23 Nisan coşkusu

“Milletin umut çiçekleri, aydınlık yarınlarımız…” 

  • 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, ilimiz genelinde düzenlenen etkinliklerle kutlandı. Orhan Şaik Gökyay İlkokulu bahçesinde düzenlenen kutlama programına katılan Vali Avni Çakır, “Bizler, devlet olarak çocuklarımıza daha yaşanabilir bir ülke ve dünya bırakmak; huzur, güven ve barış ortamında geleceğe hazırlamak için bütün imkânlarımızla üzerimize düşen sorumlulukları yerine getireceğiz. Çocuklarımız milletimizin umut çiçekleri, aydınlık yarınlarımızın güçlü kollarıdır” dedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 102’nci yılında, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün tüm dünya çocuklarına armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, ilimizde de bir takım etkinliklerle kutlandı.

İlk olarak Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başlayan program Orhan Şaik Gökyay İlkokulu bahçesinde düzenlenen gösterilerle devam etti.

Kentteki okullardan öğrencilerin katılım sağlayarak sundukları gösteriler herkesin büyük beğenisini kazandı. İlimizdeki diğer okullarda da okul yönetimlerince kutlamalar gerçekleştirildi.

Orhan Şaik Gökyay İlkokulu’nda düzenlenen programda sırasıyla Orhan Şaik Gökyay İlkokulu öğrencisi İkra Hatice Ocak’ın konuşması, İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu ve Vali Avni Çakır tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşmaları, Orhan Şaik Gökyay İlkokulunun “Bahçe Duvarından Aştım” Halk Oyunu gösterisi, 23 Ağustos Ortaokulu öğrencisi Nefise Karandı’nın “23 Nisan” adlı şiirini okuması, Kastamonu Anaokulu’nun Okul Öncesi gösterisi, Orhan Şaik Gökyay İlkokulu tarafından “Hep Seninleyiz Türkiye’m” gösterisi, İsfendiyar İlkokulu öğrencilerinin Mehter Takımı gösterileri, Behçet Necatigil İlkokulu öğrencisi Hira Nisa Sinan’ın “Yarın” adlı şiirini okuması, Ali Fuat Darende İlkokulu öğrencilerinin “ Muhteşem Türk Çocuğu” dans gösterisi”,  Orhan Şaik Gökyay İlkokulu öğrencilerinin Horon gösterisi, Kastamonu Anadolu İmam Hatip Lisesi Ortaokulu öğrencisi Ayşe Edibe Salcı tarafından “Hoş Geldin 23 Nisan” adlı şiirin okunması, Orhan Şaik Gökyay İlkokulu tarafından Muhteşem Türkiye Rontu, Şehit Uğur Yıldız İlkokulu öğrencilerinin “Vazgeçemem” adlı gösterileri, Orhan Şaik Gökyay İlkokulu öğrencilerinin “Erik Dalı” gösterisi ve tüm okulların Yedi Renk Yedi Bölge Halk Oyunları gösterisi düzenlendi.

İKRA HATİCE OCAK

Orhan Şaik Gökyay İlkokulu öğrencilerinden İkra Hatice Ocak, günün anlam ve önemine binaen yaptığı konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Teşekkürler Atatürk’üm. Bakmaya doyamadığınız, alın teriniz, geleceğiniz, umudunuz, incinmesinden korktuğunuz, ayınız, yıldızınız, gündüzken güneşiniz, üstüne titrediğiniz, arkasından kokusunu içinize çektiğiniz çocukların bayramları var bugün.”

CENGİZ BAHÇACIOĞLU

İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu da “Çocuklarımızın gözlerindeki ışık ve yüreklerinde taşıdıkları umutlar istikbalimizin güvencesidir. Büyük Önder Atatürk’ün bu bayramı çocuklara armağan etmesi, ne kadar çok değer verdiğinin ve güvendiğinin en güzel işaretidir. Çocuklarımız da bu güvene layık olmak için var güçleriyle çalışacaktır. Ülkemizi Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği çağdaş medeniyete çocuklarımız taşıyacaktır. Yüzünüz her zaman geleceğe, medeniyete ve yeniliğe doğru olsun. Ama attığınız her adımda size düşenin ülkemizi aydınlık yarınlara taşımak için birlik ve kardeşlik içinde çalışmak olduğunu unutmayacaksınız” dedi.

VALİ AVNİ ÇAKIR

Vali Avni Çakır da şu ifadeleri kullandı:

“Bizler, devlet olarak sizlere daha yaşanabilir bir ülke ve dünya bırakmak; sizleri huzur, güven ve barış ortamında geleceğe hazırlamak için bütün imkânlarımızla üzerimize düşen sorumlulukları yerine getireceğiz. Sizler de milletimizin umut çiçekleri, aydınlık yarınlarımızın güçlü kollarısınız. Sizleri çok seviyor ve sizlere güveniyoruz. Bunu başarabildiğimiz takdirde bugünün çocukları, yarının gençleri olarak sizler ülkemizin sadece zenginliği değil, dinamizminin ve değişen potansiyelinin kaynağı olacaksınız. Bu vesileyle, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınızı tekrar kutluyor, İstiklal Harbi’mizin Başkomutanı, Türkiye Büyük Millet Meclisinin ilk Başkanı, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere aziz şehitlerimiz ve ebediyete irtihal eden kahraman gazilerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyor, Hepinize sevgilerimi sunuyorum”

Cengiz MUHZİROĞLU