“2 yıl önce uyarmıştık”

  • CHP Milletvekili Hasan Baltacı İstamonu TV’de çıktığı canlı yayın programında gündemle ilgili değerlendirmelerde bulunurken GMG Kastamonuspor’un yaşadığı imar sorununa ve Uluslararası Tarım Fonu (IFAD) tarafından desteklenecek projelerle ilgili projelere ağırlık verdi.
  • GMG Kastamonuspor’un kullandığı tesislerin yanındaki arsayla ilgili yaşanan ve çıkabilecek benzer sorunlara karşı Kastamonuluları yaklaşık 2 yıl önce uyardıklarını söyleyen Milletvekili Hasan Baltacı, hem önceki hem de mevcut Belediye yönetimlerini eleştirdi.
  • Baltacı, IFAD kaynağı ile Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’ne araç kiralanacak olmasını doğru bulmadığını da vurguladı ve “Algı başka gerçek başka. Kastamonu gerçeğini yaşıyor, ama artık mızrak çuvala sığmıyor” diye konuştu.

CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, İstanbul merkezli faaliyet gösteren İstamonu TV’nin Ajanda programına konuk oldu ve Kastamonu gündemine dair açıklamalarda bulundu.

Kastamonu’nun sorunları ve çözüm önerileri hakkındaki görüşlerini paylaşan ve program yapımcısı Mustafa Yaşar Dilsiz’in sorularını cevaplayanMilletvekili Hasan Baltacı’nın, GMG Kastamonuspor’un yaşadığı imar sorunu ve Uluslararası Tarım Fonu (IFAD) tarafından Kastamonu’da desteklenecek projelerle ilgili değerlendirme ve eleştirileri ön plana çıktı.

Baltacı, Kastamonuspor’unkarşı karşıya kaldığı imar sorunu ile ilgili olarak hem önceki dönem hem de mevcut belediye yönetimini eleştirirken, “Al konağı ver arsayı demek topu taca atmaktır” ifadesini kullandı ve şunları söyledi:

GMGKastamonuspor’un kullandığı tesislerin yanındaki arsayla ilgili yaşanan ve çıkabilecek benzer sorunlara karşı Kastamonuluları yaklaşık 2 yıl önce uyardıklarını söyleyen Milletvekili Hasan Baltacı, “31 Mart seçimlerinden aylar önce İl Başkanımız Hikmet Erbilgin dönemin belediye başkanına birkaç soru yöneltmiş Kastamonulular adına cevap istemişti. Konaklar üzerinden arsa takasları yapıldığını, konakların arsa ile takas edilerek bir rant devşirildiğini kamuoyuna taşımıştı. Ama dönemin belediye yönetimi bu konuda herhangi bir açıklama yapmamıştı. Bu konuyla ilgili şuan merkez belediyesini yöneten partinin de kıyısından köşesinden açıklamaları olmuştu. Üzülerek görüyorum ki Belediye Başkanımız Galip Vidinlioğlu bir açıklama yaptı ve ‘Bu iş bizden önceki süreçte yapıldı, al konağı ver arsayı’ dedi. ‘Al konağı ver arsayı’ demek aslında topu taca atmak demektir. Sorumluluk mevkiinde olanlar topu taca atmazlar. Hatırlayalım Bülent Arınç’ın Ankara Büyükşehir Belediyesi ile ilgili bir açıklaması olmuştu. Bu açıklamasında dönemin AKP’li belediye başkanı Melih Gökçek için ‘Ankara’yı parsel parsel sattı’ ifadelerini kullanmıştı. Mansur Yavaş belediye başkanı seçildiğinde bir komisyon oluşturdu. Ankara’nın kimlere parsel parsel satıldığıyla ilgili tespitlerini yaptı. Hatta bizim partimizin milletvekili ile ilgili Togo Kuleleri ile ilgili ‘mahkeme kararı var, mühürlüyorum’ dedi. Ama siz sizden önce yapılanları eleştirerek iktidara gelip, yapılacak işi yapacakların vicdanına emanet ederseniz topu taca atmış olursunuz. Esasında bir düzen değişikliğine ihtiyaç vardı ,ama ben şunu görüyorum: Yönetim değişmiş, ama plak değişmemiş, sesler yine cızırtılı geliyor. Biran önce bu konuda ciddi ve somut adımlar atılır, bu konunun üzerine gidilir. Bir şehri, bir ülkeyi kimin yönettiği önemli ama hangi düzenle yönetildiğimiz de çok önemli. Ahmet gidip yerine Recep gelip düzen değişmeyecekse yandı gülüm keten helva diyorum. Kastamonu’nun bunu hak etmediğini düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

IFAD KAYNAĞI İLE ARAÇ KİRALAMAK MÜJDE Mİ?

Kastamonu tarımının gelişmesi, üreticinin rahat nefes alabilmesi için elinden gelen mücadeleyi gösterdiğini belirten Milletvekili Hasan Baltacı, IFAD tarafından Kastamonu’da desteklenecek projelerle ilgili de gündem yaratacak açıklamalarda bulundu.

IFAD kaynağı ile Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’ne araç kiralanacak olmasını doğru bulmadığını belirten Hasan Baltacı, “Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu yani IFAD tarafından Kastamonu İli Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi kapsamında desteklenecek projeler açıklandı. 16 projenin destekleneceği belirtildi. Ben projelere bakıyorum. Özel İdare’nin projeleri var, Devrekâni ve Taşköprü Belediyelerinin projeleri var, Tarım İl Müdürlüğü’nün 4 adet projesi var. Mesela Tarım ve Orman İl Müdürlüğü araç kiralayabilmek için proje hazırlamış ve Birleşmiş Milletlerin göndereceği bu kaynaktan 576 bin TL alacak. Bunu müjde diye açıklayınca bende sormak istiyorum; Devletin parası yok mu da sen BM’den gelecek kaynaktan araç kiralıyorsun? Bu kaynak nereye gitmesi lazım? Doğrudan üreticiye gitmesi lazım, doğrudan üreticinin birliklerine gitmesi lazım. Proje sahiplerinin büyü bölümü merkezi idarenin parçası. Merkezi idarenin parçası olan kurumlar gitsin bizden alınan 382 çeşit vergiden yapılan bütçeden payını alsın. O bütçeyle bu projeleri yapsın. Zaten çiftçi bu kaynaklara zor ulaşırken birde Birleşmiş Milletlerden kendisine harcanması için gönderilen kaynakla araç kiralanmasına müjde demek aklımızla dalga geçmektir.  Bir konu daha var. Desteklenen projelerden 2’si Devrekani Belediyesi’ne 2’si ise Taşköprü Belediyesi’ne ait. Daday Belediyemizin projesine kaynak verilmemiş. Araç kiralamak yerine Daday Belediyesi’ne destek verilebilirdi. Bunu kamuoyunun takdirine bırakıyorum. Algı başka gerçek başka. Kastamonu gerçeğini yaşıyor ama artık mızrak çuvala sığmıyor.” ifadelerini kullandı.

Hasan Baltacı programda ayrıca salgınla mücadelede atılacak en önemli adımın şeffaflık olduğunu vurguladı, milletvekili olarak da Kastamonu’nun Ankara’dasahipsiz olmadığını tüm Türkiye’yehatırlatmaya çalışıyorum” dedi.

“Kastamonu’nun çıkarınane varsa ben herkesle görüşmeyehazırım, diyaloğa hazırım” çağrısını yineleyen Baltacı, şu sözlerle roktaladı:

“İşsizlik hem ülkemizin hem de Kastamonu’nun çok büyük bir sorunu. Son yapılan araştırmalara baktığımızda AKP’ye oy vermiş genç seçmenin yüzde 48’i,  MHP’ye oy vermiş genç seçmenin ise yüzde 65’i imkân olursa yurt dışında yaşamak istiyor. Bu şu anlama geliyor; Otobüse binmiş gidiyoruz. Otobüs yolda alev almış ve gençler bu otobüsün içinden inmek istiyor. Açıkça söylemek gerekirse bu otobüste mazot kullanılmıyor, 10 numara yağ kullanılıyor. Birileri daha fazla kâr edebilsin diye mazot yerine 10  numara yağ kullanılıyor.”