40 işkolu için MYB zorunluluğu

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı “tehlikeli ve çok tehlikeli” 40 işkolunda çalışanlara “Mesleki Yeterlilik Belgesi” alma zorunluluğu getirdi, bu işkollarında belgesiz işçi çalıştıran firmalara Mayıs ayından itibaren idari para cezası uygulanmaya başlayacak.

İlimizde “Mesleki Yeterlilik Belgesi” sınavları KATSO ve MEYBEM A.Ş. işbirliğinde yapılacak ve başarılı olanlara belgeleri verilecek.

“Mesleki Yeterlilik Belgesi” gerektiren işkollarında faaliyet gösteren firmaların belge müracaatında bulunmak için KATSO’ya başvurmaları gerekiyor.

 

5544 sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanunu’nda yapılan değişiklik sonrasında, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yayımlanan 2015/1 Sayılı Tebliğ ekinde yer alan 40 meslekte (Mesleki Yeterlilik Belgesi Gerektiren Meslekler)  “Mesleki Yeterlilik Belgesi” zorunlu hale getirildi. Tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde “Mesleki Yeterlilik Belgesi” olmayan kişileri çalıştıran firmalara Mayıs 2016’dan itibaren idari para cezası uygulanmaya başlanacak.

İlimizde KATSO ve MEYBEM işbirliğinde verilecek

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından kurulan ve Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından yetkilendirilen MEYBEM A.Ş tarafından yapılacak “Mesleki Yeterlilik Belgesi” sınavları, ilimizde Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası (KATSO) işbirliğiyle gerçekleştirilecek.

TOBB tarafından tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde sınav ve belgelendirme yapmak üzere kurulan MEYBEM A.Ş. (Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri A.Ş.); inşaat, metal ve asansör sektörlerinde olmak üzere toplam 12 dalda Mesleki Yeterlilik Kurumu’ndan (MYK) sınav ve belgelendirme yetkisine sahip kılındı.

MEYBEM A.Ş tarafından KATSO işbirliğiyle ilimizde gerçekleştirilecek sınavlarda başarılı olan kişiler “Mesleki Yeterlilik Belgesi” almaya hak kazanacaklar.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yayımlanan tebliğde belirtilen 40 meslekte, sınav ücretleri İşsizlik Sigortası Fonu’ndan sağlanacak.

KATSO’ya başvuru

Konuyla ilgili olarak söz konusu işkollarındaki firmaları bilgilendiren KATSO, yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Bu amaçla, TOBB tarafından MEYBEM Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri A.Ş kurulmuş olup, sınav ve belgelendirme hizmeti vermek amacıyla Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilmiştir.

Sınavlar, TOBB – MEYBEM A.Ş tarafından il / ilçe merkezlerinde yerel bazda gerçekleştirilecektir. Sınav ve belgelendirme talepleri KATSO tarafından alınacaktır. Ankara’da TOBB İkiz Kuleler içerisinde ofisi bulunan MEYBEM’e başvurular KATSO üzerinden alınacaktır. Ayrıntılı bilgi için KATSO ile iletişime geçilecektir. www.meybem.com.tr adresi üzerinden bireysel veya kurumsal olarak başvuru yapılabilmektedir.”

Belge gerektiren sektörler

MEYBEM A.Ş tarafından sınav ve belgelendirme hizmeti verilen alanlar şunlar: “Asansör Bakım ve Onarımcısı Seviye 3, Asansör Bakım ve Onarımcısı Seviye 4, Ahşap Kalıpçı Seviye 3, Betonarme Demircisi Seviye 3, Betoncu Seviye 3, Duvarcı Seviye 3, İskele Kurulum Elemanı Seviye 3, Sıvacı Seviye 3, CNC Programcısı Seviye 4, CNC Programcısı Seviye 5, Metal Sac İşlemeci Seviye 3, Metal Sac İşlemeci Seviye 4.”