47. Başkan’dan seçim öncesi hizmet dökümü

  • Bir buçuk asırlık Kastamonu Belediyesi’nin 47. Başkanı unvanını taşıyan Tahsin Babaş, kuruluş yıldönümü programında, son yılına girdiği görev döneminde gerçekleştirilen çalışmalar hakkında kapsamlı bir icraat raporu sunarken, gerçekleştirmeyi planladıkları projeleri açıkladı.
  • Dört yıllık görev dönemi sonuyla ilgili olarak “Tarihi misyonumuzu geri kazandık” diyen Babaş, “Laf değil hizmet ürettiklerini, bu gücü de Kastamonululardan aldıklarını, dört yıllık sürede toplamda 1016 proje ürettiklerini ve 202 milyon 602 bin TL’lik yatırıma imza attıklarını söyledi..

 

Kastamonu Belediyesi’nin 150.kuruluş yıldönümünde Belediye Başkanı Tahsin Babaş, 4 yıllık görev süresi içerisinde hayata geçirdikleri ve geçirecekleri projelerle ilgili kapsamlı bir bilgi verdi.

Kuzeykent Belediye Konferans Salonu’nda düzenlenen 150.Yıl etkinliğine Vali Yaşar Karadeniz, Milletvekili Metin Çelik başta olmak üzere kamu kurum ve kuruluşların müdürleri, STK temsilcileri ve vatandaşlar büyük ilgi gösterdi.

Programda ilk selamlama konuşmasını Belediye Başkanı Tahsin Babaş gerçekleştirdi. Kastamonu’nun 47.belediye başkanı olduğunu dile getiren Başkan Tahsin Babaş, Kastamonu Belediyesi’nin Türkiye’de kurulan ilk 10 belediye arasında yer aldığını söyledi.

Kastamonu’nun sadece merkezde değil bir bütün olarak güzellikler barındırdığını söyleyen Başkan Tahsin Babaş, “Manevi hayatımıza bakıldığında Anadolu’nun 4 muhafızından birisi olan Şeyh Şaban-ı Veli bizim maneviyatımıza aydınlatmıştır ve aydınlatmaya da devam edecektir. Türk Dünyası Kültür Başkenti olmak için bir çaba göstermedik. Çünkü Kastamonu elindeki değerlerle bunu fazlasıyla hak eden bir kenttir” dedi.

DOĞAN ÜNLÜ: “KASTAMONU KADİM BİR ŞEHİRDİR”

Ak Parti İl Başkanı Doğan Ünlü de açılış konuşmasında “150 yıllık bir belediye geçmişi bile Kastamonu’nun ne kadar tarih ve kültür şehri olduğunu göstermiştir. Kastamonu kadim bir şehirdir. Kastamonu’nun geçmişte çözülmeyen sorunları Belediye Başkanımız Tahsin Babaş sayesinde çözülmüştür. Yine elimizin altında çok ciddi bir fırsat var. Türk Dünyası Kültür Başkentliği unvanı bir şehre belki de 100 yılda bir gelir. Bu fırsatı iyi değerlendirmeliyiz. Biz bir oldukça başaramayacağımız hiçbir şey yoktur” dedi.

MİLLETVEKİLİ ÇELİK: “YÜKSELİŞİMİZİ HERKES GÖRÜYOR”

Kastamonu’ya hizmet etmenin bir onur olduğunu söyleyen Milletvekili Metin Çelik ise “Ne yapıyorsak çocuklarımız için yapıyoruz. Kastamonu’nun geleceği için yapıyoruz. Kastamonu’nun dünyadaki konumunun daha iyi olması için yapıyoruz. Selçuklu, Candaroğulları ve Osmanlı’dan devraldığımız eserler üzerinde yaşıyoruz. Biz de bu eserlere daha güzellerini katma gayreti içerisindeyiz. Kastamonu’nun son yıllardaki yükselişini taraflı tarafsız herkes görmeye başladı. Beklentilere artık cevap veriyoruz. Kastamonu Cumhuriyet’in ilk yıllarına kadar ekonomik ve nüfus bakımından çok iyi konumdaydı. 2000’li yıllara kadar ise haritalarda bile yerimiz zor gösteriliyordu. Akıllarda hep kötü bir imaj vardı. Memurlar için sürgün yeri olarak görülüyordu. Ancak buraya gelen memurlar burada yaşadıktan sonra gitmemek için çabalar oldu. Biz de son yıllarda yaptığımız yatırımlar sayesinde Kastamonu’yu hak ettiği noktaya taşıdık ve kötü imajı ortadan kaldırdık” diye konuştu.

VALİ KARADENİZ: “KASTAMONU’YU ÇEVREMİZE İYİ AKTARALIM”

Vali Yaşar Karadeniz ise Kastamonu’ya gelmeden önce İstanbul Gaziosmanpaşa’da Kastamonulular’ın fazlaca yaşadığı bir bölgede görev yaptığına dikkat çekerek, “Son 1 yıla kadar Kastamonu’yu çok tanımıyordum. İstanbul’daki hemşehrilerimiz de Kastamonu denildiğinde hep geri kalmışlıktan bahsediyordu. Ancak onların bahsettiği Kastamonu çok eskide kaldı. Artık özellikle ulaşım noktasında atılan adımlar sayesinde Kastamonu çok daha güzel bir konumda bulunuyor. Bizim önce kendimizin Kastamonu’yu çevremize iyi aktarmamız lazım. Osmanlı’nın ilk belediyesi Kastamonu belediyesinden sadece 15 yıl önce kurulmuş. Bu bile Kastamonu’nun gücünü ortaya koymaya yeter aslında. El birliği ile Kastamonu’yu hak ettiği konuma taşımaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

4 YILLIK HİZMET DÖKÜMÜ

NasrullahCamii imamı Kahraman Şekercioğlu’nun Kur’an-ı Kerim tilaveti, ardından da Kastamonu Belediyesi halk oyunları ekibinin gösterilerini ve Kastamonu’yla ilgili hazırlanan belgesel gösteriminin akabinde Belediye Başkanı Tahsin Babaş, görevdeki 4 yıllık süreci aktardı.

Hedefleri ve hayata geçirdikleri projelerden bahseden Belediye Başkanı Tahsin Babaş, dört yıl gibi bir sürede toplamda 1016 proje ürettiklerini ve 202 milyon 602 bin TL’lik yatırıma imza attıklarını söyledi.

2013 yılında 67 milyon 392 bin TL olan gelirlerinin 2017 yılı sonu itibariyle yüzde 134 oranında artarak 157 milyon 985 bin TL’ye ulaştığını da söyleyen Başkan Tahsin Babaş, “2013 yılındaki bütçe gerçekleşme oranımız yüzde 77 iken 2017 yılında bu oranı yüzde 94,99’a çıkarttık. Yine 2017 yılı itibariyle tahsilatın tahakkuka oranı ise yüzde 95’e çıkmıştır.

Bu rakamlar göstermektedir ki Kastamonu Belediyesi’nin 2014 yılı itibariyle yatırım yapma gücü artmış, tarihi misyonunu geri kazanmıştır. Yine burada görülmektedir ki belediyemiz şeffaf mali yapısıyla vatandaşının güvenini kazanmış ve rekor sayılacak bir tahsilat oranına ulaşmıştır” dedi.

“BÜYÜK TÜRKİYE, GÜÇLÜ KASTAMONU”

Belediye Başkanı Tahsin Babaş, 1 saat süren sunumunda şunları aktardı:

“2018 yılı Kastamonu ve bizler için büyük önem taşımaktadır. Devlet-i Aliyye’nin ilk 10 belediyesinden biri olan Kastamonu Belediyesi bu yıl 150’nci yılını kutlamaktadır. Yine bu yıl 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti Kastamonu unvanını elde etmemiz ile mutluluğumuz ve gururumuz ikiye katlanmıştır. 2014 yılında başlattığımız tarihi bir değişim ve gelişim sürecinin Türk Dünyası Kültür Başkenti unvanıyla taçlandığını görmek belediyemizin 150 yıllık hizmet dolu tarihinin kuşkusuz en önemli nişanelerinden biridir.  Geride bıraktığımız dört yıl içerisinde ‘Büyük Türkiye’nin Güçlü ili Kastamonu hedefi doğrultusunda önemli adımlar attık. Hem yerel hem de genel yatırımlarda önemli projeleri ilimize kazandırmak ve iktidarımızın gücünü ilimize hizmet noktasında kullanmak adına mesai mefhumu gözetmeksizin çalıştık ve çalışıyoruz.

“TARİHİ MİSYONU GERİ KAZANDIK”

2014 yılında vatandaşlarımıza taahhüt ettiğimiz tüm projelerimize dört yıllık süre içerisinde elhamdülillah başladık. Evliyalar ve Şehitler Diyarı Kastamonumuza 2014 yılı içerisinde 37.5 Milyon TL’lik yatırım yaptık. 2015 yılında ise KUZKA’dan destek aldığımız güdümlü projelerimizle birlikte 51.5 milyon TL’lik yatırım startını verdik. 2016 yılında 15 Temmuz kalleş kalkışmasına rağmen tüm ekiplerimizle birlikte kahraman milletimize en iyi hizmeti sunmak adına gece gündüz çalışarak bizlere kaybettirilmek istenen zamanları elhamdülillah telafi ettik. Bunun neticesinde 2016 yılında 51 Milyon 360 bin TL’lik bir yatırımı ilimize kazandırdık. 2017 yılı içerisinde ise Türkiye’nin en güçlü belediyelerinden biri olduğumuzu göstererek çalışmalarımızı arttırdık ve 62 Milyon 242 bin TL’lik yatırımı şehrimize kazandırdık. Dört yıl gibi kısa bir sürede toplamda 1016 proje üreterek 202 milyon 602 bin TL’lik yatırıma imza attık.Dört yıllık hummalı çalışmamız neticesinde Belediyemiz güçlü bir mali yapıya sahip olmuştur ve rekor sayılacak bir proje sayısına ulaşılmıştır.   Bugün yıllar arası bütçe gelirimize bakıldığında 2013 yılında 67 milyon 392 bin TL olan gelirimiz, 2017 yılı sonu itibariyle yüzde 134 artış göstererek 157 milyon 985 bin TL’ye ulaşmıştır. 2013 yılındaki bütçe gerçekleşme oranımız yüzde 77 iken 2017 yılında bu oran yüzde 94,99’a yükselmiştir. Yine 2017 yılı itibariyle tahsilatın tahakkuka oranı yüzde 95’e çıkmıştır. Bu rakamlar göstermektedir ki Kastamonu Belediyesi’nin 2014 yılı itibariyle yatırım yapma gücü artmış, tarihi misyonunu geri kazanmıştır. Yine burada görülmektedir ki belediyemiz şeffaf mali yapısıyla vatandaşının güvenini kazanmış ve rekor sayılacak bir tahsilat oranına ulaşmıştır.

“LAF DEĞİL HİZMET ÜRETTİK”

Bizler dört yıl boyunca laf değil hizmet ürettik. İlimizin bir adım daha ileriye gitmesi için gelecek nesiller için, millete en doğru hizmeti verebilmek için, her alanda güçlü Kastamonu için çalıştık ve köklü tarihimizin bizlere verdiği sorumluluk bilinciyle çalışmalarımızı sürdüreceğiz.  Yıllar önce başlatılıp yarım bırakılan işler, atıl bırakılan binalar hatta kimilerine göre hayal olarak görünen projeler son 15 yılda hayata geçirilmiştir.Bu süre zarfında genelde ilimize yaklaşık 15 Milyar TL’lik bir yatırım yapılmıştır. Bugün Kastamonu Havalimanı ve Ilgaz 15 Temmuz İstiklal Tüneli’yle şehirlerarası ulaşımda konfor yakalanmıştır. Çok kısa bir sürede yapımı tamamlanan Yeni Devlet Hastanesi, Kastamonu’muzun sağlık alanında bölgenin merkezi olması açısından çok önemlidir. Kastamonu’muzun en az 50 yıllık içme suyu ihtiyacını karşılayacak ve zirai sulama noktasında ilimizde hem üretime, hem ekonomiye hem de istihdama katkı sağlayacak olan Kırık Barajı’nın yapımına başlanması büyük önem arz etmektedir. Kırık Barajı’yla birlikte yeni ishale hatlarının ve yeni arıtma tesisimizin de yapılacak olması projenin değerine değer katmıştır.  Atık Su Arıtma Tesisimiz de yine bu kapsamda programa alınmış ve yapımına hızla başlanacaktır.Yapımı devam eden Kastamonu-Ankara Yolu projesi ve Cumhuriyet tarihimizin en büyük yatırımlarından olacak İnebolu-Kastamonu yolu projeleri de Kastamonu’muzun hızlı gelişiminin en önemli parçalarından olacaktır.

“GÜCÜ HEMŞEHRİLERİMİZDEN ALDIK”

Göreve geldiğimiz dönemde hızla şehrimizin ihtiyaçlarına yönelik Çevre ve Şehircilik bakanlığımız ile birlikte “Şehir Çalıştayı” düzenledik. Bu çalıştay sonuç raporu doğrultusunda yine çok ciddi çalışmalar gerçekleştirerek yol haritamızı belirledik. İlimizde atılacak olan tüm adımları bilimsel bir rapor doğrultusunda projelendirdik.Turizmde gerçekleştirdiğimiz çalışmalardan, genelde elde ettiğimiz kazanımlara kadar her şeyi büyük bir birliktelikle planlı ve programlı olarak gerçekleştirdik.  Bizler bu projelerimizi hayata geçirip yatırımları ilimize kazandırırken en büyük gücü asil hemşehrilerimizden aldık. Halkımızın bizlere duyduğu güven, çalışma azmimizi her defasında katbekat arttırdı. Bu nedendendir ki bizler belediyeciliği sadece yol, su ve kaldırım işleri yapmak olarak görmedik. Bizler Belediyeciliği; Hayatın her alanında vatandaşa hizmet götürmek ve vatandaşı mutlu etmek olarak gördük. Bu düşünce ile her türlü teknik alt ve üst yapı hizmetlerinin yanı sıra, kültür ve sanat hizmetlerinden sosyal yardımlara, sağlık ve spor hizmetlerinden eğitime kadar her alanda hassas ve ayrıntılı bir hizmet programı uyguladık. Bizler de belediyeciliğin vatandaşı mutlu etme sanatı olduğunu bilinci ve 150 yıllık bir geçmişe sahip olan Kastamonu Belediyesi’nde görev yapma sorumluluğu bilinciyle şehrimizi imar ederken ve projelerimizi hayata geçirirken vatandaşlarımızın mutluluğunu her zaman ön planda tuttuk ve bundan sonrada tutmaya devam edeceğiz. 2018 yılı bizler için çok önemlidir. Bu yıl içerisinde hem modern şehirciliğin gerekleri olan projelerimizin hem de şahsımın üzerinde durduğu tarihi ve kültürel projelerimizi hızla devam ettirerek en büyük hedefimiz olan Dünya Kültür Miras Listesi’ne Kastamonu ismini inşallah yazdıracağız.

HAYATA GEÇEN VE DEVAM EDEN PROJELER

Nasrullah Meydanı Çevre Düzenlemesi, Sosyal Market, Yaşlı Bakım Hizmeti, TAŞİKO TIR ve Kamyon Garajı, Bisiklet Parkuru, Harikalar Diyarı, Çocuk Trafik Eğitim Parkuru, İnci Tepesi (Seyrangah), Saat Kulesi Çevre Düzenlemesi, Galericiler Sitesi, 1. Etap Sokak Sağlıklaştırma projesi, Uçuş Similatör ve Cafe, Kastamonu Üniversitesi Spor Salonu, Olukbaşı Camii, Kuzeykent Giyim ve Gıda Pazarı, 420 araçlık Şehir Otoparkı, Paintball Oyun Sahası, İsmail Dikmenli Spor Tesisleri doğal çim saha yapımı, 9 adet Semt Sahası kurulumu (Kuzeykent Mahallesi, Mehmet Akif Ersoy Mahallesi (2), Şahin Tepesi, Saraçlar Mahallesi (2), İsmailbey Mahallesi, İnönü Mahallesi ve Huzurkent), Mehmet Akif Ersoy Aile Sağlık Merkezi, Bisiklet Parkuru ve Yürüyüş yolu, Ev hanımlarımıza yönelik Mikrokredi imkanı, Bayanlara özel Fitness Salonu, Geleneksel Okçuluk, Turhan Topçuoğlu Şehir Parkı ve 250 araçlık otopark yapımı, Kuzeykent Kapalı ve Isıtmalı Pazaryeri, Süt Satış Noktaları, Aydınlatma çalışmaları, Camiiler bakım ve onarım çalışmaları, Şehit Ömer Halis Demir Parkı, İstanbul yolu Çaylayık Deresi Yürüyüş Yolu, Kastamonu Üniversitesi kampus içi ücretsiz ring servisi ve TÜGVA Kitap Kafe gibi hem vizyon hem de misyon olmak üzere toplam 1016 projeye start vermenin ve büyük bölümünü hayata geçirmenin gururunu yaşıyoruz.

Ayrıca; Hüma Hatun Konağı, Aktekke Konağı, Aycılar Konağı, Şeyhoğlu Konağı, Mazlumcuoğlu Konağı, Osmanlı Sarayı, Çatlakoğlu Konağı, Akmescit Mahalle Evi, Atabey Konağı ve Ahmet Kaptan Konağı’nın restorasyonunu tamamlayarak tarihi canlandırdık, konaklarımıza birer fonksiyon yükleyerek tarihi ve kültürel değerlerimizin gelecek nesillere en doğru şekilde aktarılmasının önünü açtık. Akmanlar Konağı, Keskinler Konağı, Hepkebirler Konağı gibi yaklaşık 20 konağımızda daha rölöve ve restorasyon çalışmalarını sürdürüyoruz. İlimizin tarihi dokusuna uygun olarak Taksi durakları yenileme çalışmaları kapsamında Stad Taksi, Sağlık Taksi, Huzur Taksi ve Lüx Taksi ile cadde üzerindeki büfelerin yenileme çalışmalarını gerçekleştirdik. Kastamonu Kalesi’nin projesini hazırlayarak Kültür ve Turizm Bakanlığı’na sunduk. Kalemizin restorasyon ihalesi gerçekleştirilmiş olup çalışmalar en kısa zamanda başlayacaktır. Yine belirlediğimiz ve kültürümüze kazandırmak istediğimiz atıl vaziyette bulunan 65 çeşme ve 50 türbemizin onarım projelerini de hazırlanmış ve çalışmalar başlamıştır. Türk Dünyası Kültür Başkenti unvanını kazanmamızın ardından yaptığımız çalışmalar doğrultusunda ilimizin en büyük eksikliğinden biri olan Kültür Merkezi ve Kütüphane yapımı için önemli adımlar atıldı. İlk etapta eski belediye binamızın bulunduğu alanda KÜLTÜR HAN projesi programa alınmış ve yakında yapımına başlanacaktır. Ayrıca İnebolu yolu üzerinde yer alan 12 bin metrekarelik alan üzerine yapılacak olan Kültür Merkezi’de ilimiz adına mutluluk vericidir. Kültür ve Turizm Bakanlığımız tarafından bu kapsamda ilimize 60 Milyon TL’nin üzerinde bir yatırım yapılacaktır. Emisyonlu asfalt plentimizi kurmamızla birlikte çalışmalarımıza hız verdik. Bu bağlamda dört yıllık süre içerisinde süre içerisinde 1 Milyon 67 bin 771 metre kare asfalt yol yapımı, 109 bin 254 metrekare sathi yol kaplama çalışması, 106 bin 229 metre kare Tretuvar yapımı, 92 bin 751 metre tül Bordür yapımı, 252 bin 472 metrekare Parke Yol yapımı, 330 bin 473 metre kare Parke Yol tamiri, 138 bin 944 metrekare sanat yapıları, 38 bin 359 metrekare Taş Duvar yapımı, 20 bin 604 metrekare desenli asfalt ve 20 bin 718 metretül korkuluk yapımı ekiplerimizce tamamlanmıştır.  Bu süre içerisinde mahallelerimize 158 adet oyun gurubu ve 55 adet kondisyon seti kurulumu da yapılmıştır. 204 adet peyzaj projesi hazırlanıp tamamlanmıştır. 5 bin 175 adet Ağaç Dikimi, 131 bin 965 adet çalı dikimi, 111 bin 400 metrekare rulo çim serimi, 12 bin 640 metrekare kauçuk kaplama, 391 bin adet çiçek üretimi ve dikimi gerçekleştirilmiştir. TÜİK Çevre Endeksi rakamlarına göre Türkiye’nin en temiz şehri olan Kastamonu’muzda kurduğumuz Katı Atık Aktarma Tesisi’nde günde 150 ton katı atık toplanmaktadır. 19 Noktada yer altı çöp konteynırı uygulamasını başlattık. Çöp Taksi projemiz ile dar sokaklardaki tüm sıkıntılarımızı çözdük. Temizlikte ülkemizin en önde gelen belediyelerinden biri olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Vatandaşlarımıza daha iyi hizmet vermek ve taleplere anında cevap vermek adına kurduğumuz Alo 153 Beyaz Masa hattına dört yılda toplam 10 bin 831 başvuru yapılmıştır. 10 bin 587 başvuru sonuçlanmış ve yüzde 97.75’lik bir sonuçlanma başarısı sağlanmıştır.  Sosyal Proje anlamında büyük adımları da attık. İlimizde Sosyal Market, Yaşlı Bakım Merkezi, Çocuk Trafik Eğitim Parkuru, girişimci bayanlarımıza yönelik Mikrokredi uygulamamız ve Engellilere yönelik yaptığımız çalışmalarla Türkiye’nin örnek şehirlerinden olduk. Sosyal Market Projemiz ile bugün 150 hanenin ihtiyaçlarını karşılıyor Evde Yaşlı Bakım Hizmetlerimiz ile 74 yaşlımızın ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Kastamonu Finans Şubesi’yle imzalamış olduğumuz protokol çerçevesinde girişimci ev hanımlarımıza mikrokredi desteği sağlıyoruz. Sosyal Proje dalında birincilik ödülüne layık görülen ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından ödüllendirilen Çocuk Trafik Eğitim Parkurumuzda ise 6 binin üzerinde öğrencimiz sertifika almıştır.  Üniversite öğrencilerimize yönelik başlatmış olduğumuz çalışmalar her geçen gün artmaktadır. Öğrenci Çamaşırhanesi, sabah çorba, öğlen pilav ikramı, kampus içi ring servisi ve Özel Halk Otobüsleriyle kampüs içi ve üniversite girişine kadar olan bölgede ücret tarifesi düzenlenmiştir. Kuzeykent Mahallemizde revize imar planını gerçekleştirdik. Ada bazında imar eşitliğini sağlayan yeni revize imar planımızı halkımızın görüşleri doğrultusunda mevzuatlara uygun bir şekilde gerçekleştirerek Türkiye’de örnek bir çalışmayı hayata geçirdik. Burada amacımız depreme dayanıksız olan binaların yenilenerek vatandaşlarımız güvenle oturacağı konutların oluşması ve görüntü kirliliğinin de ortadan kalkmasıdır. Bunun için yeni imar planında bire bir yeraltı otoparkı şartı getirdik. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 24.10.2016 tarih ve 17232 sayılı oluru ile bulacak, budamış, keremli ve Örencik köylerini kısmen kapsayan 500 Hektarlık alan Belediye mücavir alanına dâhil edilmiştir.  Bu kapsamda TOKİ tarafından Örencik köyünde imar planları onaylanmış olup çevre düzeni planına göre belediyemizce imar plan çalışmaları başlanmıştır. Yine Ankara yolu üzerinde bulunan Budamış köyümüzde yapılan referandum sonucuna göre ilimizin 2019 sonrasında 20’nci mahalle olacaktır. Burada da gerekli çalışmalarımız hızla başlamıştır. Bu bölgede yeni imar planları yapıyoruz. Kastamonu’nun en az 20 yıllık gelişim alanlarını oluşturuyoruz.

Tarihi Kentler Birliği tarafından Proje Ödülü’ne layık görülen Nasrullah Meydanı Kentsel Tasarım Projemizin birinci etabını tamamladık. Bu projenin kalan bölümünü Kasaplar Hali ve Aşirefendi Han’ının dış cephe kaplamalarını da önümüzdeki süreçte hızla tamamlayacağız.

Kamuoyu tarafından Çılgın Proje olarak adlandırdığı Teleferik Projemizin ihalesini gerçekleştirdik ve yapımına hızla başladık. Projemizin ayaklarının konulacağı alanın değişmesinden kaynaklanan bir gecikme olsa da bu yıl içerisinde çalışmalar inşallah tamamlanacak ve ilimize hizmet vermeye başlayacaktır.

120 Milyon TL’lik bir yatırım olan yıldızlı otel projemizin yapımı hızla sürmekte. KastaMall isminin verildiği Otel, AVM ve Rezidans projemizde inşallah en kısa sürede tamamlanacaktır. Bu projemizin ilimizde modern mimarinin sembolü olacağı gibi şehrimizin yıldızlı otel sorununu çözüme kavuşturacaktır.

KIRIK BARAJI

Yapım bedelinin üçte birinin belediyemiz tarafından karşılanacağı sadece Kastamonu’nun değil bölgenin kalkınmasına büyük katkı sağlayacak Kırık Barajı projemiz de çalışmalar hızla sürmektedir. Barajımız tamamlandığında ilimize memba kalitesinde su verilecektir. Barajımız ayrıca zirai sulama alanında da birçok sorunu ortadan kaldıracak ve bölgemizde tarımın canlanmasında lokomotif görevi üstlenecektir. İçme suyu arıtma ve atık su arıtma tesisleriyle birlikte ilimize bu alanda yapılacak toplam yatırım tutarı ise yaklaşık 360 Milyon TL tutarında olacaktır.  İçme suyu arıtma tesisi Kastamonu Havalimanı mevkiine kurulacak olup 60 bin m3/sa. su depolanacak ve Kastamonu’ya yıllık 14 milyon m3 içme suyu arıtılarak verilebilecektir. Yine proje kapsamında 44 bin 907 metre ham su ve içme suyu ishale hattı yapımı gerçekleştirilecektir. 11 adet değişik metreküplerde içme suyu depoları da proje kapsamında kurularak toplam 29 bin 550 m3 su depolanabilecektir. Proje kapsamında 1 adet terfi merkezi de hayata geçirilecektir. Barajın maliyeti 105 milyon TL, İçme Suyu Arıtma Projemiz ve ishale hatları 120 Milyon, Atık Su Arıtma Tesisi de yine 120 Milyon TL’nin üzerindedir.

Belediyemiz makine parkını güçlendirerek vatandaşlarımıza daha iyi hizmet sunmak adına 73 adet araç ve iş makinesi alımı yaptık. Bu alanda yaptığımız 11 Milyon TL’lik yatırım ile belediyemizdeki kiralık araç uygulamasını da sonlandırmış olduk.

Yine şehrimizin gelişimine katkı sağlayacak olan ve sanayi esnafımızın yüzünü güldürecek Maslak Yeni Küçük Sanayi Sitesi projemizde çalışmalar hızla ilerlemektedir. Turhan Topçuoğlu Şehir Parkımıza kurulacak Hologram Merkezimiz, İş Geliştirme ve Gastronomi Atölyesi olarak faaliyet gösterecek Acem Hanı, Süt Kavşağı, Taşköprü yolu üst geçit, Şeker evleri yaya köprüsü, Daday Kavşağı Projesi, Elçibey Spor Komplesi, 15 Temmuz Gençlik Merkezi gibi önemli projelerimiz de önümüzdeki süreçte hayata geçirilecektir.

Altı etaptan oluşan sokak sağlıklaştırma projelerimiz kapsamında birinci etap çalışmalarımız tamamlanmıştır. İbn-i Neccar Camii’nden başlayarak, Kefeli Caddesi ve Bakırcılar Çarşısı’nda devam eden ikinci etap çalışmalarımız dahilinde 193 adet tescilli ve tescilsiz binanın dış cephe onarımı gerçekleştirilecektir. Vizyon projelerimin başında gelen tarihi ve kültürümüzü canlandırmak benim en büyük hedefimdir. Burada amaç Türk Dünyası Kültür Başkenti Kastamonu’muzun adını Dünya Kültür Miras Listesi’ne yazdırmaktır.

TANITIM FUARLARI

Büyük bir değişim rüzgarıyla çıktığımız yolda her gün bir önceki günden daha iyisini bulmak ve daha iyisine ulaşmak için çalışıyoruz. Kastamonu‘muzun tüm değerlerini ve zenginliklerini metropol şehirlerimizde düzenlemiş olduğumuz Kastamonu Günleri’nde, yine katılım sağladığımız İTB Berlin, EMİT, Travel Turkey ve Antalya Yapex Fuarı gibi organizasyonlarda tanıtmak için çalışıyoruz…  Hayata geçirmek istediğimiz projeler ve 2023 hedeflerimiz doğrultusunda, Kastamonu’muzu dünya şehirleriyle yarışacak bir seviyeye getirmeyi arzuluyoruz. Bunun için de gerekli bilgi, birikim ve tecrübeye sahip olan kadrolarımızla var gücümüzle çalışmaktayız.

SPOR

Şehrimizin en büyük değeri ve markası olan Kastamonuspor 2014 yılında 1. Amatör Küme’ye düşmüş durumdaydı. Göreve gelir gelmez hemşehrilerimizin benden en büyük isteği Kastamonusporumuzun yeniden 3. Lig’e çıkması oldu. Bizler ise; Kastamonu’ya 3. Lig değil, Süper Lig yakışacağını ifade ederek hedefimizi zirve olarak belirledik. Laf değil hizmet üretme prensibimiz burada da geçerli oldu. Kastamonuspor’umuz 3. Lig’de de şampiyon olarak 50 yıllık özlemi sonlandırmış ve adını 2. Lig’e yazdırmıştır. Dört yıl gibi kısa bir sürede gerçekten çok büyük bir başarı elde edilmiştir.  2. Lig bizim için yeterli değildir. Kastamonu her alanda zirveyi hak eden bir ildir. Bunun bilincinde olarak ciddiyetimizden ve hedefimizden ödün vermeden çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

Yine sporda yakaladığımız ivme Kastamonu Belediyespor Bayan Hentbol Takımı’na da yansıdı. Takımımız geride bıraktığımız sezon Avrupa Kupası’nda sergilediği muhteşem performans ile finale kalmayı başardı. Avrupa ikinciliği elde edildi.   Hentbol Bayanlar Süper Ligi’nde şampiyonluk sevincini yaşadık. Süper Kupa şampiyonu unvanını da elimize aldık. Bugün ise Avrupa’nın ikinci kupasında yarı final oynuyoruz. Türk Hentbol tarihinin en önemli başarısına imza atmak için sporcularımız Romanya’da olacak. Kastamonu Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü Bayan Hentbol Takımımızı yakaladığı bu başarılardan ötürü canı gönülden kutluyorum.

Yine amatör branşlarda da çok ciddi başarılar dört yıllık süre içerisinde elde edildi. Daha büyük başarılarda elde edilecektir.”