Acıklı kutlama

Atatürk’ün Kastamonu‘ya gelişi ve Şapka Devrimi’ni ilanının 93. Yıldönümü, rötarlı ve sönük etkinliklerle kutlanıyor.

Kutlama programı kapsamında Kastamonu Valiliği tarafından dün gerçekleştirilen kortej yürüyüşünde az sayıdaki katılımcı, Atatürk’ün şehre giriş noktası olan Olukbaşı’danCumhuriyet Meydanı’na kadar bando eşliğinde yürüdü.

Vali Vekili Vedat Yılmaz, AK Parti Milletvekili Metin Çelik, CHP Milletvekili Hasan Baltacı, Belediye Başkanı Tahsin Babaş ve Garnizon Komutanı Per.Alb. Gamze Aydoğdu’nun da katılımıyla gerçekleşen yürüyüşün sonunda Atatürk ve Şehit Şerife Bacı Anıtı’na Valilik, Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığının çelenkleri konuldu.Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından halk oyunları gösterileri sunuldu.Törene katılan bazı vatandaşlar, farklı modelde şapkalar taktı.

Güne özel kıyafet diktirdi 

Kutlama programının en içten, en renkli görüntüsünü veren Emekli Öğretmen Hüseyin Karakaş, gazetecilere yaptığı açıklamada, her yıl geldiği törenlere bu kez torunlarını da getirdiğini ve onların da bu duyguları yaşamasını istediğini söyledi.

Etkinliklere döneme uygun giysilerle katıldığını belirterek, “Torunlarım da farklı şapkalar taktı. 2 yıl önce sırf bu program için terziye atalarımızın giydiği gibi özel kıyafet diktirdim. Atatürk’ün Kastamonu’ya Gelişi ve Şapka Devrimi’nin yıldönümü kutlamalarına bu kıyafetle geliyorum” dedi.

Atatürk’ün Kastamonu’ya gelişi ve Şapka Devrimi’nin 93. yıldönümü dolayısıyla kentte 30 Ağustos’a kadar çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecek. (AA-Haber Servisi)