Abana’da çifte çalışma

Sel felaketi sonrasında heyelanlı bölgede olduğu tespit edilen 16 binanın yıkımı devam ediyor. Bunun yanı sıra sel felaketi sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından bölge ilçelerine sözü verilen doğalgazın altyapı çalışmalarına da başlandı.  

Önümüzdeki günlerde Bozkurt başta olmak üzere diğer ilçelerde de doğalgaz alt yapı çalışmalarının başlatılacağı öğrenildi.

Sel felaketinin ardından afete maruz kaldığı gerekçesiyle yıkımı kararlaştırılan ve bununla ilgili ihaleleri tamamlanan binaların birkaçının yıkımı tamamlanırken, diğer binaların yıkımına da önümüzdeki günlerde devam edileceği belirtildi.

İlçede yürütülen çalışmalar hakkında bilgilendirmede bulunan Abana Kaymakamı Salih Ağar, şunları söyledi:

“11 Ağustos 2021 yılında Bozkurt ve Abana’yı etkileyen büyük sel afetinden sonra devletimiz tüm imkanlarıyla hem Bozkurt hem Abana hem de Kastamonu’nun diğer ilçelerinde tüm kurumlarıyla beraber çalışmaktadır. Faaliyetlerin büyük bir çoğunluğu Bozkurt’tan devam etmekte olsa da Abana’da selden dolayı eski günlerine döndürmeye yönelik çalışmalar devam ediyor. Özellikle sel öncesi büyük bir yatırım sonucu ortaya çıkan spor tesislerimiz büyük afette zarar gördüler. Onların yenilenmesi noktasında ihaleler yapıldı. Spor salonlarımız ve halı sahalarımız inşallah Abana gençlerine tekrar hizmet edecektir. Bunun dışında Abana ziyaretinde Cumhurbaşkanımızın Bozkurt ve Abana’da söz verdiği doğalgaz çalışmaları bu hafta itibariyle başladı. Bayramdan sonra inşallah daha büyük ilerleme kaydedecektir. Oradan sonra Bozkurt’a geçecektir. Afete maruz bölgeden dolayı 16 tane binamızın yıkım kararı çıkmıştı. Binalarımızın yıkım ihalesi yapıldı inşallah yakın zamanda yıkımları gerçekleştirilecek. Onun dışında genel bir ilçe gündemi olarak köylerimizin 10 köy 5 mahalle de yol bakım çalışmaları devam etmektedir. Bu sene malumunuz uzun süren bir yağış dönemi nedeniyle köy yollarımızı etkiledi. Tabii ki havaların düzelmesiyle beraber malzemeli bakımlarımızı asfalt ve parke çalışmalarını yapmaya başlıyoruz. Hayatını kaybedenlerden Allah rahmet eylesin kalanlarına sabırlar diliyorum. Devletimiz her noktada Türkiye’nin her bölgesinde varlığını göstermektedir. TOKİ’siyle AFAD’ıyla çevre şehirciliğiyle İçişleri Bakanlığı personeliyle her noktada devletimiz varlığını göstermektedir. Allah devletimizin eksikliğini vermesin.” AA