17 STK’dan ABD protestosu

17 sivil toplum kuruluşu ve vatandaşlar, ABD’nin Kudüs’ü “İsrail’in başkenti” olarak tanımasına düzenlenen “Kudüs İçin Birlik yürüyüşü” ile tepki gösterdi. 

Amerika ve İsrail  aleyhine sloganların atıldığı protesto eyleminde yapılan basın açıklamasında, “İslam coğrafyası üzerinde yeni üretilen silahların tatbikatının yapılmasına göz yuman, kimseye hesap verme gereği duymadan çocukları öldürülen, kadınlarının namuslarına tecavüz edilen, ilk kıblesine el uzatılan İslam dünyasının mensuplarına sesleniyoruz. Filistin tüm İslam aleminin namusudur. Celladından diz çöküp af dileme gafletinden kurtulunuz. Dünya var oldukça yeryüzü bizimdir, Kudüs bizimdir” denildi.

17 sivil toplum kuruluşu ve vatandaşlar, ABD’nin Kudüs’ü “İsrail’in başkenti” olarak tanımasına düzenlenen “Kudüs İçin Birlik yürüyüşü” ile tepki gösterdi.

Cumartesi günü gerçekleştirilen protesto eylemine AK Parti Kastamonu Gençlik Kolları, Alperen Ocakları, Anadolu Gençlik Derneği, Genç İyilik, Türkiye Gençlik Vakfı, Milli Türk Talebe Birliği, Üniversiteli Akil Gençlik Derneği, Kırkdirekli Uluslararası Öğrenci Derneği, İlim Yayma Cemiyeti, Ensar Vakfı, Hizmet-İş Sendikası Gençlik Komitesi, Genç Memur Sen, Mostar Gençlik Derneği, Yedi Hilal Topluluğu, Genç İHH, Kastamonu Gençliği Spor Kulübü Derneği ve Deniz Yıldızları Derneği ve vatandaşlar katıldı.

Nasrullah Meydanı’nda toplananlar, İsrail ve Amerika aleyhine slogan atarak Kışla Parkı’na kadar yürüdü. AK Parti İl Gençlik Kolları Başkan Yardımcısı Ertan Güney, burada grup adına yaptığı konuşmada, yürüyüşe 17 sivil toplum kuruluşunun destek verdiğini belirtti.

AK Parti Kastamonu İl Gençlik Kolları Başkan Yardımcısı Ertan Güney, 17 gençlik derneği adına şu açıklamayı yaptı:

” Kudüs! Mescid-i Aksa’nın şehri Kudüs! Rabbimizin mübarek kıldığı belde. Son bir asırdır zulmün,gözyaşının ve işgalin en şiddetlisinin yaşandığı aziz şehir. Kudüs! Hz.Ömer ile adalete kavuşan, Selahaddin ile özgürleşen, Osmanlı ile huzur şehri olan Kudüs! İşte o Kudüs, bugün Siyonist İsrail’in işgali altında inim inim inliyor. 1948 yılından beri biz Müslümanların tepkisizliğini fırsat bilip Müslüman Filistin halkına zulmeden, cebren topraklarını gasp eden, kısaca Büyük İsrail Projesini gerçekleştirmek için her yola başvuran İsrail devletinin bu işgalci politikası; son günlerde Amerika Birleşik Devletleri tarafından alenen tasdiklenir duruma gelmiştir.
Biliyoruz ki; Amerika Kudüs’le ilgili herhangi bir politika değişikliğine gitmemiş; on yıllardır el altından verdiği desteği bugün gün yüzüne çıkarmıştır.
Buradan tüm dünyaya sesleniyoruz : Kudüs; İslam beldesidir. Kudüs bizimdir; bizim olarak kalacaktır.
Şu açıkça bilinmelidir ki;
New York’un bir gece aydınlanması için tüm gönül coğrafyamızı ateşe atanlar; Kudüsümüzünbir  anlık karanlığa bürünmesinin sonuçları çok ağır olacaktır.
Tarih bize göstermiştir ki; TheodorHerzl’ın rüyasıyla hareket edenler, bu çağın Selahattinlerini, Abdülhamidlerini hesaba katmazlarsa acı bir kâbusa uyanacaklardır.
Şimdi,
İslam coğrafyası üzerinde yeni üretilen silahların tatbikatının yapılmasına göz yuman, kimseye hesap verme gereği duymadan çocukları öldürülen, kadınlarının namuslarına tecavüz edilen, İlk kıblesine el uzatılan İslam Dünyasının mensuplarına sesleniyoruz; Filistin dar bir coğrafyada bulunan bir takım insanların meselesi değil; tüm İslam âleminin namusudur.
Celladından diz çöküp af dileme gafletinden kurtulunuz! Dünya var oldukça yeryüzü bizimdir, Kudüs bizimdir. Bir gün ateş sizi çemberi içerisine almadan harekete geçiniz!
Irk, meşrep ve mezhep taassubiyetini bir kenara bırakıp siz Ey Müslümanlar Allah yolunda birleşiniz. Yürüyüşümüze katılan tüm herkesten de Allah razı olsun ve Allah hepinizden razı olsun. Kuruluşlarımız adına da çok teşekkür ediyorum”.

 

Cengiz MUHZİROĞLU