Adnan Dalgakıran: “Tüm sektörler desteklenmeli”

Kovid-19 nedeniyle vergi süreçlerinde mücbir sebep hükümlerinden faydalanacak sektörler arasında bazı sektörlerin bulunmamasını MAKFED Başkanı Kastamonulu hemşerimiz Adnan Dalgakıran, “Türkiye’de sektör ayrımı yapılmaksızın, hiçbir istisna olmadan tüm sektörlerin desteklenmesini istiyoruz” dedi.

Bütün dünyanın savaştığı koronavirüs ile ilgili alınan önlemler kapsamında sektör ayrımı yapılmaması gerektiğini vurgulayan Makine İmalat Sanayi Dernekleri Federasyonu (MAKFED) Başkanı Adnan Dalgakıran, “Büyük adaletsizlik var. Dünyadaki uygulamalara baktığınızda hiçbir sektör ayrımı gözetmeksizin çalışanıyla, memuruyla, esnafıyla, sanayicisiyle komple herkesi destek kapsamına aldılar. Bu iş için de büyük kaynaklar ayırıyorlar. Biz biliyoruz ki kamunun kaynakları sınırlı” dedi.

Belirlenen 16 sektör içinde endüstriyel mutfak ve araç kiralama gibi sektörlerin de yer aldığına işaret eden Dalgakıran, “Bu süreçte en fazla iş yapan ve peşin parayla çalışan gıda gibi sektörler de koruma kapsamında. Peki, makinecileri ne olarak görüyorlar? Dünyada şu anda yatırım yapan var mı? Bu ülkede şu anda yatırım yapan var mı? Makine dediğimiz yatırım malıdır. Dünyada en büyük ticaretin döndüğü sektördür. Mücbir sebebe dahil edilmemesi akıl alır gibi bir uygulama değil” diye konuştu.