10 günlük bebeğini bırakıp deprem bölgesine yardıma koştu

Tosya Devlet Hastanesi’nde Ameliyathane servisinde görev yapan Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) gönüllüsü İsmail Cem Boyacı, enkaz altındaki hayatlara umut olabilmek için 10 günlük çocuğunu bırakıp bölgeye koştu.

Depremin olduğu akşam Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğü Acil Sağlık Hizmetleri Başkanlığı’na bağlı UMKE gönüllülerinin deprem bölgesine gideceği haberini alan Boyacı, ekibe katılarak Elazığ’a gitti.

10 gün önce dünyaya gözlerini açan oğlu Faruk Eymen’i yola çıkmadan son bir kez bile göremeyen Boyacı, yurdun dört bir tarafından hayat kurtarmaya gelen UMKE ve 112 Acil Servis’teki arkadaşlarıyla depremden etkilenen vatandaşların yardımına koştu.

-“Her bir can bizler için çok değerli”

Haberi Tosya’da çarşıda bulunduğu sırada aldığını anlatan Boyacı, aracında hazır bulundurduğu malzemelerle yola çıktığını söyledi.

Ailesiyle de telefona vedalaşabildiğini ifade eden Boyacı, “Afet ve acil durumlara hazır olmak görevimizin en büyük parçası. Ülkece son olarak yaşadığımız Elazığ depremi de bizleri derinden üzdü. Oradaki vatandaşlarımızın yanında olmak, devletimizin şefkat elini uzatmak amacıyla bir an bile düşünmeden arkadaşlarımızla deprem bölgesine hareket ettik. Benim gibi 18 arkadaşım da hiç düşünmeden çocuğunu, eşini, ailesini bırakıp bizden yardım bekleyen vatandaşlarımıza umut olabilmek için Elazığ’a gitti.” dedi.

Boyacı, Elazığ’da birlik, beraberlik ve kardeşlik içerisinde tüm arama kurtarma ekiplerinin ve devlet imkanlarının seferber edildiğine dikkati çekerek, “Gece gündüz demeden herkes, umutla enkazdan gelecek olan bir ses bekliyordu. Kastamonu UMKE olarak bizler depremden 16 saat sonra 2 vatandaşımızın sağlıklı bir şekilde çıkarılmasına vesile olduk. Büyük bir heyecan ve gururla bu anı yaşadık. Kaybettiğimiz canlar için de büyük üzüntü duyduk. İnşallah, benzer afetlerin tekrarını yaşamayız.” ifadelerini kullandı.

İsmail Cem Boyacı, dün akşam da görev dönüşünde evinde küçük kızı tarafından kapıda karşılandı.