“5 yıllık dönemde 1016 proje ürettik”

Kastamonu Belediye Başkanı ve AK Parti Belediye Başkan Adayı Tahsin Babaş, Atatürk Spor Salonu’nda düzenlenen toplantıda, 2014-2019 döneminde gerçekleştirdikleri bin 16 projeyle Kastamonu’ya 271 milyon TL’lik yatırım kazandırdıklarını söyledi, seçimi kazandığı taktirde yapmayı planladığı ‘Yüzakı ve 25 vizyon projesi’ni anlattı.

Tahsin Babaş, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ın da katıldığı toplantıda, vatandaş tarafından da benimsendiğini savunduğu projelerini özel mimarlık şirketlerinden kopyalamadıklarını, kendilerinin ürettiğini belirtti; ‘çamur at, izi kalsın’ anlayışıyla hareket edenlerin AK Parti’nin hizmetlerini hazmedemeyenler olduğunu söyledi.

 

 

Kastamonu Belediye Başkanı ve AK Parti Belediye Başkan Adayı Tahsin Babaş, 2014-2019 döneminde yaptıklarını ve seçimi kazandığı taktirde 2019-2024 döneminde yapmayı planladığı ‘Yüzakı ve 25 vizyon projesi’ni AK Parti İl Başkanlığı tarafından Atatürk Spor Salonu’nda düzenlenen toplantıda açıkladı.
Düzenlenen programa Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, AK Parti Kastamonu Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Metin Çelik, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, İlçe Belediye Başkanları, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Faruk Özdemir, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Eda Şen, AK Parti Gençlik Kolları Başkanı Musa Kalafat, STK temsilcileri, İGM Üyeleri, AK Partililer ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Düzenlenen programda Tahsin Babaş, Doğan Ünlü, Metin Çelik ve Mehmet Cahit Turhan konuşma yaptı. Program sonunda Bakan Turhan’a Belediye Başkanı Babaş, AK Parti İl Başkanı Ünlü, Pınarbaşı Belediye Başkanı Mehmet Şahin hediye verdi.

Bakan Turhan Kastamonu’ya sis nedeniyle uçak inemediği için karayolu ile geldi.

Programda ünlü sanatçı Uğur Işılak, AK Parti için yeni hazırladığı şarkısını ve diğer şarkılarını seslendirdi.

Tahsin Babaş

‘Halka Hizmet, Hakk’a hizmettir’ düsturuyla yola çıktıklarını ifade ederek konuşmasına başlayan Belediye Başkanı Tahsin Babaş, “Geride bıraktığımız beş yılda; Ankara ile Kastamonu, el ele verdiğinde, birlikte çalıştığında, nasıl büyük bir görevdeşlik ve enerjinin, ortaya çıktığını gösterdik. 2014 yılından bugüne, küçük büyük demeden toplam bin 16 proje üreterek, Kastamonu’muza yaklaşık, 271 milyon TL’lik yatırım kazandırdık. Bakanlıklarımız ile müşterek olarak devam eden çalışmalarımız ile birlikte, şehrimize kazandıracağımız yatırım tutarı ise bugün itibariyle yaklaşık 876 milyon liradır. Kastamonu için bu yatırımlar bir rekordur’’ dedi.

“ Hizmetleri Hazmedemiyorlar”

‘Çamur at, izi kalsın’ anlayışıyla hareket edenlerin, yapılan hizmetleri hazmedemediklerini söyleyen Babaş, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bu nafile çabalar, AK Belediyeciliğin izini, Kastamonu’dan silmeye yetmeyecektir. Memleket sevdalıları şehrine yatırım kazandırmaya bakarken, kaybedenler kazananlara odaklanır, onları takip eder, onlarla ilgili konuşur. Bizler şehrimizin değerine değer katacak, projelerimize, mesleğimiz olan belediyeciliği, en iyi şekilde icra etmeye odaklandık. Vefa kenti Kastamonu, kendisine hizmet edeni bilir. Yapılan eserleri görür. Takdirini, boş söz üretenlerden değil, kendisine hizmet edenlerden yana kullanır. 2014 yılından bugüne yaptığımız tüm projeleri, taraflı tarafsız herkes sahiplenmiş durumda. Bu bizlerin ne denli doğru işlere imza attığının da göstergesidir. Bizler yaptığımız ve yapacağımız projeleri, illerin, ilçelerin Belediyelerinden veya özel mimarlık şirketlerinin sitelerinden kopyalamadık. İstişare ve ortak akıl toplantılarıyla, şehrimizin ihtiyaçlarını tespit edip, uygulama projelerimize kadar hazırladık. Bu mesleğimize duyduğumuz saygı, işimize duyduğumuz ciddiyetin, bir göstergesidir.”
Güneykent
Projeleri hakkında bilgiler veren Belediye Başkanı Babaş, şehrin güneyinde 370 hektarlık alana yatay mimariye uygun; doğayla iç içe bir yaşam alanı oluşturacaklarını ifade etti.
Şehrin tarihi dokusuna uygun olarak hareket edeceklerini söyleyen Babaş, “Şehrin tarihi ve kültürel kimliğine sahip çıkarak turizm alt yapısını geliştireceğiz’’ dedi.
Toplu taşımada kartlı sisteme geçileceğini söyleyen Başkan Babaş, ‘Turizm Destinasyon Alanı Ulaşım Projesi’yle de, turistlerin şehir içine ulaştırılması adına ücretsiz servisler oluşturacaklarının altını çizdi.
Bir çok bölgeye kapalı pazar alanı yapacaklarını söyleyen Babaş, Karaçomak Dere Yürüyüş ve Bisiklet Yolu Projesini de vatandaşlara sunacaklarını açıkladı.
Meydanlarda ve Pazar alanlarında vatandaşlara ücretsiz internet hizmeti sunacaklarını dile getiren dile getiren Belediye Başkanı, ‘’Fiber optik kablo altyapısıyla, tesislerimizde işlemlerin daha hızlı yapılmasını sağlayacak, sulama, aydınlatma ve sayaç okuma sistemleri otomasyon projemizle, su ve enerji kaynaklarımızı en verimli şekilde kullanılmasını sağlayacağız. Akıllı Otopark Uygulamasıyla, vatandaşlarımızın cep telefonları üzerinden en yakın otoparklara ulaşımını sağlayacağız’’ diye konuştu.

“Her Mahalleye Bir Mahalle Parkı”
20 Mahalleye 20 mahalle parkının yapılacağını söyleyen Babaş, “İnönü, Saraçlar ve Budamış mahallelerimizde toplam 4 bin 653 metre ıslah çalışması yapacağız. Toklu Tepe Botanik Park projemizle vatandaşlarımızın rahatça ulaşacağı ve şehrin manzarasının keyfini doyasıya çıkartacakları, yeni bir yaşam alanını birlikte oluşturacağız. Belediyemizin bilinen ilk binası olan, tarihi Osmanlı Sarayımızı, kentimizin değeri İhsan Ozanoğlu adıyla Edebiyat Kütüphanesi olarak hizmete açıyoruz” dedi.

Gençlik Merkezi Tesisi

Batı Çevre Yolu’na gençlere yönelik bir tesis kuracaklarını da açıklayan Babaş, “15 Temmuz Gençlik Merkezi, Spor, Karting ve Oto Drift projesiyle, yeşilin kalbinde her kesime hitap edecek bir eğlence alanını, hemşerilerimizle buluşturacağız. İnsanlarımızın bizden en çok beklediği projelerden, ‘Sıfır İşsizlik Projesi’yle üretim yapacak gücü, isteği ve enerjisi olan, başta gençlerimiz ve hanımlar olmak üzere her kesime destek olacağız. Kurucu ortağı olduğumuz Sarı Konak Kadın Girişimciler Kooperatifi projemiz ile üreten girişimci bayanlara yeni pazar oluşturacak, üretime, ekonomiye destek olacağız” taahhüdünde bulundu.

e- Kastamonu Ticaret Portalı’yla ‘Sen üret, pazarın Devlet olsun’ projesini hayata geçireceklerinin altını çizen Başkan Babaş, “Üreticilerimizin el emeği göz nuru ürünlerini, dünya pazarına sunacağız. Yerli üretim milli ekonomi politikası çerçevesinde, Devlet Malzeme Ofisi’nin e-Ticaret sayfasında yerimizi alacağız. Esnaf odalarımız ve esnaflarımız ile ‘Lonca’ kültürümüzü yaşatacağız” dedi.
Kastamonu’ya Hamidiye Kütüphanesi’ni kazandıracaklarını belirten Babaş, “ Ahşap Oyuncak Üretim Atölyesi ve müze projemizi gerçekleştireceğiz. Topçuoğlu Hanımeli Çarşısı, projemiz ile kültürümüze ve üreticimize sahip çıkacağız. Hobi Bahçeleriyle, organik tarımı teşvik edecek, üretimi destekleyeceğiz. Can dostları Geçici Hayvan Bakım evi, projemizle, can dostlarımıza sahip çıkmaya devam edeceğiz. Spor Alt Yapısını güçlendirme projesiyle geleceğimiz olan çocuklarımız ve gençlerimizi, sağlıklı yaşama teşvik edeceğiz. Budamış ve Kastamonu Asri Mezarlık Alanlarımız ile, ilimizin 60 yıllık asri mezarlık ihtiyacını karşılamayı hedefledik” diye konuştu.
Yeni kavşak düzenlemeleri
Şehir içi trafik düzenlemelerine de odaklanacaklarını söyleyen Belediye Başkanı Babaş; Süt Kavşağı, Şehir Şerife Bacı Kavşağı, Daday Kavşağı’nda katlı kavşak projesini hayata geçireceklerini belirtti ve “ Ataçkent önüyle Daday kavşağı arasına bağlantı yolu yapacağız. Yeni Bağlantı Yolu projesi ile vatandaşlarımızın mevcut iki kavşak arasındaki yaklaşık 1300 metre mesafe kısalarak zamandan, yakıttan, tasarruf edilecek, daha güvenli seyahat imkânı yaratılacaktır” diye konuştu.

Kırık Barajı

Otopark düzenlemeleriyle şehir içinde bin 726 araçlık otopark oluşturacaklarını sözlerine ekleyen Babaş, şehrin gelecekteki içmesuyu ihtiyacına değindi ve “Kırık Barajı ile de şehrin 50 yıllık içme suyu ihtiyacı karşılanacak olup, 73 bin 600 dekar tarım alanı sulanacaktır. Bu projenin devamı olarak, İçme Suyu Arıtma Tesisi ve yeni isale hatları projemiz de hızla yapılacaktır. Şehrimize menba kalitesinde içmesuyu verilecektir” dedi.
608 üyesi bulunan ve 546 bin metrekare arazi üzerine kurulacak olan Yeni Maslak Küçük Sanayi projesiyle beraber 5 bin kişiye istihdam sağlanacağını belirten Babaş, projenin 2019 yatırım programına alındığını söyledi.
Eski Devlet Hastanesi Binası’nın yerine yapılacak olan 250 yataklı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi projesinin de 2019 yılı yatırım programına alındığını hatırlatan Babaş, ‘’Yakinen takip ettiğimiz projemize, bakanlığımız ile müşterek yapacağımız çalışmalar doğrultusunda gerekli alt yapı ve üst yapı düzenleme desteğini sağlayacağız. Hastanemiz 2021 yılına kadar tamamlanacaktır’’ dedi.
Engelsiz Yaşam Merkezi Projesi, Sıfır Atık Kastamonu Projesi, Mahalle Evleri Projesi, Ahşap Müzesi Projesi, Kastamonu Sivil Toplum Merkezi Projesi’yle Kastamonu’ya güç katacaklarını söyleyen Babaş, Kastamonu Kongre ve Fuar Merkezi’yle de kültür ve sanatın merkezini oluşturacaklarını sözlerine ekledi.
TOKİ’yle beraber 800 konut inşa edeceğiz
Sarıömer ve Örencik’te TOKİ’yle beraber 800 konut inşa edeceklerini sözlerine ekleyen Babaş, “Sergi ve festival gibi aktivitelere ev sahipliği yapacak Açık Hava Fuar Merkezi ve Rekreasyon Alanı projesini de hayata geçireceğiz. Kuzeykent’te yaklaşık 240 dönüm alan üzerine kurulacak Millet Bahçesi; yürüme yolları, bisiklet yolları, Mahalle Evi ve Millet Kıraathanesi ile Kastamonuluların ihtiyaç duyacağı tüm sosyal alanları içerisinde barındıracaktır” dedi.
Belediye’ye ulaşan şikâyetlerin 5 dakika içerisinde cevaplanacağını söyleyen Babaş, Koruma Alanı Kentsel Tasarım projesiyle de 2 bin 382 adet yapının cephe iyileştirmesi yapılarak, Kastamonu’ya 1880 yılındaki siluetinin kazandırılacağını belirtti.
UNESCO’ya ismimizi yazdıracağız
Şehrin, mimarisini, doğasını, tarihini ve mutfağını UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne yazdıracaklarını söyleyen Babaş, “Kastamonu Kalesi’nde yapılan çalışmalar doğrultusunda, ortaya çıkan arkeolojik eserlerin sergileneceği müzeyi, şehrimize kazandıracağız. Keskinler Konağı’nı da Türk Dünyası Kültür müzesi yapacağız. İsmailbey Mahallesi Altın Bilezik Konağı’nda da üretime katılmak ve değerlerimizi yaşatmak isteyen herkese eğitimler verilecek’’ dedi.
Kasaplar hali yeniden düzenlenecek
Aşir Efendi Hanı’nın restorasyonu da gerçekleştireceklerini söyleyen Babaş , Acem Hanı’nı ise Gastronomi Merkezi haline getireceklerini belirtti. Babaş, “Kasaplar Hali Dönüşüm ve İyileştirme Projesiyle de Kasaplar Hali, ticari aksın hareketlenmesi noktasında, bölge için büyük önem taşımaktadır. Burada yapacağımız cephe iyileştirme projemizle Kasaplar Hali, Kültürel yapımıza uygun hale gelecektir’’ ifadesini kullandı.
Gecemi gündüzüme katmaya devam edeceğim
Kastamonu’nun 2014’ten bu yana göç veren değil, göç alan bir şehir olduğunu belirten Babaş, sözlerini şöyle noktaladı:
“İnanıyorum ki, yeni projelerimizle Büyük Türkiye’nin güçlü ili Kastamonu’yu oluşturacağız. Bu mukaddes şehir için gecemi gündüzüme katarak, çalışmaya devam edeceğim. Daima ‘Önce memleket, önce millet’ diyeceğim. ‘Memleket işi gönül işi’ diyerek, tüm sevenlerimden, ailemden onlara ayıramadığım vakitler için helallik isteyecek, sevdam olan şehrim için, gecemi gündüzüme katmaya devam edeceğim. Tüm renkleriyle, ilimizi kucaklamaya devam edecek, güçlü Kastamonu hedefine ulaşıncaya kadar, her ne pasına olursa olsun durmayacak, mücadelemi tüm ekibimle birlikte sürdüreceğim.”

CENGİZ MUHZİROĞLU