23 Nisan coşkusu

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışı dolayısıyla çocuklara armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dün ilimizde çeşitli törenlerle kutlandı.

Kastamonu’daki bayram törenlerinde protokolün de katıldığı ana program Kuzelkent İlkokulu’nda gerçekleşti.

Vali Yaşar Karadeniz, Milletvekili Metin Çelik, Belediye Başkanı Tahsin Babaş,kamu kurum ve kuruluş müdürleri, sivil toplum kuruluş başkan ve temsilcileri, siyasi parti il başkanları ve çok sayıda vatandaşın katılım sağladığı törende çocukların yaptığı gösteriler büyük alkış aldı.

Günün anlam ve önemine dair konuşmayı İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu yaptı.

Bahçacıoğlu konuşmasında, “Ülkemize, devletimize ve milletimize yönelik bölücü ve yıkıcı faaliyetler karşısında her zamankinden daha fazla Cumhuriyetimize sahip çıkma, birliğimizi ve bütünlüğümüzü koruma mecburiyetinde olduğumuz açıktır. Ülkemizin bölünmez bütünlüğü ve Anayasamızın değiştirilemez ilkeleri çerçevesinde bağımsız bir ülke olarak tek amacımız akıl ve bilimin önderliğinde çağdaş uygarlık düzeyine ulaşmak ve onu da aşmaktır” ifadelerini kullandı.

23 Nisan gibi Milli bayramların bir öneminin daha olduğunu söyleyen Bahçacıoğlu, “Bu bayramlar, birlik ve beraberliğimizi pekiştirdiğimiz, millet olarak tasada ve kıvançta bir olduğumuz günlerdir. Bu günde bizlere bu cennet vatanı canları ve kanları pahasına emanet eden atalarımızın emanetlerini daha iyi koruyarak ve geliştirerek yarınlara taşıyabileceğimizi düşünmek zorundayız” dedi.

Bahçacıoğlu’nun konuşmasının ardından Yıldız Adnan Konyalı Anaokulu öğrencileri hazırladıkları gösterileri sundu. Vilayetler Hizmet Birliği Anaokulu öğrencilerinden Tuğbanur Gökduman ve Yağmur Kara,‘Türk Çocuklarıyız’ adlı şiiri okudu. Kuzeykent Ortaokulu koordinesinde hazırlanan Şehri Dilara Çocuk Korosu da söylediği şarkılarla günü renklendirdi. Sonrasında Candaroğulları İlkokulu öğrenci korosu sunumunu yaptı ve Şehit Mehmet Yılmaz İmam Hatip Ortaokulu saz ekibi dinletisini gerçekleştirdi. Özel Bahçeşehirİlkokulu öğrencisi Selvi İzzetgil, ‘Mustafa Kemal Bizi Gözlüyor’ adlı şiiri okurken, Merkez Ortaokuluhalk oyunları ekibi de gösterisini sundu.

Söz, müzik ve düzenlemesi Merkez Ortaokulu öğretmenleri tarafından hazırlanan ve kahraman ordumuza ithaf edilen Afrin türküsü de yine Merkez Ortaokulu öğretmenleri tarafından seslendirildi. Takibinde Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü jimnastik takımı spor gösterilerini sergiledi. Behçet Necatigilİkokulu’ndanda Damla Şen 23 Nisan adlı şiiri okudu. Ali Fuat Darende İlkokulu’nun hazırladığı Mehter takımı gösterisi sonrasında ise Şehit Şerife Bacı Ortaokulu’ndan Ayşegül Ay şiirini okudu. Program, halk oyunu gösterisiyle sona erdi.