19 MAYIS KUTLU OLSUN

Mustafa Kemal’in, Anadolu’yu işgale karşı örgütlemek ve Milli Mücadele’yi başlatmak için Samsun’a ayak bastığı günün 103’üncü yıldönümü olan Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kurtuluş ve bağımsızlık kavramlarının taşıdığı anlamı iyi kavramaya çalışarak, bu değerleri bize armağan edenleri ve bu uğurda canlarını veren şehitlerimizi saygıyla, minnetle anarak kutluyoruz.

19 Mayıs Bayramı’yla ilgili Cumhuriyet Meydanı’ndaki tören saat 09.45’te başlayacak.  Saat 18.45’te de Kışla Parkı’ndan Cumhuriyet Meydanı’na Gençlik Yürüyüşü gerçekleştirilecek.

Vali Avni Çakır, 19 Mayıs mesajında, “Bağımsızlık inancının, milli güç ile birleştiği bugün, Türk milletinin her koşulda istiklal  ve istikbaline sahip çıkacağını bir kez daha dünyaya ilan ettiği gündür” dedi.

MESAJLAR

Vali Avni Çakır:        

Bağımsızlık inancının, milli güç ile birleştiği bugün, Türk milletinin her koşulda istiklal  ve istikbaline sahip çıkacağını bir kez daha dünyaya ilan ettiği gündür.

Milletimizin var olma mücadelesindeki dönüm noktası olan 19 Mayıs günü, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışı ile yakılan istiklal meşalesi, bağımsızlığımızın da  zaferi  olmuştur.

Dinamik, zeki, sağlıklı, sporcu  kuşakların yetişmesinde hassasiyet gösteren devletimiz bu vatan topraklarında yetişen tüm evlatların geleceğini de gençlerimize emanet etmiştir.

Kendilerine duyulan güven ve sorumluluğun verdiği güçle sanlı bayrağımız ile  Türkiye Cumhuriyeti Devletini göklere yazdıran Türk gençliği, Uluslararası platformdaki vizyonumuzun gururudur.

Tarih boyunca zorlu mücadeleleri zaferle taçlandıran ecdadımızın emaneti olarak Türk gençliğine armağan edilen “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı”nı kutluyorum. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Kurtuluş Savaşımızın tüm kahramanlarını rahmet ve minnetle anıyor, gençlerimize aileleri ile birlikte sağlık, başarı ve mutluluk diliyorum.

  • ••

AK Parti Milletvekili Metin Çelik:

Bugün, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Savaşımızı başlatmak üzere Samsun’a çıkışının 103. yıldönümünü kutluyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş, Türk milletinin kurtuluş müjdesi olan 19 Mayıs, milletimiz için iftihar kaynağı, gençlerimiz için ise ibret vesilesidir. Tarihimizin önemli dönüm noktalarından biri olan 19 Mayıs’ın, Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanması bu açıdan son derece anlamlıdır.

Geleceğimizin teminatı olarak gördüğümüz gençlerimizin 19 Mayıs ruhunu anlamalarına, özümsemelerine ve bu ruha sahip çıkmalarına büyük önem veriyoruz. Gençlerimizin önünü açmak, onları hayata ve geleceğe daha iyi hazırlamak için bugüne kadar birçok reformu hayata geçirdik.

Gençlerimizin 19 Mayıs’ın içerdiği derin mananın idraki içinde, ecdadımızın emaneti olan bu vatanı daima koruyacaklarına, bizi biz yapan değer, ilke ve hasletlere sonuna kadar sahip çıkacaklarına inanıyorum. Gençlerimiz bunun en açık örneğini 15 Temmuz gecesi vermişlerdir.

Bu düşüncelerle 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi yâd ediyor, gençlerimizi ve aziz milletimizi en kalbi duygularımla selamlıyorum.

•••

CHP Milletvekili Hasan Baltacı:

19 Mayıs, milli mücadelenin başlangıcı, bağımsızlık ve özgürlük tutkusuyla, işgale-işgalcilere karşı boyun eğmeyen yoksul bir halkın yeniden ayağa kalkışıdır.

Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 19 Mayıs’ta Samsun’a ayak basarak kurtuluş meşalesini yakmıştır. Atatürk, Cumhuriyet özlemiyle çıktığı yürüyüşün ilk adımı olan 19 Mayıs’ta bir ulusun makûs talihini değiştirmiştir. Ulusumuz, Kurtuluş Savaşı’nda emperyalizme karşı, mazlum milletlere örnek olan bir mücadele vermiştir.

Ancak, iktidar tarafından son yıllarda içeride egemenliğimizin, dışarıda bağımsızlığının simgesi olan Cumhuriyet değerleri, unutturulmaya, içi boşaltılmaya çalışılmaktadır. Cumhuriyetimizin, hukuk devletinin ve çoğulcu demokrasinin karşısındaki en büyük tehdit Başkanlık sistemi adı altında tek adam yönetimidir.

Cumhuriyet Halk Partililer, Türkiye’nin bugün içinde bulunduğu ortamda tarihi sorumluluğunun farkındadır. Atatürk’ün açtığı çağdaşlaşma yolundan ilerleyenlerin, geçmişinden güç alan, yüzü her zaman geleceğe dönük olanların partisi olarak söz veriyoruz:

Cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandıracak, Cumhuriyet meşalesini ilelebet yakacak, “özgürlük, adalet, refah ve barış” içinde, ortak, huzurlu ve aydınlık bir geleceği hep birlikte inşa edeceğiz.

Bağımsızlığa, Cumhuriyete, laik hukuk devletine giden yolda yakılan ilk meşale olan 19 Mayıs’ın 103. yılında bizlere ve gençlerimize düşen en büyük görev, emanetine sahip çıkmak, O’nun kurduğu laik, demokratik ve çağdaş Türkiye yolunda yorulmadan, usanmadan yürümektir.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyor; ilke ve devrimlerine, demokrasiye, tam bağımsızlığa olan sarsılmaz inancımızla Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.

•••

Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu:

Kökleri çok derinlere uzanan mukaddes bir milletin, esarete mahkum olmaktan kurtaran ve tam bağımsızlık meşalesinin yandığı gündür 19 Mayıs… Mukaddes bir sevda uğruna serden geçenlerin günüdür. Türk Milleti’nin onur ve şeref günüdür.

103 yıl önce Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a attığı adım ve yaktığı egemenlik meşalesi bugün bizlere yol göstermeye devam etmektedir.

Bu denli önemli bir günü ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, gençlere armağan ederek gelecek nesillere olan inancının ne denli yüksek olduğunu da göstermiştir. Öyle ki ‘Gençliğe Hitabe’ sinde bu mukaddes toprakların öncelikli emanetçileri olarak Türk Gençliğini işaret etmiştir.

Bugün ülkemizin genç mühendisleri milli silahlanma alanlarında destan yazıyorsa, sanatta, sporda üst üste başarılar kazanabiliyorsa, dünya karşısında dünden daha güçlü var olabiliyorsak, Atamızın gençlere duyduğu güvenden dolayıdır.
Ülkemizin ‘Muasır medeniyetler seviyesine’ ulaştıracakta asil Türk Gençliği dir. Buna inancım tamdır. Gençlerimizin bilimde, teknolojide, sporda ve sanatta başarılı olmaları için onlara destek vermek ve imkânlar sağlamak adına çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

Bu duygu ve düşüncelerle, devletimizin kurucusu ve kurtuluş mücadelemizin büyük önderi Mustafa Kemal Atatürk`ü, silah arkadaşlarını ve bu vatan için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyor; 19 Mayıs Atatürk`ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’mızı kutluyorum.

•••

İGM Başkanı Güray Parçal:

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın 103. yılını hep birlikte yaşamanın mutluluğu, coşkusu ve heyecanı içerisindeyiz.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’da, devletimizin, bağımsız Türk Milletinin birlik ve beraberliğinin tesisi için başlattığı bağımsızlık hareketi milletimizin azim ve kararlılığı ile birleşerek tüm yurtta dalga dalga yayılmış ve milli mücadele sonucunda zaferle sonuçlanmıştır.

Bugünün, gençlerimize bayram olarak armağan edilmesi de gençlerimize verilen önemin ve değerin bir göstergesidir.

Hiç kuşkusuz ki geleceğimizin teminatı olan gençlerimiz, içinde taşıdıkları sevgi ve heyecanla ülkemizin kalkınmasına katkı verecek en önemli hazinelerimizdir. Bunun için gençlerimizi çağdaş bilimin ve teknolojinin ışığında yetiştirerek onların sosyal, kültürel gelişimlerini sağlamanın ve ülkesine yararlı, manevi değerlerle donanmış, bireyler olarak hayatlarının her alanında etkin rol almalarına imkan vermenin gayreti içerisinde olmalıyız.

Bu duygu ve düşüncelerle 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere silah arkadaşlarını ile tüm şehitlerimizi bir kez daha rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz.

•••

AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü:

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 103 yıl önce bugün, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak başlatmış olduğu bağımsızlık hareketi, birlik ve dayanışma ruhuyla birleşerek tüm yurtta dalga dalga yayılmış ve milli mücadelemiz zaferle sonuçlanmıştır.

Türk Milleti tarihimizde zaferler, fetihler ve büyük medeniyetler kurma yanında büyük buhranlar ve sıkıntı dönemler de yaşamıştır, bu aziz millet tarih boyunca sıkıntılı ve buhranlı dönemlerinde defalarca var olma mücadelesi vermek zorunda kalmıştır. Milli mücadelenin başladığı tarihler de yine böyle büyük sıkıntıların yaşandığı, aziz milletimizin canına kast eden emperyalizmin vatan topraklarını işgal ettiği bir tarihtir. Ama aziz milletimiz tarihin her döneminde karşı karşıya kaldığı zor ve sıkıntılı şartları aşmış, kara bulutları dağıtmıştır. 19 Mayıs 1919 Türk milletinin adeta yeniden doğduğu kutlu bir gündür ve aziz milletimizin gönlünde çok önemli bir yere sahiptir. Zulme uğrayan, vatanı işgal edilen ve davasında haklı bir milletin zulme ve eziyete karşı başkaldırısı olan 19 Mayıs, necip milletimizin gurur kaynağı olduğu kadar; dünyadaki tüm ezilmiş ve işgale uğramış milletlerin örnek aldığı asil bir direniş ve bağımsızlık hareketidir.

Verilen büyük mücadele sonucunda kurulan Türkiye Cumhuriyeti ise Atatürk tarafından Türk gençliğine armağan edilmiştir. Geleceği gençlerimiz aydınlatacak ve gelecek gençliğin ellerinde yükselecektir. Gençlerin doğru ve kararlı adımlarıyla Türkiye’yi geleceğe taşıyacağına yürekten inanıyorum. Nüfusumuzun büyük çoğunluğu genç olan ülkemizin gelişmesi ve kalkınması, gençlerimizin kendilerini iyi yetiştirerek, ülke meselelerine duyarlı olmalarından geçmektedir. Üreten, yeniliklere imza atan, sorgulayan, araştıran, geliştiren bir gençlik Türkiye’yi daha güzel günlere taşıyacaktır. Biliyoruz ki; Türk gençliği kendisine verilen bu görevi en iyi şekilde yerine getirecektir.

Gençlerimizin geleceğe hazırlanmaları için uygun ortamları sunmayı sosyal devlet anlayışının vazgeçilmez bir unsuru olarak gören AK Parti iktidarları, gençlerimizin ilgi, istek ve ihtiyaçlarına göre hareket edebilecekleri birçok sosyal donatı alanları geliştirmiş ve gençlerimizin faydalanmasını sağlamıştır, sağlamaya devam etmektedir. Ülkemizi Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılı ve aynı zamanda ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarma yolunda belirlediğimiz yol haritasını ifade eden 2023 hedeflerimize gençlerimizle birlikte ilerlerken 2053 vizyonumuzu da gençlerimize emanet edeceğiz.

Bu duygu ve düşüncelerle kıymetli gençlerimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı‘nı kutluyor, tüm gençlerimizi sevgiyle selamlıyorum.

•••

 CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin:

19 Mayıs umuttur, 19 Mayıs onurdur, emperyalizme karşı emsali görülmemiş bir direniştir. 19 Mayıs çaresizliğin, esaretin bittiği gündür.
19 Mayıs bu milletin yüz akı, dik başı, gururudur. 19 Mayıs, bu toprakları bizlere vatan yapan ilk adımdır. Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk o nedenle ‘19 Mayıs benim doğum günüm’ demiştir. İşgal altındaki topraklar, yoksulluk ve çaresizlik içindeki bir milleti küllerinden doğuran kahraman, o tarihi güne doğum günüm diyerek bu günün kurtuluş ve bağımsızlık yolundaki önemini ortaya koymuştur. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bu inancı ve azmi bizim rehberimiz olmuştur. Türk Milletinin kara yazgısı bu rehber ile değişmiştir. Sadece Atamızın değil Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin de doğduğu gün olan 19 Mayıs, Atamız tarafından Gençlik ve Spor Bayramı olarak ilan edilmiş ve Türk Gençliğine armağan edilmiştir. Ulu Önderimiz Atatürk, ‘Gençler! Benim gelecekteki emellerimi gerçekleştirmeyi üstlenen gençler!
Bir gün bu memleketi sizin gibi beni anlamış bir gençliğe bırakacağımdan dolayı çok memnun ve mesudum’ derken Türk gençliğine olan güvenini de anlatmıştır. Bu tarihi sorumluluğun bilincindeki gençlerimiz hepimizin gururu ve umududur.
Bu duygularla Milli bağımsızlığımızın lideri Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve tüm silah arkadaşlarını saygıyla, rahmetle ve şükranla anıyor, tüm Kastamonulu hemşerilerimin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutluyorum.

•••

MHP İl Başkanı Emin Çınar:

19 Mayıs aziz milletimizin hiçbir dönem boyunduruk altına girmeyeceğini dünyaya haykırdığı gündür. Ülkemize vurulmak istenen pranga ve sürüklenmeye çalışıldığı karanlık Ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a attığı adımla ve nice kahramanlıklarla parçalanmıştır.

103 yıl önce Milli Mücadelenin sönmeyecek ateşinin yakıldığı 19 Mayıs 1919’un ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından Gençlik ve Spor Bayramı olarak milletimize armağan edilmesi de bir hayli anlamlıdır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hedefi olan Muasır medeniyetler seviyesine gençlerimizin kararlılığıyla gerçekleşecektir. Türk gençliği sorumluluğunun ve ülkemiz üzerine oynanmaya çalışan oyunların farkındadır. Bu vesileyle istikbalimizin teminatı gençlerimizin ve tüm milletimizin Gençlik ve Spor Bayramı’nın 103’üncü yılını kutluyor, Milli Mücadelemizin mimarı, Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu eşsiz komutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü silah arkadaşlarını ve toprağı vatan yapan tüm kahraman şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.

Ne Mutlu Türk’üm diyene…

•••

Memleket Partisi İl Başkanı Mustafa Başesgioğlu:

Türkiye’nin emperyalizme baş kaldırışı günü, Kurtuluş Savaşının başladığı  19 Mayıs 1919 da Samsun’a büyük bir inanç ve kararlılıkla çıkan Anadolu’da yakılan çoban ateşinin tüm ülkeye yayıldığı gündür .

Bu büyük kurtuluşu Türk gençlerine bayram olarak emanet eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ve silah arkadaşlarıma minnettarız. Tüm gençlerimizin 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun.

•••

CHP Gençlik Politikalarından Sorumluİl Başkan Yardımcısı                                         Av. Eda Büyükdemirci

16 Mayıs 1919 sabahı, İstanbul’dan Samsun’a bağımsızlık düşüyle çıkılan yolculuğun 103.yıldönümündeyiz. O gün o soylu düş, Mustafa Kemal ATATÜRK ve arkadaşlarının haklarında çıkarılan idam fermanlarına aldırış etmeden, bir an dahi geriye dönüp bakmadan, bu topraklara ve halkına duyduğu derin güvene ve sevgiye yaslanmasıyla gerçek oldu.
Bugün halk olarak, Saray iktidarının sorumsuz politikalarının, tek adam anlayışının karşısında zor günlerden geçiyoruz. Ülkeyi içine düşürdükleri bu karanlığı  en çok hisseden ise biz gençler oluyor. O yüzden sana sesleniyorum genç arkadaşım;
Biliyoruz, hayallerini ve hedeflerini gerçekleştirecek ekonomik refaha erişmekte güçlük çekiyor, torpil ve kayırmacılık karşısında öfke duyuyorsun.
Ülkeni ve dünyayı karış karış gezmen gereken çağlarında, bir otobüs bileti alıp memleketine gitmek için bile aylarca bütçe denkleştirmeye çalışıyorsun.
Festivallerin, müziğin yasaklanıyor, adeta sana bir yaşam biçimi dayatılıyor. Tek adam iktidarının ötekileştiren dilinden, buyrukçu anlayışından çok sıkıldın, özgürlüğü solumak istiyorsun. Hepsini biliyor, seni anlıyoruz.
Ancak unutma ki, aklın ve bilimin ışığında, çağdaş, bağımsız ve refah içinde bir ülke ideali biz gençlere emanetken, umutsuz olmaya hiçbirimizin hakkı yok.
Gençlerin, nitelikli ve erişilebilir eğitime kavuştuğu, siyasette bir özne haline gelebildiği, sosyal medya üzerindeki sansür ve baskının son bulduğu, mülakatların kaldırılarak şeffaf biçimde kamuda kendine yer bulabildiği ve en önemlisi özgürlüğü soluyabildiği aydınlık bir Türkiye’yi hep birlikte inşa edeceğiz. Ahmed Arif’in o muhteşem dizelerinde dediği gibi;
Gör nasıl yeniden yaratılırım
Namuslu, genç ellerinle
Kızlarım, oğullarım var gelecekte
Her biri vazgeçilmez cihan parçası.
Kaç bin yıllık hasretimin goncası
Gözlerinden,
Gözlerinden öperim.
Bir umudum sende
Anlıyor musun?
103 yıl önce atılan o ilk adımın izinde, aynı azim ve kararlılıkla bu topraklarda Cumhuriyet’i demokrasi ile taçlandıracağımız aydınlık yarınlar çok yakın.

•••

CHP Gençlik Politikalarından Sorumlu Merkez İlçe Başkan Yardımcısı

Hikmet Turgut BAŞIDİNÇ

Bundan tam 103 yıl önce, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ayak basan Mustafa Kemal Atatürk’ün aklında, yurdu düşman işgalinden kurtarmak kadar güçlü bir düş daha vardı; Cumhuriyet. O Cumhuriyet ki uğrunda mücadele edilecek, acı çekilecek, gerektiğinde can verilecek; ama eninde sonunda gençliğe emanet edilecek.

19 Mayıs, Samsun’dan doğup tüm yurda yayılan güneştir. 19 Mayıs, Cumhuriyet’in önsözü, müjdecisidir. Mustafa Kemal Atatürk’ün, ‘Doğum günüm’ dediği tarihtir. O, işte böylesine önemli bir günü gençliğe armağan etmiştir. Cumhuriyetin İkinci Yüzyılında, Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında, demokrasiyi ve hukuk devletini yeniden ayağa kaldıracağız. Üreterek, hakça paylaşarak, ülkemizi yeniden gençlerin geleceğe umutla baktığı bir ülke haline getireceğiz. Kastamonu halkı; genciyle, yaşlısıyla başta kahraman kadınlarımız olmak üzere kurtuluş mücadelesinde vatanımıza layık evlatlar olduklarını göstermiştir. Kurtuluş mücadelesinin atar damarı olan Şehitler diyarı Kastamonu Atasına minnettardır. Bu duygu ve düşüncelerle 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımızı kutluyor, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve bu toprakları bize vatan kılmak için canlarını ortaya koyan tüm kahramanlarımızı bir kere daha saygı, rahmet ve minnetle anıyorum.

•••

Türkiye Kamu Sen Kastamonu İl Başkanı Nedim AFACAN:

19 Mayıs 1919, Atatürk önderliğinde Samsun’da milli mücadelenin fiilen başlatıldığı, Türk milletinin zorluk ve yokluklara rağmen emperyalist güçlere karşı durduğu, hürriyet mücadelesine tüm benliğiyle yürüdüğü bir başlangıcın tarihidir.

19 Mayıs 1919, emperyalizme karşı direnişin sembolüdür, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kuruluşunun ilk adımıdır. 19 Mayıs 1919 Türk milletinin yeniden doğduğu gündür, 19 Mayıs Türk’e biçilen kefenlerin yırtıldığı gündür. 19 Mayıs ecdadımızın kanlarıyla, milletin tarihini yeniden yazdığı, tarihin akışını değiştirdiği gündür. 19 Mayıs şeref ve haysiyetin milletlerin tarihinde ne denli büyük öneme sahip olduğunun tüm dünyaya ispatlandığı gündür. 19 Mayıs yokluklar ve imkânsızlıklar içinde, milletimizin bağımsızlığı uğruna olmazı olur kıldığı, doğudan batıya, kuzeyden güneye yurdun her köşesinde yaşayan halkımızın, bir ve bütün olmanın bilinciyle bağımsızlık ateşini yaktığı gündür.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasına giden yolun başlangıcı olan işte bu tarih, aynı zamanda geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin de bayramıdır. Ulu Önder Atatürk’ün, “Sizler, yani yeni Türkiye’nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz. Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar. Türk gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir.” sözleri her zaman yol göstericimiz olmalıdır.

Ulu Önder gençliğe ayrı bir önem veriyordu ve çok güveniyordu. Atamız, “Ey yükselen yeni nesil, gelecek sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve sürdürecek sizsiniz.” diyerek, gençlere çok önemli bir sorumluluk vermiştir. Bu nedenle Atamızın çizdiği yolda, onun ilke ve inkılapları ışığında bu vatanı korumak, Cumhuriyete, bayrağımıza, dilimize ve demokrasiye sahip çıkmak geleceğimize yön vermek demektir. Atamızın Gençliğe Hitabesinde de ifade ettiği gibi, Türk gençliğinin birinci vazifesi Türk istiklâlini, Türk cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir. Ülkemizin içinde bulunduğu sancılı ve zor şartları da göz önüne alınca 7’den 70’e herkesin Atatürk’ün Gençliğe Hitabesini tekrar tekrar şuurla ve hıfzederek okuması gerekmektedir.

Bu vesileyle başta geleceğimizin teminatı gençlerimiz olmak üzere tüm milletimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramını kutlarken, ebedi liderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve İstiklal mücadelemizin bütün kahramanlarını sonsuz rahmet ve minnetle anıyoruz.

•••

Atatürkçü Düşünce Derneği:

O GÜNEŞ YENİDEN DOĞACAK!

Anafartalar Kahramanı Mustafa Kemal Paşa’nın, 3 yıl 3 ay 22 gün süren kutlu yürüyüşünün 19 Mayıs 1919’da Samsun Limanı’nda atılan İLK ADIM’ının 103. yıldönümünü kutluyoruz.

103 yıl sonra yine iç ve dış sorunlarla boğuşuyoruz. Yine emperyalizm boğazımıza çökmüş, ülkemizi bölmek için oyun üzerine oyun kuruyor. Yine karanlık güçler ve hain işbirlikçileri iş başında. Üstelik günümüz koşullarının yarattığı, sayıları milyonları bulan ve demografik yapımızı tarumar eden geçici (!) sığınmacılar ve benzeri başka sorunlarımız da var. 1919’un karanlık tablosundan farklı olarak, güzel yurdumuz bir silahlı işgal altında değil tabii, ama kimi zihinlerin işgal edildiği gün gibi ortada.

Bütün bu olumsuzluklara karşın;

Yüz yıl önce Ulusal Kurtuluş Savaşını zafere ulaştıran, Cumhuriyeti kuran, Aydınlanma Devrimleri ile Ulusumuza çağ atlatan Mustafa Kemal Atatürk’ün rehberliği gibi,

Türk Ulusu’nun bağımsızlık tutkusu, Laik Cumhuriyet ve demokrasi bağlılığı gibi,

103 yıl önceye göre çok daha eğitimli ve zengin insan kaynağımız gibi,

Milli Mücadeledeki cesaret ve kararlılıklarını sürdüren kahraman kadınlarımız ve her yaştan gençlerimiz gibi,

Kemalist düşünceyi ve Cumhuriyet değerlerini yeniden halkımıza ulaştıran, deneyimli, eğitimli, gözü pek devrimci kadrolara sahip, ülke sathına yayılmış ve 33 yıl önce bugün kurulmuş Atatürkçü Düşünce Derneği gibi ufkumuzu aydınlatan, umudumuzu yükselten, Ulusumuzu yüreklendiren çok önemli değerlerimiz var.

30 Ekim 1918 Mondros Mütarekesi sonrası, 13 Kasım 1918 günü İstanbul’a gelen Mustafa Kemal Paşa, Boğaz’a demirlemiş emperyalist donanmasını gördüğünde -Ulusuna duyduğu güvenle- “Geldikleri gibi giderler” demiş ve asla terk etmediği bu inançla İstanbul’da geçirdiği 6 ay boyunca kafasında kurguladığı zaferin planlarını ilmek ilmek örmüş, kendisini hayalci bulanlara karşın Bandırma vapuruna binme cesaretini gösteren 18 adsız kahramanla Samsun’dan başlayarak Türk Milleti’ni ayağa kaldırmıştı.

Mustafa Kemal Atatürk’ün “Geldikleri gibi giderler” sözü, işgalcilerin kendiliklerinden gidecekleri hayaline değil, akıl ve bilime dayalı ya istiklal, ya ölüm şiarına dayanıyordu

Amasya Genelgesinden Erzurum Kongresine, Sivas Kongresinden, Büyük Millet Meclisi’ne, Birinci ve İkinci İnönü zaferlerinden Sakarya ve Dumlupınar’a, İzmir rıhtımından Mudanya’ya, Lozan’a, Montrö ve Hatay’a kadar hep antiemperyalist ve tam bağımsız Türkiye hedefli Kemalist ideoloji izlenecekti.

Bu tarihin en haklı, en ahlâklı ve en namuslu mücadelesini veren Kuvayı Milliyecilerin önü, emperyalist işgalciler kadar, Osmanlı Sarayı’nın Vahdettinleri, Damat Feritleri, Ali Kemalleri, Kuvayı İnzibatiyecileri, Anzavur Ahmetleri ile gerici isyancılar ve emperyalizmin kadim işbirlikçileri dinci yapılanmalar tarafından da kesilmek istendi. Tıpkı bugün Atatürkçü Düşünce Derneği’nin önünün kesilmek istenmesi gibi. Tıpkı Kurucu Genel Başkanımız Prof. Dr. Muammer Aksoy’un Atatürkçü Düşünce Derneği’ni kurduktan 8,5 ay sonra katledilmesi gibi. Tıpkı kurucumuz Doç. Dr. Bahriye Üçok’un, Genel Başkan Yardımcımız Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı’nın paramparça edilmeleri, Genel Başkanımız Şener Eruygur ve pek çok yöneticimizin iktidar destekli FETÖ kumpas davaları ile zindana atılmaları gibi…

Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşları için, Toros dağlarında, Istrancalarda, Kaçkarlarda, Antep’te, Ege’de yanan çoban ateşleri umut ışığı olmuş, yurdun her köşesinde kurulan Müdafaa-i Hukuk ve Reddi İlhak cemiyetleri ile Kuvayı Milliye örgütleri O’nun milletin azim ve kararını harekete geçirme çabasına omuz vermede halka önderlik etmişti. Günümüzde de Atatürkçü Düşünce Derneği, binlerce Mustafa Kemal’in Askeri olan üyesi ve bugünün Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti olma bilinci ile Atatürk’ün 20 Ekim 1927 günü Gençliğe Hitabe’si ile verdiği görevinin başında, Milletinin hizmetindedir.

103 yıl önce güneş bir 19 Mayıs sabahı Samsun’dan doğmuştu. O güneş yeniden doğacak, inanıyoruz. Çünkü; Ulusumuza güveniyoruz. Çünkü Türk Ulusu “Asla şüphem yoktur ki, Türklüğün unutulmuş büyük medenî vasfı ve büyük medenî kabiliyeti, bundan sonraki inkişafı ile, âtinin yüksek medeniyet ufkunda yeni bir güneş gibi doğacaktır.” diyen o büyük devrimciyi hiç yanıltmadı, yine yanıltmayacaktır.

19 Mayıs 1919’da Samsun’dan yola çıkan Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile Türkiye Cumhuriyeti’ne kanları ve canlarıyla hayat veren Kemalist Devrimcileri şükran ve saygıyla anarken, Atatürkçü Düşünce Derneğimiz’in kurucularını ve ödenemez emekleri ile bugüne ulaştıran yüz binlerce Atatürkçüyü minnetle yad ediyor, yaşamlarını sürdürenlere sağlık ve esenlik diliyoruz.

Atatürkçü Düşünce Derneği olarak; Kemalizm’in namus sesini bir sis çanı gibi yurdumuz semalarına asma ve yeniden Atatürk Cumhuriyeti’ne ulaşma azim ve kararımızı yineliyor, Aziz Milletimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Ve Gençlik Ve Spor Bayramı’nı kutluyoruz.

Saygılarımızla…

•••

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Kastamonu Şubesi

Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun!

İşgal altındaki bir ülkede tutsaklığa boyun eğmeyip özgürlüğe ve tam bağımsızlığa kavuşmak için atılan ilk adımın 103. yılı kutlu olsun!

Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının emperyalist işgali sona erdirmek için 16 Mayıs’ta Bandırma vapuruyla yola çıkıp 19 Mayıs’ta Samsun’a ayak basmasıyla Anadolu’nun her yanında özgürlük meşaleleri yanmaya başladı. Yoksulluğun, yıllarca süren savaşların yol açtığı yıkım, çaresizlik ve umutsuzluğun hüküm sürdüğü bu zor koşullarda kurtuluşun ışığını görebilen, bir an bile umutsuzluğa düşmeyen büyük bir liderdi Mustafa Kemal Atatürk.

Mustafa Kemal’in Samsun’a çıktığı 19 Mayıs 1919’dan, Cumhuriyet’in ilan edildiği 29 Ekim 1923 arası 4 yıl, 5 ay, 10 gündür. Bu süre Batı’nın “Hasta Adam”ından dipdiri bir Cumhuriyet’in dünya uluslarının arasına aydınlık bir yüzle çıkışı için yetmiştir. Bunun bilincindeki ulusumuz, kazanımlarını korumayı da elbette bilecektir.

Bugün gençler eğitimin, insan haklarının, fırsat eşitliğinin, laikliğin, hukukun üstünlüğünün bilinciyle kendini yetiştirmek ve böyle var olmak istediklerini; uğradıkları haksızlıklara boyun eğmeyeceklerini gösteren bir kararlılık içindedir.

Bugün gençler işsizliğe, adaletsizliğe neden olanları, örgütlenme ve düşüncelerini özgürce açıklama haklarına el uzatmaya niyet edenleri her ortamda korkusuzca dile getirmektedir.

Bugün gençler, kendilerine emanet edilen Cumhuriyet’in sahibi ve Mustafa Kemal’e yaraşır evlatlar olduklarını, bütün engellemelere karşın, Atatürk’ten aldıkları güçle göstermektedir.

Bugün gençlik, ülkenin zenginliklerini çıkar odaklarına peşkeş çekme politikalarına karşı “kamudan, halktan yana olmayı” ve tek adamlık heveslerine karşı “Cumhuriyet erdemdir.”, “Egemenlik Ulusundur.” diye haykırmaktadır.

Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 103. yılında ulusumuzu bulanık, karanlık dönemlerden aydınlığa çıkaran, olanaksız görüneni olabilir kılan başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere laik, demokratik, sosyal bir hukuk devleti olma yolunda bizi ilerletenleri saygıyla, sevgiyle anıyoruz.