“5 pet şişeye 1 alış veriş filesi”

Kastamonu Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü il merkezindeki tüm ilkokul, ortaokul ve liselere pet şişe potası kurmaya başladı. “Biz çevremizi seviyoruz, Kastamonumuzu seviyoruz. Her alanda olduğu gibi sözle değil icraatla, projeyle memleketimize hizmet ediyoruz” diyen Belediye Başkanı Babaş, Temizlik İşleri Müdürlüğüne 5 pet şişe getiren herkese 1 alış veriş filesi verileceğini duyurdu.

 

Belediye Başkanı Tahsin Babaş’ın talimatıyla Sıfır Atık Projesi kapsamında Kastamonu’yu Temizliyoruz, Kaynağında Ayrıştırma, Geri Dönüşümüz Muhteşem Olacak, Atık Pil Toplama Kampanyası ve Bitkisel Atık Yağ Toplama Kampanyası, Yer Altı Çöp Kontyner projelerini başlatan Kastamonu Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü, il merkezindeki tüm ilkokul, ortaokul ve liselere pet şişe potası kurmaya başladı.Türkiye’nin en temiz şehri unvanının tüm sorumluluklarını yerine getirmek adına çalışmaların daha da hızlanacağını söyleyen Belediye Başkanı Tahsin Babaş, “Biz çevremizi seviyoruz, Kastamonumuzu seviyoruz. Her alanda olduğu gibi sözle değil icraatla, projeyle memleketimize hizmet ediyoruz. Bundan önce olduğu gibi bundan sonra da üretken bir belediyecilik anlayışıyla hizmetlerimizi sürdüreceğiz. İlimize her gelen yerli ve yabancı misafirlerimizin şehrimizin temizliğine mutlaka vurgu yapıyor. Gördükleri en temiz şehir olduklarını bizlere iletiyorlar. Bu çok planlı bir çalışmanın eseridir. Şunu açıkça söylemeliyim ki şehir temizliğinde dünya ile yarışacak durumdayız” ifadelerini kullandı.

5 PET ŞİŞE GETİRENE 1 ALIŞ VERİŞ FİLESİ

Belediye Başkanı Tahsin Babaş’ın katılımlarıyla Candaroğulları İlkokulu’ndan başlatılan uygulama idareciler, öğretmenler ve öğrenciler tarafından bir hayli ilgi gördü. Çevreyi Korumak Benim Elimde sloganıyla hem poşet kullanımına karşı hem de pet şişe atıklarına karşı etkin bir mücadele yürüten Belediye Başkanı Tahsin Babaş, “Gelecek nesillerimizi çevre bilinciyle yetiştirmek adına çok önemli bir projenin startını verdik. Bugün bir pet şişenin doğada yok olma süresi 400 yıldır. 1 plastik poşetin doğada yok olma süresi ise bin yıldır. Bunun için Sıfır Atık Projesi bizim için çok önemlidir. Temizlik İşleri Müdürlüğümüz etkin olarak projemizi yürütecek. Temizlik İşleri Müdürlüğümüze 5 pet şişe getiren herkese 1 alış veriş filesi verilecek. Her konuda olduğu gibi temiz bir çevre mücadelemizi de kıymetli hemşehrilerimiz ile omuz omuza vererek tamamlayacağız” dedi.

“180 BİN AĞACIN KESİMİN ÖNLEDİK”

Tüm projeleri Sıfır Atık Projesi kapsamında atık miktarının azaltılması, atıklarının geri dönüştürülmesini sağlamak ve bu farkındalığı oluşturabilmek adına başlattıklarını söyleyen Belediye Başkanı Tahsin Babaş şunları söyledi:

“Yaz aylarında vatandaşlarımız mesire alanlarıyla ilgili talepleri oldu. Bizim için asıl olan daima hemşehrilerimizin talepleridir dedik. Mesire alanları bizim sınırlarımız içinde olmamasına rağmen TEMA Vakfı ile Kastamonumuzu Temizliyoruz Projesi kapsamında hızlı bir çalışma başlattık. Bu çalışma ile mesire alanlarımızı yaklaşık 60 ton çöpten arındırdık. 2014-2018 yılları arasında uyguladığımız projeler kapsamında 10.561 ton kağıt-karton, 2477 ton plastik, 74 ton metal, 2,8 ton cam atığı topladık. Toplanan atıklar sayesinde 179.537 ağacın kesilmesi önlenmiş, 130.956.400 m3 sera gazı salınımı azaltılmış, 25.346 m3 atık depolama alanından tasarruf edilmiş, 280 litre petrol tasarrufu sağlanmıştır. 1 ton plastik atığın geri dönüşümü ile yüzde 95 oranında enerji tasarrufu sağlanmaktadır. Sadece 1 metal içecek kutusunun geri dönüşümünden tasarruf edilen enerji ile 100 Watt’lık bir ampul 20 saat çalışmaktadır. Her alanda olduğu gibi temiz bir çevre için de tüm bilimsel çalışmalarımızı yaparak adımlarımızı atıyoruz. Kastamonumuzu her alanda zirveye ulaştırmak adına üretiyoruz. Biliyorum ki geleceğimizin teminatı çocuklarımızın katkılarıyla daha temiz bir Kastamonu’yu oluşturacağız. Sözde değil özde çevreci bir anlayışla hareket etmeye devam edeceğiz. Kastamonu’yu daha temiz bir şekilde bugünün gençlerine emanet edeceğiz.” HABER SERVİSİ