Acacia’dan yerel istihdama öncelik

Hanönü ilçesinde faaliyet gösteren Acacia Maden İşletmeleri A.Ş’nin bakır madeni işletmesi cevher zenginleştirme tesisini devreye alma öncesinde tesis operatörü yetiştirmek için eğitim çalışmalarına başladı. İşletme Müdürü Veli Gökdere, yerel istihdama öncelik verildiğini kaydetti.

Hanönü ilçesinde faaliyet gösteren Acacia Maden İşletme Müdürü Veli Gökdere yaptığı açıklamada,” Gökırmak Bakır Projesi” kapsamında faaliyetlerine devam Acacia Maden İşletmeleri A.Ş.,  cevher zenginleştirme tesisini devreye alma arifesinde tesis operatörü yetiştirmek için eğitim çalışmalarına başlandığını söyledi.

Gökdere, ”Yerel istihdama öncelik veren şirket, Proje kapsamında cevher zenginleştirme tesisinde çalıştıracağı 26 operatör için öncelikli olarak proje yakın yerleşim yerlerinde iş ilanı duyurusu yaptı. İş ilanına başvuran ve başvuru şartlarını taşıyan 79 aday “Dikkat, Sezgi ve Algılama” testlerine tabi tutuldu. En yüksek puan alan 26 kişinin istihdamı firma tarafından gerçekleştirildi” diye konuştu.

Acacia Maden İşletmeleri Tesis Müdürü Cenk Üretencan “Tesis operatörlerinin eğitimlerine 3 Ekim 2018 tarihinde başlanmış olup, eğitim iki ay boyunca devam edecektir. Tecrübesiz çalışanlarını birer operatöre dönüştürmeyi hedefleyen bu eğitimin temel konuları “Proses İşletmesine Giriş” ve “Müstakil Tesis Alanları İşletmeciliği” olarak iki ana başlık altında toplanmaktadır. Bilgisayar tabanlı olan bu eğitim sistemi, operatörlerin sanal ortamda ekipmanların bir kısmını çalıştırmalarını ve eğitim kalitesinin artmasını sağlamaktadır” dedi.  AA- HASAN YILMAZ