24 bin öğrenciyle 9. akademik yıl

Kastamonu Üniversitesi’nin 9. akademik yılı düzenlenen törenle açıldı.
3 Mart Konferans Salonu’nda düzenlenen törende konuşan Rektör Prof. Dr. Seyit Aydın, bu yılki öğrencilerle birlikte toplam öğrenci sayılarının 24 bin 260 olduğunu bildirdi.

Yaklaşık bin öğrencinin, 33 farklı ülkeden uluslararası öğrenci olduğunu hatırlatan Aydın, “Şu an 238 öğretim üyesi ve toplamda 661 olan öğretim elemanı ile akademisyen sayımızı her geçen yıl artırma arzusundayız. Çalışmalarımız devletimizin belirlediği 2023, 2053, 2071 hedeflerine uygun bir biçimde sizlerin de desteğiyle devam edecektir. Üniversitemizin hedefi dünya üniversitesi olmaktır” diye konuştu.

Son yıllarda uygulanan politikalar sayesinde bir çok üniversitenin açıldığını ve gençlerin yüksek öğretime kavuşması için önemli çalışmaların gerçekleştirildiğini dile getiren Vali Şehmus Günaydın, üniversitelerde gençlerin yetişmesi için kaliteli eğitim ortamların oluşturulması gerektiğini söyledi.

Kastamonu Üniversitesi’nin bu konuda çok ciddi çalışmalar yaptığını, ilerlemeler kaydettiğini belirten Günaydın, “Binlerce yıllık geçmişi olan ilimizin, ekonomik ve sosyal hayatının daha ileri noktalara taşınması açısından bizlere çok önemli katkılar veriyor” dedi.

Öğrencilere de seslenen Vali Günaydın, “Öğrenciler, hepiniz ülkemizin farklı vilayetlerinde geldiniz ve artık Kastamonulu oldunuz. Şehir olarak bizler sürekli yanınızda olacağız. Biz barınma konusunda son iki yıldır önemli çalışmalar içerisindeydik. Özellikle geçen sene gelen öğrencilerimizin barınması konusunda tüm kamu misafirhanelerine talimat verdim. Bunun yanında Yol-Konak tesislerini açarak, hiçbir öğrencinin barınma sorunun yaşanmaması için gerekli çalışmaları yapmıştık. Bu sene de aynı şekilde yurtlarımız açılıncaya kadar ilave yurtlarımız açılıncaya kadar tüm öğrencilerimizin kamu misafirhanelerimizde uygun bir ücret ile kalmaları yönünde talimatımızı yeniledik. Öğrencilerimizin yurda yerleşemeyen bir bölümü şu anda misafirhanelerimizde kalmakta. Bir ay gibi kısa bir süre içerisinde 2 bin yüz olan bir yurdumuz vardı, kampus içerisinde. Bunun kapasitesini Genel Müdürlükle yaptığımız çalışmalar neticesinde 2 bin 750’e çıkarttık. Aynı zaman da 900 kişilik başka bir öğrenci yurdumuz var. İnşallah onu da bir aya kalmadan öğrencilerimize sunacağız. Yeni akademik yılın Kastamonu’muza hayırlı olmasını diliyorum.
AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik, KastamonuÜniversitesi’nin 2006 yılında açıldığını, mevcut meslek yüksekokulları ve eğitim fakültesinin altyapısı üzerine kurulduğunu söyledi.

Kastamonu Üniversitesi’nin 2006 yılından, 2011 yılına kadar ciddi bir ilerleme sağlayamadığını ifade eden Çelik, şöyle devam etti:

“5-7 binlerde olan öğrenci sağımız o dönemlerde maalesef sabit kaldı. Bunun sebeplerine girmek istemiyorum. 2011 yılından bugüne öğrenci sayımız 3,5 katına çıktı. Yani 7 binlerden bugün 25 binli rakamları telaffuz eder hale geldik. Bu sayı artış göstermeye devam edecektir. Biz de üzerimize ne düşüyorsa yapmaya hazırız.”
Kastamonu Üniversitesi’nin hem akademik hem de öğrenci bağlamında üniversitenin hızla geliştiğini de kaydeden Milletvekili Çelik, “Bugün Kastamonu Üniversitesi’ne ayrılan yıllık bütçe Kastamonu’nun en büyük merkez belediyesine ayrılan bütçeyle yarışıyor vaziyettedir. Üniversitemizin yıllık 100 milyon lira civarında bütçesi var. Bu daha da artacaktır. Çünkü geçtiğimiz Ağustos ayında Bakanlar Kurulu kararı ile Tıp Fakültesini üniversitemiz bünyesine katmış olduk. Hocalarımızın yükü arttı. İnşallah biran önce Tıp Fakültemizin hizmete başlaması için elimizden geleni yapacağız. Yapacağımız ve önümüzde takip edeceğimiz çok işler var”
Üniversite’nin tercih edilmesi için üniversitenin çalışmaları ve eğitim kalitesinin tek başına yeterli olmadığını kaydeden Milletvekili Çelik, bunun yanında genel ve yerel yöneticilerinin bu konuda yapacağı çalışmaların oldukça önemli olduğunu belirtti ve şunları söyledi: “Üniversitenin en önemli tercih sebebinin barınma ihtiyacının giderilmesi olarak düşünüyorum. Son yıllarda KYK yurtlarımızın kapasiteni artırdık. KYK yurtlarında barındırdığımız öğrenci sayımız 2 bin 700 civarındaydı. Hiçbir ilde yaşanmayan bir sene içerisinde KYK yurtlarımızın kapasitesini 2 katına çıkarıyoruz. Önümüzdeki dönemde yeni açacağımız yurtlarla 2 bin 700’lük rakamlara, 3 bin 500 öğrencimizi daha ekleyip toplamda KYK yurtlarımızda 6 bin 200’lere çıkaracağız.”
Eski Kastamonu Valisi ve eski müsteşar, Dr. Enis Yeter, akademik yılı açılış töreninde ilk dersi verdi.

‘Kültürel Değerlerin Korunmasında KastamonuÖrneği’ başlıklı sunum yapan Yeter, Kastamonu Valiliğinden ayrıldıktan 9 yıl sonra dostları ile bir araya gelmekten dolayı son derece mutlu olduğunu ifade ederek Kastamonu’nun Türkiye’de değil, dünyada nadir bulunan yerlerden birisi olduğunu söyledi.

Akademik yıl açılış törenine, Kastamonu Başsavcısı Bülent Kantarcı, AK Parti Kastamonu Milletvekili adayı Hakkı Köylü, kurum ve kuruşların müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, üniversite personeli ve öğrenciler katıldı.
(Cengiz Muhziroğlu ve AA)