300 Arakanlı’nın katarakt ameliyatı olması sağlanacak

Deniz Feneri Derneği Kastamonu Temsilciliği, MÜSİAD Kastamonu Şubesi ve Eğitim Bir-Sen Kastamonu Temsilciliği’nin, ‘Arakanlı Müslümanlara Katarakt Ameliyatı’ projesi hayata geçti.

Proje kapsamında bin Arakanlı muayene edilecek ve ilk etapta görme yetisini yitirdiği tespit edilen 300 hastanın ameliyatı gerçekleştirilecek. Öğretmenlere yönelik 15 bilgilendirme toplantısı, 4 bin çocuğa görme testi yapılacak ve 400 çocuğa da ücretsiz ilaç temin edilecek.

Deniz Feneri Derneği Kastamonu Temsilciliği’nde bir araya gelen proje ortakları, uygulamanın detayları ile ilgili açıklama yaptı.

Deniz Feneri Derneği Kastamonu Şube Başkanı Halit Bitkin, MÜSİAD Kastamonu Şube Başkanı Oğuz Fındıkoğlu, Eğitim Bir-Sen Kastamonu Şubesi Başkan Vekili Muhammet Cebecioğlu ve MÜSİAD İl Yönetim Kurulu üyesi Sabit Tavil, Kastamonululardan projeye destek vermesini istedi.

Deniz Feneri Derneği Kastamonu Şube Başkanı Halit Bitkin, açıklamasında şunları ifade etti:

“Türkiye’de çoğunlukla yaşlılarda görülen ve tedavi edilmediğinde görme yeteneğinin zamanla kaybolmasına sonrasında ise körlüğe sebep olan katarakt hastalığı, dünya genelinde kişilerin yaş, yetersiz beslenme, uzun süre şiddetli Işığa ve güneşe maruz kalma, göz travmaları gibi sebeplerle yaygın biçimde görülüyor. Teknik ve maddi imkânsızlıklar nedeniyle milyonlarca insan ameliyat olamadığı için görme yeteneğini kaybediyor. Ailesini geçindirmekle meşgul iken başkalarına muhtaç şekilde yaşamak zorunda kalıyor. Maalesef, bilindiği gidip son yıllarda Arakan halkına sadece Müslüman oldukları için büyük bir soykırım uygulanıyor. Açığa yokluğa terk edilip işkenceye tabi tutuluyor. Sistematik bir şekilde zulme uğruyor ve vatanlarından zorla atılıyorlar. Bu sebeple Arakan’dan deniz yolu ile onlarca yıldır Pakistan’a zorunlu göç eden kardeşlerimiz var. Ülkenin Karaçi şehrinde ise 350 bin Arakan’lının yaşadığı bilinmektedir. Deniz Feneri Derneğimize bu bölgeden gelen yardım çağrısına göre acil olarak bin Arakanlı kardeşimizin muayene edilecek, ilk etapta tespit edilen en az 300 hastanın ameliyatı yapılacak, öğretmenlere yönelik 15 bilgilendirme toplantıları yapılacak 4 bin okul öğrencisine görme testi yapılacak ve proje kapsamında 400 çocuğa ücretsiz ilaç verilecek.

Bir hastanın dünyayı yeniden görebilmesi için 300 TL’lik bir ameliyattan geçmesi gerekiyor. Bu çalışmaları proje ortakları olarak Deniz Feneri Derneği Kastamonu Temsilciliği, MUSİAD Kastamonu Şubesi ve Eğitim Bir-Sen Kastamonu Temsilciliği ve hayırsever Kastamonulularla birlikte gerçekleştirerek yüzlerce Arakanlı Müslüman’ın Ramazan ayına kadar dünyayı tekrar görmelerine aracılık etmiş olacağız. Bu hayri hizmette ‘Zekat’ geçerlidir. Pakistan’daki bu çalışmaları oradaki partner kuruluşumuz olan The NGO World işbirliği ile yapacağız.”

ETİYOPYA’DA SU KUYUSU PROJESİ

Halit Bitkin, Etiyopya’ya da açacakları su kuyusu projesi hakkında ise “2018 yılında Türk Dünyası Kültür Başkenti olan Kastamonu’muzu canını vererek bizlere emanet eden Şehit Şerife Bacı annemizin ruhunu şad edebilmek amacıyla yardımsever halkımızın desteğine güvenerek Şehit Şerife Bacı adına Etiyopya ‘da(Habeşistan) bir su kuyusu açmayı planladık ve hayırseverlerimizin yardımlarını bekliyoruz. Yardımların adı belirtmek suretiyle hesaba EFT, nakit ve kredi kartı ile yapılabilmektedir” değerlendirmesinde bulundu.

“MÜSLÜMANLAR BASKI ALTINDA”

MÜSİAD Kastamonu Şube Başkanı Oğuz Fındıkoğlu ise Müslümanların baskı altında olduğuna dikkat çekerek, “Ümmetin derdi çok büyük. Sadece Müslüman coğrafyasında değil, Makedonya gibi Müslümanların yaşadığı ülkelerde de büyük oyunlar oynanıyor. Bizim üzerimize düşen büyük görevler var. Bu insanlara sahip çıkmalıyız. Eğer sahip çıkmazsak daha sonra bu insanları kaybederiz. Devlet olarak, millet olarak üzerimize büyük görevler düşüyor. İnşallah bu proje sayesinde insanların gözlerinin açılmasına vesile oluruz” diye konuştu.

“DENİZ FENERİ’NİN YANINDAYIZ”

Eğitim Bir-Sen Kastamonu Şubesi Başkan Vekili Muhammet Cebecioğlu da bu tür sosyal yardım projelerine destek olduklarına dikkat çekerek, “Eğitim Bir-Sen’in 430 bin üyesi var. Bu projede de Deniz Feneri’nin yanındayız. Öğrencilerimize ve öğretmenlerimize duyuracağız” diye konuştu.

“MERHAMET KALMADI”

MÜSİAD İl Yönetim Kurulu üyesi Sabit Tavil, “Dünyaya merhamet tekrardan Türk’ün eli ile tekrar yayılacaktır. Mazluma merhamet göstermeyen ve zalime de acımasız olmayan bir toplum hiçbir zaman amacına ulaşamaz. Biz insanların belli anlamda yokluğunu gideriyoruz. Ama gözü görmeyen bir insana ne kadar bakabilirsiniz. Onun için bu proje çok önemli” açıklamasında bulundu.