70 bin fidan toprakla buluştu

  • “Geleceğe Nefes, Dünyaya Nefes” sloganı altında dün ülke genelinde düzenlenen Milli Ağaçlandırma Günü’nde ilimizde 70 bin fidan toprakla buluştu. Konukça Köyü Gelersin mevkiinde düzenlenen fidan dikim töreninde konuşan Vali Avni Çakır, “Dikeceğimiz fidanların yeşil deyince Türkiye’de ilk akla gelen Kastamonu’muza katkı sağlamasını temenni ediyorum” dedi.

“Geleceğe Nefes” sloganıyla, ülkemizin ormanlık sahalarını ve ağaç servetini çoğaltmak, biyolojik çeşitliliği geliştirmek, ağaç ve orman sevgisini yaygınlaştırmak, toplumun çevreye olan duyarlılığına katkı sağlamak, toplumda çevre konusunda farkındalığı yükseltmek amacıyla toplumun bütün kesimlerinden, vatandaşların destek ve katılımıyla dün saat 11.11’de 81 ilde  eş zamanlı olarak “Geleceğe Nefes, Dünyaya Nefes Ağaçlandırma Projesi” kapsamında Karabük yolu Konukça Köyü Gelersin Mevkii’nde fidan dikimi gerçekleştirildi.

Vali Avni Çakır’ın da katılımıyla gerçekleşen fidan dikimine Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, Garnizon Komutanı ve Asker Alma Bölge Başkanı Personel Albay Yücel Ercan, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ahmet Hamdi Topal,  Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Uzun, İl Emniyet Müdürü Necati Denizci, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Mücahit Avkıran, Kızılay Genel Müdürü Dr. İbrahim Altan, Polis Meslek Yüksek Okulu Müdürü Ömer Sülün, 5’İnci Jandarma Eğitim Alay Komutanı Jandarma Albay Mehmet Çelik, İl Genel Meclis Başkanı Güray Parçal, Orman Bölge Müdürü Fahri Sönmezoğlu da katıldı.

Kastamonu genelinde 70 bin fidanın toprakla buluştuğunu söyleyen Vali Avni Çakır, “Kastamonu, Türkiye’de orman coğrafyası olarak en geniş alana sahip ikinci ilimiz. İlimizin yaklaşık yüzde 67’si ormanlık alanla, yeşille kaplı. Bu kapsamda bizim yapacağımız dikim faaliyetleri ülke genelinde eksilen orman varlığımızı arttırılması noktasında da çok önem arz etmekte. Böylesine bir günün düzenlenmesinde yoğun çaba sarf eden güzel bir etkinlik düzenleyen başta Orman Bölge Müdürümüz olmak üzere tüm personeline yürekten teşekkür ediyorum. Dikeceğimiz fidanların yeşil deyince Türkiye’de ilk akla gelen Kastamonu’muza katkı sağlamasını temenni ediyorum” dedi.