22 yıllık başkan değişti

Kastamonu Sebzeciler ve Meyveciler Odası’nın dün yapılan kongresinde başkanlığa 157 üyenin 109’unun oyunu almayı başaran Yücel Gedik kazandı. 22 yıldır bu görevi sürdüren Muzaffer Karamustafa’ya 48 oy çıktı.

Kastamonu Sebzeciler ve Meyveciler Odası’nın olağan kongresi dün yapıldı. İki listenin yarıştığı kongre, 22 yıllık Muzaffer Karamustafa dönemini kapatıp Yücel Gedik dönemini açtı…

150 üyeden 109’unun oyunu alarak Muzaffer Karamustafa’nın 22 yıllık başkanlığına son veren Yücel Gedik’in yönetimi şu isimlerden oluştu:Feyyaz Küçük, İhsan Adalı, İrfan Vefaoğlu, Lütfi Solak, Yılmaz Çetinkaya,  İrfan Tunalıoğlu.

Denetim Kurulu’nda da İlhan Demircioğlu, Tamer Hüsemoğlu, Mustafa Şermet görev yapacak.

KONUŞMALAR

TAHSİN BABAŞ

Kongreye  katılan Belediye Başkanı Tahsin Babaş, sebze ve meyveci esnafına seslenerek, “Kastamonu’da ciddi gelişmeler var. Kuzeykent Pazaryeri, Türkiye’de birinci sırada yer alır. Bu sene de orada çevre güvenliği konusunda çalışmalar yapacağız. Eğer odanın talebi olursa, orada bulunan boş yeri size vereceğiz. Orası boş durmasın. Çok cüzi bir fiyata size verelim. Esnafımıza hizmet versin. Tuhafiyeciler için de bir yer yapacağız. Merkezdeki pazar yerinin üstünü, etrafını kapatacağız. Mühim olan orada Kastamonu halkına hijyen içerisinde hizmet etmek” dedi.

Bazı pazarcı esnafının kendilerine ait oldukları yerlere gelmediklerini de söyleyen Başkan Babaş, “Mazeret sunmadan 3 hafta gelmediğiniz zaman burayı sizden almak zorunda kalıyoruz. Bunu odamızla bir düzene sokmaya kararlıyız. Bu konuda bir düzenleme yapmayı planlıyoruz. Şu anki hal yetersiz geliyor. Onun için de çalışmalar yapıyoruz. Belli bir alan seçtik ve çalışmalarımızı başlattık. Yaklaşık 150 bin dönümlük bir alanda bölgesel bir hal yapacağız. Sepetçioğlu Pazar Yeri isimli güzel bir pazar projesi içinde çalışıyoruz. Projenin taslağını çıkardık. Açık alanlarda pazar yerlerimiz var. Salı Pazarı’nı vatandaş istiyor. Benim için en önemlisi halkın ve esnafın isteğidir. Tosya yolu civarında da çok ciddi yapılaşmalar oldu. Orada da pazar yerine ihtiyaç olacak. Güneykent’te de çok güzel kapalı pazar yeri proje çalışmamız var” diye konuştu.

MUZAFFER KARAMUSTAFA

Muzaffer Karamustafa konuşmasında şunları söyledi:

“20 yıl  önce Kastamonu, kalenin etrafında Topçuoğlu Mahallesi’nde toplanmış bir kentti. Pazar yerimiz tekti. Şehrimiz büyüdü. Nüfus ikiye katladı. Türkiye ikiye katlandı. Kastamonu Merkez göç almaya başladı. Kastamonu’yu  Merkez, Kuzeykent, Güneykent, Doğu ve Batı  olarak ayırıyorum.  Türkiye’de hiçbir yerde olmayan ancak kutuplarda olan bir pazaryerini belediye başkanımız sayesinde kazandık.  Kaldırım üzerinde pazar yaptığımız yer Salı Pazarı  ve Olukbaşı’dır. Değişen, büyüyen  Kastamonu’da esnafımızla ilgili her sıkıntıyı ve sorunu çözmek  için elimizden geleni yaptık. Odaların yapabilecekleri ve yaptıkları vardır.  Yer vermek zabıtanın görevidir. Oda olarak bana şikayet geldiği zaman esnafa zarar verirse söylerim. Kastamonu’da Topçuoğlu pazaryeri  kalkmaz çünkü orada bir çarşı var. Kastamall’ın yanındaki pazaryerimiz canlanacak. Oradaki nüfus artacaktır. Belediye başkanımızla çalışmalar yapıyoruz. Kuzeykent gibi şehrin güneyine de pazaryeri yapılacak. 1997 yılında Süleyman Yücel’le Toptancı Hali işiyle arkadaşlarımıza işyeri yaptırdık. Yeni yapacağımızın halin projesinde buz hane tesisleri, eğlence alanları, lokantası ve sosyal tesisleri olacak.”

YÜCEL GEDİK

Yücel Gedik ise kendisini başkanlığa taşıyacak sçim öncesinde yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Odamıza kayıtlı 170 esnaf ile Kastamonu’ya hizmet etmek istiyoruz. Esnafımız kar, kış demeden pazar pazar dolaşıyor. Zor şartlarda mücadele eden başka bir esnaf topluluğu yoktur. Yapacağımız başka meslek yok, rızkımızı pazarcılıktan kazanıyoruz. Başkanlık sevdalısı değiliz. Sen, ben demeden ekmeğimize sahip çıkalım istiyoruz. Alışılmıştan vazgeçip yeni birlik içinde ekmeğimizi kazanalım. Ekmek teknemiz olan pazarlarda esnafımıza sahip çıkılmadı. Yabancı satıcılara yer gösterildi. Ama dünyaca ünlü sarımsağı satmak için komşu illere gittiğimizde bize yer gösteren olmadı.  Kışın çektiğimiz çilenin karşılığını yazın alamıyoruz. Bunun önüne geçmek için adım atılmadı.”