6 bin 155 öğrenci kep attı

Kastamonu Üniversitesinden (KÜ) 2017-2018 akademik yılında mezun olan 6 bin 155 öğrenci için tören düzenlendi. ( Bilal Kahyaoğlu - Anadolu Ajansı )

Kastamonu Üniversitesi’nde 2017-2018 akademik yılında mezun olan 6 bin 155 öğrenci için önceki gün mezuniyet töreni düzenlendi.

Üniversitenin Kuzeykent yerleşkesindeki merasim alanında düzenlenen törende Kırgız öğrenciler ile halk oyunları ekipleri ve mehter takımı gösteri sundu.

Törende akademik yıl birincileri Özkan Sukas ve Nurgün Aygün mezuniyet kütüğüne plaket çaktı. Mezun olan öğrenciler adına konuşan Nurgün Aygün, burada herkesin çok büyük bir heyecanı ve gururu yaşadığını belirterek, “Bu gururu bize yaşatan başta siz değerli hocalarımız ve ailelerimize teşekkürü bir borç biliriz. Bize verdiğiniz emeklerinizin boşa gitmeyeceğinden emin olmanızı istiyoruz. Oldukça uzun, yorucu, emek ve fedakarlık isteyen üniversite hayatını geride bırakıyoruz. Her gencin hayali olan üniversiteli olmak bizim için büyük bir kazanım oldu. Bize hayata bambaşka bir pencereden bakmamıza vesile oldu. Üniversitenin sadece bilgi aktarım aracı olmadığını, aynı zamanda fikirleri ve değerleri anlama, yorumlama becerisi kazandıran bir görev ifa ettiğini üniversitemiz bize somut bir şekilde kanıtlamıştır. Üniversite hayatımız boyunca öğrendiklerimizle kalmayıp, yaşadığımız bilgi çağma uygun olarak sürekli kendimizi geliştirme, bilgilerimizi güncelleme ve mesleğimizi en iyi şekilde icra etme çabası içinde olmamız gerektiğinin farkındayız. Çünkü ülkemizi daha da

KASTAMONU ÜNİVERSİTESİNDE 6 BİN 155 ÖĞRENCİ MEZUN OLMANIN SEVİNCİNİ YAŞADI. (VEDAT YUNUS İKİZOĞLU/KASTAMONU-İHA)

ileri gelişim seviyelerine taşımak zorundayız” dedi.

Belediye Başkanı Tahsin Babaş da konuşmasında şehrin 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti olduğunu hatırlatarak, “Bu bizi gururlandırdı ve onurlandırdı. Türk dünyasından 2 binin üzerinde öğrencimiz var. Yaptığımız bütün çalışmalarda onların desteğini gördük. Kastamonu Üniversitesi hızla gelişiyor. 30 bine yaklaşan öğrencisi var. Üniversiteyle birlikte şehrin gelişmesi bizim için çok önemli. Yerel yönetim olarak üniversitemize elimizden gelen desteği veriyoruz.” ifadelerini kullandı.

AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik de üniversitenin 2011 yılından itibaren gelişme gösterdiğini belirtti.

Şu anda 29 bin civarında öğrencinin bulunduğuna işaret eden Milletvekili Çelik, şunları söyledi:

“Bir üniversitenin veya üniversite öğrencilerinin tercihte bulunabilmesi için bazı kriterleri var. Bir ilde başta barınma ihtiyacı olmak üzere sosyal ve diğer ihtiyaçları da tercih etmesinde etken oluyor. Kastamonu’daki Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı 4 yurdumuzda 6 bin civarında öğrenci barındırıyor. Bu Türkiye’deki diğer üniversitelere göre önemli bir orandır. Şuanda projesi ve inşaatı devam eden yurtlarımız da bittiğinde ilçelerimizle birlikte 5 bin civarında öğrencimizi de önümüzdeki yıllarda KYK yurtlarında misafir edeceğiz” Kastamonu’nun Türk Dünyası Kültür Başkenti olduğunu hatırlatan Çelik, “Tarihi, doğal güzellikleri, vizyonumuz ve misyonumuz, bu başkentlik sıfatına layık olduğunu gösteriyor. Sizlerde mezun oluyorsunuz, inşallah sizlerde gittiğiniz yerde inşallah Kastamonu’nun gönüllü turizm elçileri olacaksınız. Sizlere bundan sonraki hayatınızda başarılar diliyorum” şeklinde konuştu.

Rektör Prof. Dr. Seyit Aydın da üniversitelerin ilim yuvası olduğunu belirtti. KÜ’den 2017-2018 akademik yılında 6 bin 155 öğrencinin mezun olduğunu aktaran Aydın, mezunlara şöyle seslendi:

“Üniversitemizin 12’nci mezunlarısınız. Bugün emeklerinizin karşılığını alma günüdür. Bu memleket, bu vatan, bu devlet, çok mukaddestir, mübarektir. Vatansızlığın acısını hiç yaşamamış nesiller olarak sizler geleceğimizin ve istiklalimizin teminatı olunuz. Bu al bayrağın gölgesinde bu memlekete, bu millete hizmet ediniz. Bu millet her türlü hizmete layıktır. Sizi bu aşkla bu şevkle bu inançla gönderiyoruz.”

Üniversiteyi dereceyle bitiren öğrencilere başarı belgeleri ve hediyelerin takdim edildiği tören, öğrencilerin hep topluca yemin etmesi ve keplerini havaya atmasıyla sona erdi.