2016'ya damga vuran olaylar

Geride bıraktığımız 2016, ülkemiz için sarsıcı olaylarla geçti. Kuşkusuz yılın olayı 15 Temmuz’da yaşanan kanlı darbe girişimiydi. Halkın da karşı durmasıyla önlenen kalkışmanın yanı sıra terör saldırıları, sınır ötesi askeri harekat, şehit ve gazilerin damga vurduğu zor geçen bir yıl oldu ülkemiz için 2016.

İlimiz tüm bu sıkıntıları ülkeyle birlikte yaşarken hayalleri süsleyen 4 büyük yatırıma kavuştu 2016’da… Ilgaz 15 Temmuz İstiklal Tüneli’nin açılması, Kırık Barajı’nın ihale edilmesi, yeni devlet hastanesinin hizmete hazır hale gelmesi, İnebolu Limanı’nın kapasite artırımına yönelik özelleştirilmesi 2017’ye girerken ilimizin kalkınma umutlarını yeşertti, moral ve motivasyonunu artırdı.

Sporda ise Bölgesel Amatör Ligin ardından 3. Lig’i de şampiyon tamamlayarak 2. Lig’e yükselen ve taraftarına büyük mutluluk yaşatan Kastamonuspor 1966, bu başarısını Ziraat Türkiye Kupası’nda gruplara kalarak taçlandırdı, Kastamonu Belediyespor hentbol takımı ise Challenge Kupası’nda Avrupa ikincisi olma başarısı gösterdi.

Acı ve tatlı anları ile 2016’yı geride bırakırken, huzur ve mutluluk temennisiyle 2017’ye giriyoruz. 2016 yılı ülkemiz ve ilimiz adına unutulmayacak anlara ev sahipliği yaptı.

Ülke gündemine 15 Temmuz darbe kalkışması, terör olayları, sınır ötesi askeri harekat, şehit ve gazilerin damga vurduğu 2016 yılında ilimiz; hayalleri süsleyen 4 büyük yatırıma kavuştu.

Ilgaz 15 Temmuz İstiklal Tüneli

Kastamonu’yu “Dağların ardında kalan şehir” olumsuzluğundan kurtaracak olan Ilgaz 15 Temmuz İstiklal Tüneli 26 Aralık’ta düzenlenen törenle Başbakan Binali Yıldırım ve Ulaştırma

Bakanı Ahmet Arslan tarafından hizmete açıldı. Bölgemizin İç Anadolu ve Akdeniz bölgeleriyle karayolu ulaşımını kolaylaştıracak,

Akdeniz-Karadeniz bağlantısını sağlayacak olan projenin sosyal ve ekonomik gelişme anlamında ilimize önemli katkı sağlaması bekleniyor.

Başbakan Binali Yıldırım, Ilgaz 15 Temmuz İstiklal Tüneli Açılış

Töreni’nde yaptığı konuşmada, “Bu tünelle birlikte Kastamonu ve Çankırı ekonomisi daha da canlanacak. Organize Sanayi Bölgeleri daha çok gelişecek, İnebolu Limanı büyüyecek, ihracat artacak” dedi.

Kırık Barajı

İlimizin yıllardır gerçekleşmesi için mücadele verdiği Kırık Barajı projesinin ihalesi, Bakan Veysel Eroğlu’nun verdiği söz doğrultusunda 29 Nisan’da gerçekleşti. Aralık ayında Orman ve

Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, ihale sözleşmesinin imzalandığını açıkladı.

Yeni Devlet Hastanesi

Sağlık Bakanlığı ve Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından 2014 yılında 102 milyon liraya ihale edilerek temeli atılan, 48 bin metrekare arsa alanı içersinde, 72 bin 303 metrekare kapalı alanı ile 400 yatak kapasitesine sahip yeni Devlet hastanesi, 14 bloktan oluşuyor. Çocuk ve yetişkin acil, 117 poliklinik odası, 8 doğum odası, 12 ameliyathane, 72 yataklı yoğun bakım, anjiografi ve kalp damar cerrahisi merkezi, 18 üniteli diyaliz merkezi, yanık ve kemoterapi tedavi ünitelerinden oluşan hastane binasının 225 araç kapalı, 638 araçlık da açık olmak üzere 863 araçlık otoparkı da mevcut.

Batı Karadeniz’in en büyük hastanesi olarak hizmete açılacak olan yeni devlet hastanesinin Ocak ayının ikinci haftasında açılması planlanıyor.

İnebolu Limanı

Satış ihalesi Başbakan tarafından onaylanan İnebolu Limanı’nın devriyle ilgili sözleşme, Özelleştirme İdaresi ile ihaleyi kazanan Eti Bakır A.Ş. arasında Nisan ayında imzalandı. Bu gelişmeyle İnebolu Limanı’nın işletme hakkı 49 yıllığına Eti Bakır A.Ş.’ye geçti.

Şehitlerimiz

Kastamonulu polis memuru Uğur Yıldız, Mardin Nusaybin’de teröristlerin tuzakladığı patlayıcının infilak etmesi sonucu 26 Mayıs’ta şehit düştü. Şehit Uğur Yıldız’ın naaşı ikindi namazına müteakip Kuzeykent Ulu Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından aile mezarlığında defnedildi.

8 Haziran’da şehit ateşi bir kez daha ilimize düştü. Midyat İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne yapılan bombalı saldırıda Araç Sarpunlu Sütçü ailesinin kızları Polis Memuru Şerife Özden Kalmış, karnındaki 6 aylık yavrusuyla birlikte şehit oldu. Şehit Polis Memuru Şerife Özden Kalmış’ın cenazesi memleketi Araç’ta toprağa verildi.

4 Eylül tarihinde Hakkari Şemdinli Aktütün bölgesinde PKK’lı teröristlerce şehit edilen Uzman Çavuş Ömer Şenel, binlerce kişinin katıldığı cenaze töreniyle Abana’da son yolculuğuna uğurlandı.

PKK’nın düzenlediği saldırıda yaralanan Mardin’in Derik ilçesi kaymakamı Muhammet Fatih Safitürk, 11 Kasım’da şehit oldu.

2009 yılında Küre ilçemizde de kaymakamlık görevini yürüten Safitürk, Derik Belediyesi’ne de kayyum olarak atanmıştı.

13 Mart tarihinde Ankara’da meydana gelen ve 37 vatandaşımızın hayatını kaybettiği, 125 kişinin yaralandığı bombalı terör saldırısında Kastamonulu emekli eğitimci Yaşar Durakoğlu ile Karayolları Yapım Şefi Rasim Bal’ın ODTÜ öğrencisi oğlu Berkay yaşamını yitirdi.

15 Temmuz Darbe Kalkışması

15 Temmuz Cuma gecesi başlayan darbe kabusu Türkiye’ye zor, kritik ve korku dolu saatler yaşattı. Ordu içindeki paralelci unsurların giriştiği darbe teşebbüsü halkın da karşı koymasıyla püskürtülürken ne yazık ki çok sayıda cana mal oldu. Darbeciler TBMM’yi, Emniyet Müdürlüğü’nü, Gölbaşı Özel Harekat Merkezi’ni bombaladı,

Boğaziçi Köprüsü’nde halka ateş açtı; TRT’yi basıp bildiri okuttu. Rehin alınan Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarından üçü gerçekleştirilen operasyonlarla kurtarıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın CNN Türk yayınında cep telefonu aracılığıyla yaptığı çağrı üzerine meydanlara akan halk ve komutanı Zekai Aksakallı’nın emri üzerine Özel Kuvvetler’e girmek isteyen darbeci generali şehit düşme pahasına vurarak engelleyen Ömer Halisdemir’de sembolleşen Silahlı Kuvvetler ile Emniyet’in görevlerine sadık mensupları darbe girişiminin önüne set çekti.

Kastamonu’da da Cumhuriyet Meydanı binlerce kişi tarafından dolduruldu, caddelerde protesto konvoyları tur attı. Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen demokrasi nöbetlerinde vatandaşlarımız, devlete ve demokrasiye olan inançlarını günlerce dile getirdiler.

Darbe girişiminin bastırılmasının ardından, bu kalkışmada yer alan çok sayıda üst düzey asker yakalanıp gözaltına alındı.

Kanlı darbe girişimi sırasında İstanbul’da şehit düşen ve yaralananlar arasında Kastamonulular da yer aldı. Tosyalı Mustafa Kaymakçı ile

Cideli Ayşe Aykaç, Onur Ayanoğlu, Osman Yılmaz, Mehmet Yılmaz Boğaziçi Köprüsü’nde halkın üzerine açılan ateş sonucu hayatlarını kaybettiler.

Başbakan Binali Yıldırım, A Haber ve ATV ortak canlı yayınında, 15 Temmuz gecesi Ankara’ya dönüş yolculuğu sırasında yaşananları anlattı. Oluşan tehdit üzerine Kastamonu’ya yöneldiklerini belirten Yıldırım, “İnsanın aklına nereden gelecek; temelini attığın tünel, gün

gelecek sana kalkan olacak” dedi. Yıldırım, jandarma tarafından kurşunlanma olayının ise “Dörtyol” kavşağına yaklaştıkları sırada meydana geldiğini açıkladı; sonrasında Ilgaz ilçe merkezine yönelerek kaymakamın konutunda kaldıklarını söyledi.

Günaydın gitti, Yıldırım geldi

Valiler Kararnamesi Kastamonu’yu da kapsayarak 1 Haziran’da çıktı. İçişleri Bakanlığı, Vali Şehmus Günaydın’ı 2 yıllık görev döneminden sonra terfien Isparta Valiliği görevine getirirken, Kastamonu Valiliği görevine ise Derince Kaymakamı Mesut Yıldırım’ı atadı.

Taleplerimiz birinci elden dile getirildi

17 Nisan tarihinde başbakan yardımcısı, bakanlar ve iş dünyası temsilcilerinin katılımlarıyla Ilgaz’da düzenlenen “Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Koordinasyon Kurulu” toplantısı, ilimizin tanıtımının yapıldığı ve taleplerinin dile getirildiği bir ortamı da beraberinde getirdi. Cuma ve cumartesi akşam yemeklerinde bakanlar ve TOBB heyetiyle bir araya gelme şansı yakalayan il temsilcilerimiz,

vilayetimizin hükümet ve iş dünyasından beklentilerini tüm detaylarıyla dile getirme fırsatı buldular.

TOBB’un 13 Kasım’da Maliye Bakanlığı ile birlikte Ilgaz’da gerçekleştirdiği “Yatırım Ortamı ve Vergi Politikaları” toplantısına katılan Maliye Bakanı Naci Ağbal, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile birlikte toplantı sonrasında İzbeli Çiftliği’nde ağırlandı.

Nasrullah Camii restore edildi

Şehrimizin simgelerinden Nasrullah Camii’nde iki yıldır devam eden

restorasyon çalışması tamamlandı ve Cami yeniden ibadete açıldı. Gürsoy Gruop tarafından gerçekleştirilen çalışma sonucunda Nasrullah Camii, 150 yıl geriye döndürülerek, 1875 yılındaki görünümüne kavuşturuldu.

Spor

Bölgesel Amatör Ligin ardından 3. Lig’i de şampiyon olarak tamamlayarak 2. Lig’e çıkan Kastamonuspor 1966, başarısını Ziraat Türkiye Kupası’nda gruplara kalarak taçlandırdı. 2016-2107 sezonunda yapılan değişiklik ile teknik direktörlük görevine Ziya Doğan’ın getirilmesi, spor kamuoyunun gözlerini bir kez daha ilimize çevirdi.

Kastamonu Belediyespor hentbol takımı ise Challenge Kupası’ndaki rakiplerini bir bir aşarak finale çıkmayı başardı. İki maç üzerinden oynanan finalde İspanyol rakibine yenilerek Avrupa ikincisi oldu.

İlimiz Şubat ayında Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası Kros Yarışları’na ev sahipliği yaptı. Kadıdağı’ndaki parkurda yapılan yarışlar, büyük heyecana sahne oldu.