2017’NİN SON, 2018’İN İLK ÖDÜLÜ: PERTEV NAİLİ BORATAV HALK BİLİMİ ÖDÜLÜ

İstanbul Bakırköy’de 1992 yılında “halk kültürümüzü korumak, yaşatmak ve bu yolla çağdaş kültüre/evrensel kültüre ulaşmak amacıyla kurulan Troya Folklor Araştırmaları Derneği, 25 Ocak 2018 Perşembe günü 25. Troya Kültür Sanat Ödüllerini kazanan bilim insanı, sanatçı ve kurumları bir basın toplantısıyla açıkladı.

Troya Folklor Araştırmaları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Ünlü ve Ödül Komitesi Başkanı A. İlhan Gülek’in yaptığı açıklamaya göre 2017 yılı ödüllerine layık görülen kişi ve kuruluşlar şunlardır:

Atatürkçülük: Sinan Meydan

Edebiyat: İhsan Oktay Anar

Şiir: Egemen Berköz

Prof. Dr. Pertev Naili Boratav Halk Bilimi Ödülü: Nail Tan

Halk Müziği: Ekrem Çelebi

Çağdaş Halk Müziği: Nurettin Rençber

Halk Oyunları: Adnan Baydili

Plastik Sanatlar: Muhsin Kut

Fotoğraf: Şevket Şahintaş

Tiyatro: Gülriz Süruri

Sinema: Gülse Birsel

Troya Özel Ödülü: Yeşil Artvin Derneği

Bakırköy Belediye Başkanlığının destek ve katkılarıyla düzenlenen ödül töreni, 17 Şubat 2018 Cumartesi günü saat 19:00’da Bakırköy Belediyesi Leyla Gencer Salonu’nda yapılacaktır. Ödül törenini tiyatro sanatçıları Gülsen Tuncer ve Ender Yiğit sunacaktır. Tören öncesinde A. İlhan Gülek’in hazırladığı Madenin Türküsü adlı özel gösteri seyirciye sergilenecektir.

Allah’tan bir kaza bela gelmez, sağlığımız bozulmazsa ödül törenine katılıp fazlasıyla hak ettiğimiz bu ödülü de alacağız. 1998 yılında kaybettiğimiz Prof. Dr. Pertev Naili Boratav, Türk halk biliminin en önemli araştırmacılarından biriydi. Orhan Şaik Gökyay’ın İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesinden sınıf arkadaşıydı. Üniversitede, DTCF’de halk bilimi, halk edebiyatı derslerini 1938 yılında o başlatmıştı (1938-1948). Bugün Türkiye’deki bütün üniversitelerde halk bilimi/halk edebiyatı dersleri verilmekte olup beş üniversitemizde de Türk Halk Bilimi Bölümü vardır. Dernek, bu sebeple halk bilimi ödülünü onun adına vermektedir. 1975 yılında İstanbul’da I. Uluslararası Türk Folklor Kongresini düzenlediğimiz zaman Beyoğlu’nda bir pastanede buluşup görüşmüştük. Siyasi sebeplerle kongreye katılması engellenmişti. Bana dedi ki: “Evladım, senin hiçbir kusurun yok. Eski hesaplaşmalar bunlar. Sen, bu kongreyi toplayarak bizim  hayalimizi gerçekleştirdin. Her devlette folklor kongresi düzenleniyor, biz sadece katılıyorduk. Artık, Türk folkloru uluslararası bilim arenasına çıkmıştır. Sağ ol!”

Yaş 77 olunca, takdir edilmenin güzelliği, önemi daha da artıyor… Bu ödülü Kastamonulu halk bilimciler adına da alacağım. Konuşma fırsatını yakalarsam, bunu da söyleyeceğim…