800 orman köylüsü sınav yolu gözlüyor

• Orman işçiliği yapacaklarda mesleki yeterlilik belgesine sahip olma koşulunun kasım ayından itibaren zorunlu hale getirilmesinin ardından başlatılan sınavlara Kovid-19 salgını nedeniyle ara verilmek zorunda kalınması, ilimizde 800 civarında orman köylüsünü mağdur etti.

• Üç sınav hakkı bulunan ve başarılı oldukları taktirde geri ödemesi yapılan 1120 liralık harcı yatırmalarına karşın sınavdan geçip yeterlilik belgesi alamadıkları için söz konusu koşula takılan orman köylüleri, “normalleşme” kapsamında sınavların yeniden başlatılmasını bekliyor.

• Mesleki Yeterlilik Kurumu’nun sınavla ilgili yetkilendirdiği Or-Koop Genel Merkezi’nin bu süreci birlikte yürüttüğü bölge birliklerinden Kastamonu Köy-Koop, şu ana kadar 2 bin orman köylüsünü,her biri için yaklaşık bir saat süren ve Merkez Birliği’ne gönderilmek üzere kamera kayıtlı olarak gerçekleştirilen tatbiki sınavdan geçirmiş durumda.

• Köy-Koop, ara verilene kadar sınav başvurusunda bulunmuş olanlara bununla ilgili belge vermiş olsa bile, Mesleki Yeterlilik Kurumu’nun zorunluluk koşulu idare için bağlayıcı unsur oluyor.