25 projeye 34 milyon TL hibe

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Kastamonu İl Koordinatörlüğü tarafından IPARD-II programı birinci çağrı ilanı kapsamında hayvancılığa yönelik verilen proje teslim süresi 11 Mart Cuma günü doldu ve kuruma 25 adet proje başvurusu gerçekleşti. Toplam yatırım tutarı yaklaşık 50 Milyon lira olan 25 projeye ödenecek hibe destek tutarı ise 34 milyon lira olacak.

Projelerin sektörlere göre dağılımı ise şöyle gerçekleşti: 10 adet Büyükbaş Besi Hayvancılığı, 10 adet Büyükbaş Süt İnekçiliği, 4 adet Tavuk Yetiştiriciliği Tesisi, 1 adet Küçükbaş Besi Hayvancılığı.

TKDK Kastamonu İl Koordinatörü Ahmet Kuyulu, IPARD-II programı birinci çağrı ilanının hayvancılık ile ilgili olan etabını başarılı bir şekilde tamamladıklarını söyledi.

Kastamonu için önemli bir yere sahip olan hayvancılık alanında ciddi sayıda ve bütçede proje teslim aldıklarını ve projeleri inceleme başladıklarını söyleyen Ahmet Kuyulu, “Diğer dönemlerden farklı olarak bu çağrıda kuruma sunulan küçük ve orta ölçekli projelerin sayısı büyük ölçekli projelerden daha fazla oldu. Bu vesile ile küçük çiftçilerin de kurum tarafından desteklenebileceğini göstermiş olduk. Bilindiği gibi hayvancılıkta hibe destekleri yüzde 60’dan başlayıp, başvuran kişinin 40 yaş altında olması ve yatırımın dağlık alanda yapılması koşullarıyla yüzde 70’e kadar çıkabilmekteydi. Proje başvurusu yapanların içerisinde gençlerin oranı, bu çağrı döneminde önceki dönemlere göre önemli bir artış gösterdi ve bu durum hibe oranlarına da yansıdı” dedi.

Süt ve süt ürünleri, et ve et ürünleri ve su ürünlerinin işlenmesine yönelik projeler ile meyve ve sebzelerin temizlenmesi, tasnif edilmesi, paketlenmesi ve soğuk hava depolarının kurulmasına yönelik projelerin teslimi için de son başvurunun 25 Mart olduğunu hatırlatan Ahmet Kuyulu, “Ayrıca Kastamonu için önem arz eden sektörlerden olan tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliği, arıcılık, kırsal turizm, yenilebilir enerji ve bununla birlikte yerel ürün işletmeleri, su ürünleri yetiştiriciliği, makine parkları alanlarında proje yapmayı düşünen başvuru sahiplerinin projelerini 22 Nisan’a kadar kuruma sunmaları gerekmektedir. Proje fikri olan tüm başvuru sahipleri İl Koordinatörlüğümüz yardım masasını ziyaret ederek ya da telefonla arayarak destekler ile ilgili bizden bilgi ve destek alabileceklerdir. Tüm yatırımcılarımızı kurumumuza bekliyoruz” şeklinde konuştu.