160 milyonluk yatırım

Kırık Barajı’nın tamamlanmasıyla şehre aktarılması planlanan içmesuyu için harekete geçildi. Kastamonu’nun önümüzdeki 50 yıllık içmesuyu ihtiyacını karşılayacak olan Kırık Barajı’nda tutulacak suyun şehir merkezine taşınması için DSİ Bölge Müdürlüğü ve Kastamonu Belediyesi işbirliğinde başlatılan çalışmalar kapsamında projelendirme çalışmalarına başlandı.
Belediye Başkanı Tahsin Babaş, maliyeti yaklaşık 160 milyon TL olan projenin detayları hakkında dün merkezi İstanbul’da bulunan ve uluslararası dev projeleriyle tanınan tanınan Er-Ge Proje Mühendislik yetkililerinden brifing aldı.
Kırık Barajı’ndaki suyun isale hattıyla Kastamonu Havalimanı mevkiine kadar getirilmesini, burada yeni bir İçme Suyu Arıtma Tesisi yapılmasını ve artılmış suyun ise yeni bir şebeke hattıyla depolara ulaştırılmasını kapsayan projenin Kastamonu için çok önemli olduğunu belirten Belediye Başkanı Tahsin Babaş, “Kırık Barajı Kastamonu’nun içmesuyu ihtiyacını karşılayacağı için çok önemli bir yatırımdır. Barajın 2021 yılına tamamlanması planlanıyor. Baraj tamamlandıktan sonra Kastamonu, içmesuyu ihtiyacını Kırık Barajı’ndan temin edecek. Bunun için de barajdaki suyun sağlıklı ve kaliteli bir şekilde şehre ulaştırılması gerekiyor. Söz konusu projede bunu kapsıyor. Barajdaki suyu bir isale hattıyla havaalanı mevkiine kadar getireceğiz. Havaalanı mevkiine şimdiki arıtma tesisimizin iki katı büyüklüğünde bir İçme Suyu Arıtma Tesisi yapacağız. Buradan çıkacak arıtılmış su da yeni bir hatla depolara ulaştırılacak” dedi.

KIRIK BARAJI
Maliyeti yaklaşık 105 milyon TL olarak hesaplanan Kırık Barajı, Beşdeğirmenler mevkiinden Taşköprü’ye kadar olan 73 bin 690 dekarlık bölgenin zirai su ihtiyacını giderecek.
Kırık Barajı ile ayrıca Kastamonu şehir merkezi ve çevresine yılda yaklaşık 14 milyon metreküp içmesuyu aktarılacak. Bu sayede şehrin su sıkıntısı uzun vadede çözüme kavuşturulmuş olacak.
Ayrıca, barajın hizmete alınmasıyla zirai üretim artacak, milli ekonomiye yılda 52,7 milyon TL katkı sağlanacak.