Abone başına tüketimde ilk 10’dayız

Türkiye’de abone başına en yüksek doğalgaz tüketiminin 1544 metreküple Ardahan’da, en düşük tüketim ise 701 metreküple Antalya’da gerçekleşiyor. Kastamonu, 1179 metreküple 10’uncu sırada.

Türkiye Doğal Gaz Dağıtıcıları Birliği Derneği (GAZBİR), doğalgaz dağıtım sektörünün 2016 performansını ve 2017 yılı beklentilerini içeren bir çalışma yaptı.
GAZBİR Başkanı Yaşar Arslan, çalışma sonuçlarını değerlendirirken 2016 yılında Türkiye’nin doğalgaz tüketiminin yüzde 4’lük düşüşle 45.9 milyar metreküpe gerilediğini söyledi. Bu düşüşü ılıman geçen iklim şartları ile doğalgazın elektrik üretimindeki payının azalmasına bağlayan Arslan, 2017 yılındaki doğalgaz tüketimini ise yüzde 3.5’lik artışla yaklaşık 47.5 milyar metreküp olarak beklediklerini açıkladı.
KONUTLARDA TÜKETİM ARTIYOR 
Türkiye genelinde 2016’da doğalgaz abone sayısının %7.3 artışla 12.4 milyona ulaştığını kaydeden Yaşar Arslan “Bunun yanı sıra konut tüketicisinin doğalgaz tüketimi bir önceki yıla göre %5 oranında artışla 11.5 milyar metreküpe yükseldi. Sanayide doğalgaz tüketimi ise 2016’da yerinde saydı” diye konuştu.
GAZBİR Başkanı Arslan, faaliyetinin 10 yılını yeni doldurmuş Aksaray, Balıkesir, Çorum, Denizli, Düzce, Erzurum, Kayseri, Manisa, Samsun, Sivas, Tekirdağ ve Yalova gibi illerin ilk doğalgaz verilen ilçelerinde doğalgaz kullanım oranının yüzde 90 seviyesinde olduğunu söyledi. Faaliyetinin 10 yılını doldurmamış yerlerde ise doğalgaz kullanım oranı yüzde 55 seviyesinde.
Geçen yıl abone başı yıllık ortalama doğalgaz tüketimi 934 milyon metreküp hesaplandı. Yıllık tüketiminin en yüksek olduğu iller arasında 1544 metreküple Ardahan ilk sırada yer alırken, bu ili sırasıyla Karabük, Kars, Van, Gaziantep, Gümüşhane, Bayburt, Kırklareli, Erzincan ve Kastamonu abone başı yıllık ortalama tüketimin en yüksek olduğu ilk 10 şehir arasında yer aldı.
EN DÜŞÜK TÜKETİM ANTALYA’DA 
Abone başına doğalgaz tüketim miktarını belirleyen en önemli faktörün iklim şartları olduğunu da ortaya koydu. Abone başı yıllık ortalama tüketimin en düşük olduğu il 701 metreküple, Türkiye’nin turizm başkenti Antalya olarak dikkat çekti. Antalya’yı Mersin, Yalova, Hatay, Osmaniye, Kırşehir illeri izledi. Türkiye’de abone başı yıllık ortalama doğalgaz tüketiminde başkent Ankara 1082 bin metreküp ile Türkiye ortalamasının üzerinde yer aldı. İstanbul ise abone başına yıllık 857 metreküple Türkiye ortalamasının altında kaldı.