23 Nisan’a AFDİ damgası

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, kar yağışının etkili olduğu olumsuz hava koşulları nedeniyle salonda kutlandı.
AFDİ öğrencileri sergiledikleri renkli gösterilerle salona sıkışan programı coşkuya dönüştürmeyi başardı.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, kar yağışının etkili olduğu hava nedeniyle salonda kutlandı.
Cumhuriyet Meydanı’ndaki çelenk sunma töreni yoğun kar yağışı altında gerçekleştirilirken, Ali Fuat Darende İlkokulu’nca (AFDİ) hazırlanan program ise hava koşulları nedeniyle okul bahçesinden alınıp Aytaç Eruz Lisesi salonuna taşındı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan salondaki programda günün anlam ve önemini belirten konuşmayı AFDİ öğrencileri Kaan Hançerli ve Elifnur Öztoprak yaptı.
İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu da konuşmasında çocukların her şeyin en iyisini hak ettiğini dile getirdi.
Eğitimin önemine değinen Bahçacıoğlu, “Çocuklarımız ne kadar sağlıklı, başarılı ve mutluysa bizler de o kadar huzurlu oluruz. Çocuklarını doğruluğa, iyiliğe araştırmaya ve keşfetmeye yönelten ailelerin ve milletlerin geleceklerinin daha iyi olacağına inanıyoruz” dedi ve şunları söyledi:
“Geleceğimizin güvencesi, milletimizin en değerli varlığı olan sizlerin, güzel bir oratmada yetişmeniz, hiçbir sıkıntı ve güçlük çekmeden hayatınızı sürdürmeniz temel hedefimizdir. Sizlerin her şeyin en iyisini hak ettiğinizi düşünüyorum. Çocuklarımız ne kadar sağlıklı, başarılı ve mutlu ise bizlerde o kadar mutlu ve huzurlu oluyoruz. Hepinizin bildiği gibi çocuklarını ve gençlerini iyiliğe, güzelliğe, doğruluğa araştırmaya ve keşfetmeye yönelten ailelerin ve milletin geleceklerinin de daha iyi, daha sağlıklı, daha zengin, güçlü ve güvenli olacağına inanıyoruz. Bizler, milletimizin mutluluğu ve refahı için çalışan, milletimizi muasır medeniyetler seviyesine ulaştırma yarışında olan milli birliği koruyan nesiller yetiştirmek için çalışıyoruz. Büyük önder Atatürk’te milletimizin bir daha parçalanma ve yok edilme sınırına gelmemesi, geleceğimizin aydınlık ve güvenli olması için çocukların ve gençlerin daha cesur, milli ahlaklı, karakterli, iradeli ve kudretli olarak gençlerin yetiştirilmesini istemiştir. Bunun için Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı tarih, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak armağan edilmiştir. Çünkü milli egemenlik, millete ait olan maddi ve manevi her şeyin temelidir. Milli egemenliğe sahip olmak, millet olmaktır. Milletin, kendisiyle ilgili kararları kendisinin alması, kendi kaderi ve geleceği hakkında kendisinin karar vermesi demektir. Milli egemenlik, teslimiyetçi olmamak, kendi vatanımızda egemen olmak, hür yaşamak, kendimize saygımızı ve güvenimizi kaybetmemektir. Bu nedenle Egemenlik Bayramımızı her zaman büyük bir coşku içinde kutlamalı, her zaman birlik ve beraberlik içinde olmalıyız. 23 Nisan sevgiyle, neşeyle, barışa, dostluğa, kardeşliğe, çağdaşlığa, bilime açılan aydınlık ve büyük kapıdır. Sevinç ve gururla kutladığımız Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Gazi Mustafa Kemal’in geleceğin teminatı olan çocuklarımıza sevgi ve güveni göstermektedir. Bizler, bu güven sayesinde Cumhuriyetin temellerinin atıldığı gün olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını tüm dünya çocuklarıyla sevinç içinde paylaşıyoruz.”
Konuşmaların ardından AFDİ öğrencileri, özenle hazırladıkları ve renkli görüntüler içeren programı başarıyla sundu.
2016-2017 Eğitim ve Öğretim Yılı içersinde sosyal ve kültürel etkinlikler ile çeşitli spor dallarında ödül kazananlara ödül, plaket ve madalyaları protokol üyeleri tarafından verildi.
Program sonunda AFDİ Müdür, Müdür Yardımcısı, İdareci ve Öğretmenleri protokol tarafından kutlandı.