29 sanıklı dava karara bağlandı

“Silahlı terör örgütü üyesi oldukları” iddiasıyla haklarında dava açılan KİAD yöneticisi 29 sanıktan 6’sı 2 yıl 1 ay ila 7 yıl 6 ay arasında hapis cezasına çarptırıldı.  Sanıklardan 23’ü hakkında beraat kararı verildi.

Kastamonu’da, FETÖ/PDY’ye yönelik soruşturma kapsamında haklarında dava açılan 29 kişiden 6’sı 2 yıl 1 ay ila 7 yıl 6 ay arasında hapis cezasına çarptırıldı. Sanıklardan 23’ü beraat etti.

Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya “silahlı terör örgütü üyesi oldukları” iddiasıyla, kapatılan Kastamonu İş Adamları Derneğinin yönetim ve denetim kurulunda görev alan tutuklu sanık Zafer Demir ile tutuksuz yargılanan Atilla Verep, Feridun Öztürk, Mustafa Şahin, Lokman Tataş, Bilgehan Ç, Ahmet Ö, Ali Osman Y, Cafer K, Cüneyd Y, Hakan K, Hasan C, Haydar T, İbrahim U, İdris İ, Kadir Yüksel T, Mahir A, Mehmet C, Mehmet C, Mehmet K, Murat S, Mustafa G, Mustafa S, Mustafa T, Mustafa V, Necmettin K. ve Salih K. katıldı.  Hasan Cengiz ve Hamdi Tayfur U. ise duruşmaya gelmedi.

Sanıklar, önceki duruşmalardaki savunmalarını tekrarladıklarını bildirdi.

Mahkeme heyeti, sanıklardan Zafer Demir’i 7 yıl 6 ay, Hasan Cengiz, Atilla Verep, Lokman Tataş ve Feridun Öztürk’ü 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırdı. Sanık, Mustafa Şahin’e da örgüte yardım gerekçesiyle 2 yıl 1 ay hapis cezası verildi.

Diğer sanıklar ise beraat etti. (Anadolu Ajansı)

DİĞER DAVALAR

Kastamonu’da, FETÖ/PDY’ye yönelik soruşturma kapsamında haklarında dava açılan iki kişiden birine 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezası verildi, diğer sanık ise beraat etti.

Kastamonu Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, “silahlı terör örgütü üyesi” olduğu iddiasıyla tutuksuz yargılan Mine O. katıldı. Mine O. savunmasında bilerek ve isteyerek herhangi bir örgüt faaliyetine katılmadığını öne sürdü.

Örgütün şifreli haberleşme programı ByLock’u, bir mesajlaşma programı olarak düşünüp yüklenmesine izin verdiğini savunan Mine O, “Bu programı telefonuma E.T. isimli kişi yükledi. Maddi imkansızlıklardan dolayı bunların evlerinde kaldım.” dedi.

Mahkeme heyeti, etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanan sanığı 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezasına çarptırdı.

Aynı mahkemede görülen bir başka duruşmada ise “silahlı terör örgütü üyesi olduğu” iddiasıyla tutuksuz yargılanan Mehtap Y. yer aldı. Mehtap Y. savunmasında örgütle bir bağının olmadığını iddia etti. Suçsuz olduğunu söyleyen Mehtap Y. beraatını talep etti. Mahkeme heyeti tarafından sanığa beraat kararı verdi. (Anadolu ajansı)

**************

Eski polise 3 yıl 1 ay hapis

Kastamonu’da, FETÖ/PDY’ye yönelik soruşturma kapsamında hakkında dava açılan sanığa 3 yıl 1 ay hapis cezası verildi.

Kastamonu Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, “terör örgütü üyesi” olduğu iddiasıyla tutuksuz yargılan ve meslekten ihraç edilen polis memuru Mehmet Yavuz katıldı. Yavuz, savunmasında, Kastamonu’ya 2012 yılında tayin olduğunu belirtti.

Örgütün 10-15 defa sohbetlerine katıldığını ve bunların dini amaçlı olduğunu öne süren Yavuz, “Sohbetler daha çok arkadaşlar arasında oluyordu. 2015’in ikinci yarısına kadar bu şekilde devam etti. Medyadan duyduğum haberlerin ardından bu yapıyla bağımı kopardım.” dedi.

Mahkeme heyeti, etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanan sanığı 3 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırdı. (Anadolu ajansı)