98 yıllık Baro’da ilk kadın adayı

Avukat Serap Ekmekci 20 Ekim tarihinde yapılacak Kastamonu Barosu seçiminde başkan adayı olduğunu açıkladı.

Kastamonu Barosu’nda son 4 dönemdir yönetim kurulu üyeliği görevinde bulunan Av. Ekmekci verdiği bu kararla, 1920 yılında kurulan Kastamonu Barosu’nun ilk kadın başkan adayı olma unvanını kazanmış oldu.

Adaylığı ile ilgili açıklamada bulunan Av. Ekmekci, “Sadece kadın avukatların adayı değilim, baromuzun tüm üyelerinin oyuna talibim. Kastamonu Barosu’nu kadın baro başkanı ile tanıştırmaya, ülkemizde kadınların hayatın her alanında söz ve yetki sahibi olduklarını bir kez de Kastamonu’dan göstermeye, mesleğimizin ve meslek örgütümüzün sorunlarına kadın duyarlılığı ile çözüm bulmaya, hukuk dünyasına Türkiye’nin, Türkiye’ye Kastamonu’nun adını şan ver şerefle duyurmaya adayım” dedi.

“Baromuzu 100. Yılına taşımak istiyorum”

2020 yılının Kastamonu Barosu’nun 100 kuruluş yıldönümü olduğunun altını çizen Av. Ekmekci“Baromuzun temelinde erkek hukukçuların imzası var, 98 yıllık tarihinde baro başkanı olarak yine erkek avukatların imzası var, 100’üncü yılı kadın baro başkanı ile kutlayarak Kastamonu Barosu tarihini taçlandırmayı hedefliyorum” açıklamasını yaptı.

Bir kadının baro başkanı olmasının Kastamonu kadınının altın harflerle yazılı mazisine yeni bir sayfa daha ekleyeceğini kaydeden Av. Ekmekci, “Baromuzu kuruluşunun 100’üncü yılına baro başkanı olarak taşıyarak, Kastamonu kadınının ismini bir kez daha tüm dünyaya onurla duyurmayı hedefliyorum” değerlendirmesinde bulundu.

“Sosyal, kültürel ve tanıtım projelerine ağırlık vereceğiz”

Kastamonu Barosu’nun kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşu olması yanısıra toplumun bir parçası olduğunu ifade eden Av. Ekmekci, “Ekonomik ve sosyal açıdan dezavantajlı kesimlere yönelik sosyal sorumluluk projeleri uygulayacağız, gençlere yönelik kültür projelerine ve ilimizi tanıtmak amacıyla işbirliklerine imza atacağız” dedi.

98 yıl sonra ilk kadın başkan adayı

Kastamonu Barosu 1920 yılında kurulduktan sonra 19 baro başkanı görev yaptı günümüze kadar. 19 baro başkanının ortak özelliği “erkek” olmaları oldu. Kastamonu Barosu geride bıraktığı bir asır boyunca kadın baro başkanı ile tanışamazken, Kastamonu Barosu seçimlerindekadın başkan adayı da hiç çıkmadı. Yönetim kurulunda görev alan kadın avukatların baro başkanlığı makamına oturup oturamayacakları 20 Ekim’de belli olacak.