7 bin yıl balonu

Siyez üretiminde Kastamonu’ya rakip olma hamlesine yalanlama

0
14

• Kayseri Kültepe kazılarında 7 bin yıllık siyez buğdayı tohumu bulduğunu ve bu tohumu kullanarak üretim yapmayı başardığını, ihracat da yapabileceğini açıklayan Marmarisli Mikrobiyoloji Uzmanı Metin Öztürk’ün bu sözlerine yalanlama geldi. Kültepe kazısı başkanı Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu, iddianın tamamen hayal ürünü olduğunu söyledi.

• Kulakoğlu, “Kültepe’de henüz 7 bin yıllık bir yerleşime rastlanmadı. Kazıdan çıkan küplerden de haberim yok! Kendi kazımdan çıkan tohumlar da çalınmış, ama ben bunun da farkında değilim! Bugüne kadar Kültepe kazılarında hiç buğday bulunmadı. Ama birileri, üstelik ‘uzun uğraşlar sonucunda’ bu tohumları ekip yeşertmiş!” dedi.

 

İlimizde üretilen antik buğday siyeze olan talebin patlaması, genetiği bozulmamış bu çok değerli olan ürüne olan ilgiyi her geçen gün artırırken, bu ilgiden yararlanmak isteyenler de çıkıyor.

Mikrobiyoloji Uzmanı Metin Öztürk

Genetik özelliğiyle namı yurtdışına taşan siyezin üretimini Muğla Marmaris’te de gerçekleştirdiğini ve ihraç de edebileceğini söyleyerek ilgi odağı olmayı başaran Mikrobiyoloji Uzmanı Metin Öztürk’ün açıklamalarına bilimsel ağızdan yalanlama gelmesi bunun son örneği oldu.

Muğla Marmaris’te yaşayan ve 4 yıldır organik tarımla uğraştığını söyleyen Metin Öztürk. Ulusal basında yer alan haberinde. Kayseri Kültepe kazılarından üç yıl önce 7 bin yıllık siyez buğdayı tohumu bulduğunu ve bu tohumu kullanarak üretim yapmayı başardığını, ihracat da yapabileceğini açıklamıştı.
Öztürk’ün bu sözlerine yalahnlama Kayseri Kültepe’deki arkeoloji kazının başkanından geldi.

Kültepe kazısı başkanı Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu

Kültepe kazısı başkanı Ankara Üniversitesi DTCF Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu, ‘7 bin yıllık tohumdan siyez buğdayı yetiştirildiği’ yönünde yer alan haberler üzerine yaptığı açıklamada, iddianın tamamen hayal ürünü olduğunu söyledi.

Söz konusu habere göre, kiraladığı arazide organik tarıma başlayan Öztürk, üç yıl boyunca uğraşıp Kayseri Kültepe kazıları sırasında bulunan küplerden birinin içinden çıkan 7 bin yıllık tek bir buğday tanesinden yüzlerce ürün elde etmişti. Bu ‘önemli’ gelişmenin nasıl başarıldığı kendisine sonulan Kültepe kazısı başkanı Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu, bu tip haberlerin nasıl sıkıntılar yaratabileceğine dikkat çekti.
Prof. Kulakoğlu’nun açıklamaları şöyle:
“Bu haberin neresini düzelteceğimi bilemiyorum.
Bu asılsız haberi, ulusal medyanın saygın temsilcilerinde görmenin, hele hele manşetlerde görmenin şaşkınlığını yaşıyorum.
Madem bu buğday tohumları Kültepe kazılarında bulunmuş, o zaman bir de Kültür Bakanlığı veya Kültepe kazılarının sorumlusu ile de konuşmak, onlardan da görüş almak gerekmez miydi?
Kültepe’de henüz 7 bin yıllık bir yerleşime rastlanmadı.
Habere göre ise Kültepe’de 7 bin yıllık yerleşme varmış, ama kazı başkanı olarak ben bunun farkında olmadığım gibi kazıdan çıkan küplerden de haberim yok!
Bu arada kendi kazımdan çıkan tohumlar da çalınmış ama ben bunun da farkında değilim!
Oysa bugüne kadar Kültepe kazılarında hiç buğday bulunmadı. Ama birileri, üstelik ‘uzun uğraşlar sonucunda’ bu tohumları ekip yeşertmiş! İşin en garip ve en acıklı tarafı, bu tohumları çalan kişi işlediği suçu, acar Türk medyasında itiraf etmiştir. Bunun sonuçları hemen bilimsel bir dergide, mesela Science veya Nature’da yayınlanmalı! Bilim dünyasını bu büyük keşiften mahrum etmemeliler! Latife bir tarafa. Yoğun bir gündem yokmuş gibi görünen günlerde, böyle haberlerin çıkmasına artık alıştık. Ne diyelim, hem bilim yapmak, hem de bilimsel haber yapmak, bugünlerdeki en ucuz işlerden biri! Çok iyi biliyorum ki, bu haber, benzerlerinde olduğu gibi, bir kaç gün içinde medyamızın İngilizce versiyonlarında da yer alacak ve onlardan alıntı yapan yabancı medyada da yayınlanacak. Bendeniz de bu haberin hayal ürünü olduğunu anlatmak için çırpınıp duracağım.”

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER