“862 projeden 590’ı bitti”

  • İl Koordinasyon Kurulu toplantısı dün Vali Yaşar Karadeniz başkanlığında gerçekleşti. Vali Karadeniz, 2018 yılında belediyeler dahil toplam proje sayısının 862 olduğunu hatırlattı ve “Bunlardan 590 tanesi tamamlanmış olup 188 tanesinin yapımına devam edilmektedir. Proje aşamasında 39 proje var. Projelerden 41 tanesine başlanılmamış, 3 tanesi durdurulmuş, iki tane de fesih edilmiş projemiz var” dedi.

 

2019 yılının ilk İl Koordinasyon Kurulu toplantısı dün Vali Yaşar Karadeniz başkanlığında gerçekleşti. Toplantıda kurum müdürleri ve temsilcileri Kastamonu’da yaptıkları yatırımlar hakkında bilgiler verdi.

2018 yılında belediyeler dahil toplam proje sayısının 862 olduğunu açıklayan Vali Yaşar Karadeniz, “590 tanesi tamamlanmış olup 188 tanesinin yapımına devam edilmektedir. Proje aşamasında 39 proje var. Projelerden 41 tanesine başlanılmamış, 3 tanesi durdurulmuş, iki tane de fesih edilmiş projemiz var” dedi.

KASTAMONU BELEDİYESİ

Belediye Başkan Vekili Eşref Can ise “2018 yılında Kastamonu Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü olarak 45 projede toplam 35 milyon 599 bin liralık yatırım yaptık. Bunlar Nasrullah Meydan Projesi, teleferik projesi, şehir parkı projesi, tarihi konakların restorasyonu, cadde, sokak iyileştirme şeklinde Fen İşleri Müdürlüğümüz tarafından toplam 35 Milyon 599 bin lira yatırım yapıldı. Bunun dışında alt yapı yine su ve kanalizasyon müdürlüğümüz tarafından da 2018 yılında 4 milyon 65 bin lira alt yapıya kaynak ayırdık belediye olarak. Resmi kurumlarımızla koordineli bir şekilde çalışıyoruz. Herhangi bir koordinasyon sorunumuz yok” dedi.

KARAYOLLARI

Karayolları 15. Bölge Müdürü Hüsamettin Özendi ise toplantıdaki açıklamasında, “Devam eden 20 adet projenin toplam proje bedeli 8 milyar 121 milyon 396 bin liraydı. Önceki yıllarda 1 milyar 185 milyon 482 bin liralık bir harcamamız varken geçen yılki ödeneğimiz 277 milyon 433 bin liraydı ve bu paranın yüzde 100’ünü harcadık. Geçtiğimiz hafta yine bir ödenekle müteahhitlere olan borcumuzu yüzde 96 oranında bitirdik. Şuanda kayda değer bir borcumuz kalmadı. Kırık barajındaki çalışmalarımız da DSİ’yle eş zamanlı olarak yapılıyor. Orada da şuanda kış sezonu olması dolayısıyla çalışmalarımıza ara verdik, bahar sezonuyla beraber tekrar başlayacağız. Ilgaz Tüneli’nde herhangi bir problemimiz yok. Geçtiğimiz ay yaptığımız toplantıdan sonra tünelden geçen tehlikeli madde taşıyan tankerlerle ilgili tespitlerimizin ardından son bir aydır kayda değer hiçbir tanker tüneli kullanamıyor. Tankerlerimiz dağ yolunu kullanıyorlar, normal araçlarımız da tünelden faydalanıyorlar” ifadelerinde bulundu.

DEVLET SU İŞLERİ

DSİ 23.Bölge Müdürü Hayrettin Baysal ise “DSİ’nin 83 projesi bulunmaktadır. Projelerin 7’si planlama safhasında, 28’si ise proje aşamasındadır. Büyük su işlerimiz 5 tane, küçük su işlerimiz ise 22 tanedir. Planlamalarımız liste halindedir. Harcamaların da tamamını ödedik. Büyük su işlerimiz Kırık Barajı, Araç Barajı, Kulaksızlar Sulaması, Obrucak Sulaması, alt kademelerinde malzeme alımı ve Andıraz Barajıdır. Kırık Barajıyla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Gelen ödenekle birlikte tekrar çalışmalarımıza devam edeceğiz. Karayollarıyla beraber koordineli bir şekilde çalışmalarımız sürüyor. Tünel girişi ve çıkışında çalışmalarımız var. Araç Barajı’nda hızla çalışmalarımız devam ediyor. Sezon açılır açılmaz Araç Barajının çalışmalarına başlayacağız. Obrucak Barajında ise gövde tamamlanmıştır. Obrucak Sulamasında da tünel çalışmalarımız devam ediyor” ifadelerini kullandı.

ÖZEL İDARE

İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı Nida Sinsi ise 2018 yılının çok yoğun geçtiğini vurguladı. 2018 yılında 258 proje için 159 milyon civarında bir harcama yaptıklarını ifade eden Sinsi, “Bu 258 projenin 171’i tamamlandı. 53 proje devam ediyor, 16 proje ihaleye hazırlanış aşamasında, 14 proje aşamasındadır. Projelerde fiziki gerçekleşme oranı yüzde 86 civarındadır. Bu sene sıcak karışımlı ve beton asfalt çalışmaları gerçekleştirdik. Geçtiğimiz yıllardan kalan 1’inci kat ve 2’nci kat sathi kaplama çalışmalarımıza devam ettik. 1’inci kat asfalt çalışmalarımızı tamamladık. 2’nci katta çok az çalışmamız kaldı. Beton yollarda 144 kilometre hedefimizden 121 kilometresini tamamladık. Önümüzdeki senede çalışmalarımız devam edecek” dedi.