23 kadın çiftçiye kanser taraması

Kastamonu Köy Kalkınma ve Diğer Tarımsal Amaçlı Kooperatifler Birliği (Köykoop), sosyal sorumluluk projesi kapsamında kadın çiftçilere kanser taraması yaptırdı

KÖYKOOP Bölge Birliği, 21-25 Aralık 2015 tarihleri arasında Taşköprü’ye bağlı Çetmi Köyünde bulunan eğitim merkezlerinde kadın çiftçilere bilgilendirme toplantısı düzenledi.
Toplantıda, kooperatifçilik, süt hijyeni, ev ekonomisi, hayvan hastalıkları ve bakımı gibi konulara değinildi. Ayrıca KÖYKOOP, kadın çiftçilerin kanser ve kanserde erken teşhis ile taramanın önemi hakkında da farkındalık oluşturulması için Kastamonu Erken Teşhis ve Tarama Merkezine (KETEM) gelerek tarama yaptırdı. KÖYKOOP Bölge Birlik Müdürü Dilek Özdemir nezaretinde KETEM’e gelen çiftçi kadınlar, burada kansere karşı erken teşhis için tarama yaptırdı.
Birlik Müdürü Dilek Özdemir, sosyal sorumluluk projesi kapsamında çiftçi kadınlara bir fırsat oluşturmak amacıyla düzenledikleri eğitimlerin ardından KETEM’de görevli personellerde toplantılara davet edilerek, eğitimlere katkı sağlandığını söyledi.
Bu kapsamda çiftçi kadıları KETEM’e götürerek burada tarama yaptırdıklarını söyleyen Dilek Özdemir, “Eğitimler sonunda kadın çiftçilerimizin de talebi doğrultusunda Kastamonu Halk Sağlığı Müdürlüğü bünyesinde bulunan KETEM’de katılımcılara kanser taraması yapılması kararlaştırılmıştır. Bunun sonucu olarak ilk olarak toplantıya Taşköprü’ye bağlı Yukarı Çayırcık Köyünden katılan kadın çiftçilerimiz Kanser Erken Teşhis ve Tarama Merkezi’nde ücretsiz kanser taramasına tabii tutuldular. Bu etkinliğimiz ileriki tarihler de katılımcı diğer köylerimizde bulunan kadın çiftçilerimizin taramaları ile devam edecektir” dedi.
Öte yandan, Kastamonu Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar, Programlar ve Kanser Şube Müdürü Dr. Ayşe Bozloğan ise, KÖYKOOP’un sosyal sorumluluk projesi kapsamında kadın çiftçilerin KETEM’e gelerek tarama yaptırılmasını memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, “30-69 yaş arasında bayanlar ve 50-70 yaş arası erkekleri, kanser taraması için ücretsiz hizmet veren KETEM’e bekliyoruz. Erken teşhis ile birçok hastalığının ve kanserin önüne geçilebilir. 30-65 yaş arası bayanlara smear testi (rahim ağzı kanseri) taraması yapıyoruz. 40-69 yaş arası bayanlara mamografi çekiyoruz. 50-70 yaş arası kadın ve erkeklere de, tarama yaptırmalarını öneriyoruz” diye konuştu. İHA