine alın terini ahşaba dökerek birbirinden güzel orman ve sanat eserleri yapan küçük atölyeler de dev eserler ortaya çıkan ustalarımızı da şehrimizin hazineleri olarak görüyoruz. Ortak akıl ile tüm değerlerimizi, olduğu gibi ahşabımızın marka değerini bulunduğu noktadan daha da yukarıya taşıyabileceğimizi de düşünüyorum. Bu noktada da her türlü projeye açık olduğumuzun bilinmesini istiyoruz.”

ALİ RIZA ERCAN

“Ahşapsız bir hayatı düşünmek bana göre mümkün değil. Tabutumuz da ahşaptan, beşiğimiz de ahşaptan… Bazı gelişmeler oluyor, inovasyon ve teknolojik gelişmeler doğrultusunda pimapen pencerelere falan aldırmayın, onlar ahşabın yerini asla alamaz. Ahşaptaki sıcaklığı, kucaklayıcılığı asla yok edemez. Ahşabın kendisine has özellikleri vardır. Biz ahşap sanatkarları olarak hep şunu söyleriz, ağaç işi ile uğraşan insanlar naiftir, zariftir. Böyle bir sektörün temsilcisi olmak, küçük esnafımızın adına burada sizlerle olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Dünyada ahşap sanatı üzerine yarışamayacağımız hiçbir ülke yok. Buna İtalya, ABD, Çin hepsi dahil… Yeter ki ahşaba hayat veren insanların önü açılsın. Biz Devletimizin yanında ve emrindeyiz. Bu ifademizden de gurur duyuyoruz. Fuar, Kastamonu için önemli bir olgu… Fuarları basite almamak lazım, önemsemek lazım. Fuarların önemini kavradığımız sürece kendimizin farkına varacağız. Nasıl ki Türkiye’de kapı denilince önce Tosya akla geliyorsa, Türkiye’de ahşap denildiğinde Kastamonu’nun akla gelebilmesi için bu fuarları önemsemeliyiz, bu fuarları daha önceden hazırlanarak, bu fuarın kapanışı ile birlikte yenisinin çalışmalarına başlamalıyız. Fuarların sadece tanıtım değil, kültürel değerlerimiz ve ekonomik değerlerimiz açısından da şehrimize katkıları olacaktır. Fuarlar, ekonomik, kültürel ve sosyal getirisi bol olan sektördür.”

DURSUN ERGİN

“Orman varlığı, doğası ve kültürü ile tüm Türkiye’nin gözbebeği konumunda olan Kastamonu’muzda bu fuarı bir paydaş olarak düzenlemekten Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği adına büyük mutluluk duymaktayım. Ahşap kültürü yüzyıllardır ilimizde büyük önem arz etmektedir. Gerek oymacılık, gerek işlemecilik, gerekse de mobilya imalatı ile Kastamonu’muzu ahşabın başkenti yapan tüm ustalarımıza saygı ve minnetlerimi sunuyor, vefat edenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Son 10 yılda ahşap ve mobilya sektöründeki büyümemiz ile bu devalılığı sürdüreceğimize inancım tamdır; fakat bugüne kadar bu alanda yapılmış çalışmaları takdirle karşılamakla birlikte bu köklü kültürün tanıtımı ve devamlılığı için yapılması gereken daha çok şey olduğunu düşünüyorum. Özellikle ahşap sektörünün hızla gelişmesi için bu sektörün temsilcilerinin işlerini sahiplenmesi ve şehrin dinamiklerini hareketlendirmek için gerekli gayreti göstermeleri gerekmektedir. Sizler sahipleneceksiniz ki, sizleri temsil edenler sektörü daha ileriye taşıma gayreti içine girecekler. Bu gayret bürokrasiyi, siyaseti ve şehrin bütün dinamiklerini harekete geçirecektir. Yani ahşap sektörünün değerli üyeleri, her şey sizlerle başlıyor ve sizlerle bitiyor. Bugün açılışını yaptığımız 9. Ahşap Fuarı’na kısa sürede hazırlanarak katılan tüm esnaflarımıza teşekkür ediyorum. Bu fuarın her sene büyük bir katılım ile devam etmesini sağlamalıyız. Her fuardan dersler çıkarıp, bir sonraki yıl daha iyisini yapmak için gayret sarf etmeliyiz. Geçen yıldan çalışmaların başlatıldığı üzere, önümüzdeki yıl için fuara Türkiye’de bu sektörle ilgilenenlerin daha çok katılım sağlamaları için gerekli çalışmalara fuar bitiminden itibaren başlamamız gerekmektedir. İl dışından katılan sektörle ilgilenenlerin katılımlarının artmasıyla fuardaki başarımızın da artacağına inanıyorum esnaf ve Sanatkârlar Odası Birliği olarak bizim üzerimize düşenleri yapacağımızın ve sizlerin yanınızda olacağımızın bilinmesini isterim.”