80 kiloluk buzağı sezaryenle alındı

Seydiler’de sezaryen doğumla dünyaya gelen ve 80 kilogram ağırlığındaki buzağı, görenleri şaşırttı.

Seydiler’de sezaryenle dünyaya getirilen buzağı, tartıda 80 kilogram gelince sahiplerini şaşırttı.

İlçeye bağlı Şalgam Mahallesi Böcek köyünde ikamet eden Emin Ünal, Simental ırkı ineği doğum yapmakta zorlanınca durumu Veteriner Hekim Birol Yürük’e bildirdi. İneği muayene eden Veteriner Hekim Birol Yürük, buzağının çok büyük olması nedeniyle sezaryenle alınmasına karar verdi. Başarılı bir şekilde yapılan ameliyatın ardından doğan buzağının 80 kilogram ağırlığında olduğu belirlendi.

  “Normal şartlarda buzağılar 25 ila 70 kilogram ağırlığında dünyaya gelir”

İneği muayene ettiğinde çok şaşırdığını ve buzağının çok büyük olduğunu tespit ettiğini söyleyen veteriner Yürük, “Ameliyat çok zor geçti. Buzağı çok iriydi, bu nedenle sezaryende de çok zorlandık. Uzun bir ameliyatın ardından simental ırkı dişi buzağı dünyaya geldi. Buzağının 80 kilogram ve sağlıklı olması yorgunluğumu unutturdu. Yeni doğan buzağılar normal şartlarda 25 ila 70 kilogram ağırlığında dünyaya geliyor. 80 kilo canlı ağırlıkta doğan bir buzağı bizleri şaşırttı” diye konuştu.

Eşi ile birlikte 45 yıldır hayvancılık yaptığını belirten Emin Ünal, “45 yıldır hayvancılıkla uğraşıyoruz. İlk defa böyle bir olayla karşılaşıyoruz. Ayrıca sezaryen ameliyatı da ilk defa gördüm. Geçimimiz hayvancılıkla olduğu için bu nedenle buzağı bizim için çok şey ifade ediyordu. Biz sadece bunlardan para kazanmıyoruz artık bunlar bizim yaşamımızın bir parçası oldu” şeklinde konuştu. İHA