2019 YILI ÖDÜLLERİMİZ

2018 yılında Kırgızistan Kasım Tınıstanov Devlet Üniversitesinden aldığımız “Manas’ın Mirasçıları Türk Dünyası Hizmet Ödülü”nün ardından, bu yılı ödül yönünden boş geçireceğimizi düşünürken peş peşe ödül haberleri geldi. İlkini, 21 Ekim 2019 tarihinde Ankara’da aldık. Bu ödül, bugünkü siyasi statüsüyle Rusya Federasyonu’na bağlı Kırım’dan geldi. 17.10.2019 tarihini taşıyor. Kırım Akmescit’te Kırım Tatarlarının kurduğu İsmail Gasprinskiy İlimler ve Sanatllar Akademiyası tarafından verilen bu ödül Türk Dünyası Kültür ve Sanatına Hizmet Ödülü. Ödülün bir Onur Diploması/Fahri Yarlık var. Fotoğrafını verdiğimiz bu belgede Rusça ve Türkçe şunlar yazıyor:

Nail Tan

            Kırım Tatar ve bütün Türk Dünyasının medeniyetine ve sanatına hizmetleri için takdimlana.

Akademiyanın Prezidenti / Başkanı

İsmet Zaatov

Kırım, Akmescit/17.10.2019

 

Akademinin mührünün ortasında ünlü Türkçü Gaspırah İsmail’in Türk dünyasının birliği için söylediği “Dilde, fikirde, işte birlik!” sözü yer almakta. Fotoğrafı da belgenin üst kısmında görülmekte.

Akademinin Prezidenti/Başkanı İsmet Zaatov, Kırım, Ukrayna’ya bağlı iken Kültür Bakanlığı Bakan Yardımcılığı görevini uzun süre yürütmüş, üniversite öğretim üyesi (Doç.Dr.) bir şahsiyettir. Kırım Tatar Türklerinin önemli liderlerinden biridir. Türkiye Kırım kültür ve bilim ilişkilerinin gelişmesinde çok büyük hizmetlerde bulunmuş, Türkiye’ye yirmiden fazla seyahati olmuştur. Bizim Kırım’da katıldığımız toplantılarda da Türkiye’den gelen heyete çok güzel ağırlamada bulunmuştur. Ödülü, Ankara’ya gelerek bizzat kendisi sunmuştur.

İkinci ödülümüzü ise Kasım ayında 11-15 Kasım 2019 tarihleri arasında Bursa’da düzenlenen Gölge Oyunu ve Kukla Festivali sırasında alacağız. UNESCO Türkiye Millî Komisyonuna bağlı UNIMA’nın Bursa Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle düzenlediği bu festivalde bize geleneksel Türk tiyatrosuna yaptğımız önemli hizmetler dolayısıyla üstün hizmet ödülü verileceği aylar öncesinden duyuruldu. Bu ödülü, Bursa’daki Kastamonulular Kültür ve Yardımlaşma Derneği vasıtasıyla ulaşacağımız değerli hemşehrilerimizin huzurunda alacağız. Ayrıca Bursa’da yaşayan Van Alpaslan İlköğretmen Okulu ve Kastamonu Kız İlköğretmen Okulu mezunu öğrencilerim de hazır bulunacaklar. Tören sonrası fotoğraflı yazımızı ayrıca yayımlayacağız.

Her ödül bizde daha çok çalışma isteği uyandırıyor…

                                                                                                                NAİL TAN