9 Haziran mesajları

AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik:

”İstiklal Yolu Türk milletinin kaderini değiştirecek mücadelenin önemli rotalarından biriydi.

İstiklal Yolu üzerinden cepheye yapılan sevkiyatın önemi, Atatürk’ün, ‘Gözüm Sakarya’da kulağım İnebolu’da’ sözleriyle en anlamlı şekilde ifade edilmiştir.

Kurtuluş Savaşı süresince deniz yoluyla İnebolu’ya getirilen cephaneler kar kış demeden Şehit Şerife Bacı ve onun gibi nice Kastamonulu kahramanlar tarafından İnebolu-Kastamonu İstiklal Yolu üzerinden Ankara’ya ulaştırılmıştır.

Cepheye bu lojistik hat üzerinden yapılan sevkiyatı önlemek için Yunan donanmasına ait 2 savaş gemisi 9 Haziran 1921’de İnebolu’yu bombalamış, ancak İnebolu topçu birliğinin azimli savunması karşısında karaya çıkamadan geri dönmüşlerdir.

İnebolulu kayıkçılar savaş boyunca gösterdikleri kahramanlıklardan dolayı 9 Nisan 1924 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi kararıyla Beyaz Şeritli İstiklal Madalyasıyla ödüllendirilmişlerdir.

Ülkemizde İstiklal Madalyalı tek ilçe olan İnebolu’muzun Şeref ve Kahramanlık Gününü en içten duygularımla kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, vatanları uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizi, gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.”

•••

CHP PM Üyesi, Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı:

“9 Haziran kurtuluş ve kuruluşun adıdır.

Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 1919’da hukuken, siyaseten ve bir anlamda fiilen başlattığı İstiklal Savaşı’nın kazanılması ve bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında büyük katkıları olan İneboluların, Kastamonuluların onur ve gurur günüdür.

9 Haziran, Mustafa Kemal Atatürk’ün “Gözüm Sakarya’da, Dumlupınar’da, kulağım İnebolu’da” sözleriyle adını tarihe kazıyan İnebolu’nun Kurtuluş Savaşı’nda gösterdiği üstün hizmetin, kahramanlığın, yiğitliğin, destansı mücadelesinin karşılıksız kalmadığı, halkın Meclisi Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından bu kahramanlığın tasdik edildiği, tarihe not düşüldüğü çok özel günün adıdır.

O gün fırtınalı havalarda dev dalgalara göğüs geren İnebolu’nun irili ufaklı onlarca teknesinde sadece Kurtuluş Savaşının demiri değil, aynı zamanda bağımsızlık, hürriyet ve ulusal onur ateşi taşınmıştır. O tekneler, o kağnılar ki dünyanın hiçbir yerinde görülmemişi başarmış, savaş gemilerine karşı kayıklarla, kağnılarla yürüyen emsalsiz bir savaş sergilemiştir. Tüm dünya bilmektedir ki; İnebolu olmasaydı, Kastamonu olmasaydı Milli Mücadele de olmazdı.

Bizler dün olduğu gibi bugün de baş eğmez kararlılığımız, uslanmaz vatanseverliğimizle halen istiklal yolunda yürüyoruz. Bu sorumlulukla Milli Mücadelemizin halen devam ettiğini yüreklerimizde hissediyoruz. Cumhuriyeti yeniden ayakları üzerine dikmenin, tek adam rejimine son verip, güçlendirilmiş parlamenter sistemi yeniden inşa etmenin yolunun İnebolu’dan, Kastamonu’dan, İstiklal Yolu’ndan geçtiğinin bilinciyle mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz.

Bu duygularla büyük önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere gözlerini kırpmadan canlarını bu vatan için feda eden Şehit Şerife Bacılarımızı, Hamamcı Kadı Salih Reislerimizi, Halime Çavuşlarımızı, Rahime Kaptanlarımızı, bütün şehitlerimizi şükran, minnet ve rahmetle anıyorum. 9 Haziran İnebolu Şeref ve Kahramanlık Günümüz kutlu olsun.”

•••

Kastamonu Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu:

“İstiklal Mücadelemizin kahraman şehri Kastamonu’nun Yiğit ilçesi İnebolu, bağrından Hamamcı Kadı Salih Reis gibi nice isimsiz kahramanların otağı İstiklal Yolu’nun başlangıç noktasıdır. Kurtuluş için getirilen silah ve cephanelerin Anadolu’ya ulaştırıldığı kapı olan İnebolu halkının kahramanlığı tarihimize altın harflerle nakşedilmiştir.

Öyle ki Gazi Mustafa Kemal Atatürk “Gözüm Sakarya’da, kulağım İnebolu’da” diyerek İnebolu’nun Kurtuluş Mücadelesi için ne kadar önemli bir görev yürüttüğünü ifade etmiştir.

İnebolu’dan kayıklarla limana çıkartılan ve Ankara’ya kağnılarla taşınan silah ve cephane Türk Milleti’nin sigortası, muzaffer ordumuzun gücü olmuştur.

9 Haziran 1921’de gözü dönmüş katillerce bombardımana tutulan İnebolu, Seymen tepesine konuşlanan tek sahra topu ile şanlı bir direnişe de imza atmıştı.

İşte bu nedendendir ki; kağnının kamyonu yendiği, ecdadın serden geçerek destan yazdığı İstiklal Zaferimizin baş mimarlarından olan Kastamonu halkı Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin temeline de en sağlam harcı atmıştır.

Kastamonu ve İnebolu’nun bu kahramanlığı Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından beyaz şeritli İstiklal Madalyası’na layık görülmüştür. Türkiye’nin tek beyaz şeritli İstiklal Madalyası’na sahip ilçesi olan İnebolu’muzun 9 Haziran Şeref ve Kahramanlık gününü kutluyorum.

Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere Hamamcı Kadı Salih Reis, Şerife Bacı, Halime Çavuş gibi nice isimli isimsiz kahramanlarımızı, vatan uğruna serden geçen tüm yiğitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla yad ediyorum. Ruhları şad olsun.”

•••

CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin

“Dünya tarihinin gördüğü en büyük kahramanlık destanlarından biri olan Türk İstiklal Mücadelesinde, Rusya ve İstanbul’dan bin bir güçlükle İnebolu’ya getirilen silah ve mühimmat Kastamonu ve İnebolu halkının büyük fedakârlıklarıyla Anadolu’ya taşınmıştır.

İnebolu kıyıları 9 Haziran 1921 tarihinde, Kahraman Türk Ordusuna silah ve cephane taşıdığı için Yunan gemileri tarafından bombardımana tutulmasına rağmen Kastamonulular ve İnebolulular bu toprakları vatan yapma hayalinden asla geri adım atmamıştır.

Karşılaştıkları her türlü zorluğa rağmen vatanımızın kurtuluşu için kayıklardan indirdikleri cephaneyi kadın, erkek, genç ve yaşlı demeden kağnılarla Anadolu’ya taşıyan İnebolulular, Milli Mücadelenin kazanılmasında büyük pay sahibi olmuştur.

9 Haziran 1921 günü gerçekleşen bu destan; 1924 yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk başkanlığındaki TBMM tarafından Milli Mücadele’ye katkılarından dolayı İnebolu Mavnacılar Loncası, yani Kayıkçılar Cemiyeti Beyaz Şeritli İstiklal Madalyası ile onurlandırılmıştır.

9 Haziran, İnebolu ve Kastamonu için şeref ve kahramanlık günüdür. Kastamonulular olarak bu günü kutlamanın gururunu ve onurunu yaşamaktayız.  Bu duygularla Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere gözlerini kırpmadan bu vatan için canlarını feda eden Şehit Şerife Bacılarımızı, Hamamcı Kadı Salih Reislerimizi, Halime Çavuşlarımızı, Rahime Kaptanlarımızı bütün şehitlerimizi şükran, minnet ve rahmetle anıyorum. 9 Haziran İnebolu Şeref ve Kahramanlık Günümüz kutlu olsun.”