Ağaç İşleri İmal ve Satıcılar Odası sessizliğini bozdu “ Fuar için bize bir görev verilmedi”

  • Kastamonu Ağaç İşleri İmal ve Satıcıları Odası Başkanı Ergün Can, 8 yıl başarıyla gerçekleştirdikleri Ahşap Fuarı’nın 9’ncusunda herhangi bir görevlendirmede bulunulmadığı için yer almadıklarını söyledi.
  • Fuar için kendileri yerine Oto Tamircileri Odası ve Gıda Maddeleri İmal ve Satıcıları Odası’nın görevlendirildiğini belirten Ergün Can, “9. Ahşap Fuarı’nda görev alan iki oda başkanımızın ve KESOB yönetiminin 8 yıllık Ahşap Fuarı geçmişindeki çalışma ve gayretimizde, hiçbir zaman maddi ve manevi yanımızda olmadıkları gibi, verdikleri mesajlar ve beyanatlarla bizleri ziyadesiyle üzmüşlerdir” dedi.

Bu yıl 9’uncusu yapılan Ahşap Fuarı’nın organizasyonunda yer almayan Kastamonu Ağaç İşleri İmal ve Satıcıları Odası’nın başkan ve yönetim kurulu üyeleri dün Cem Sultan Bedesteni’nde düzenledikleri basın toplantısında fuar sürecinde yaşananlarla ilgili kendi yorum ve görüşlerini kamuoyuyla paylaştı.

Oda Başkanı Ergün Can, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte yaptığı toplantıda, kendilerine fuar organizasyonuyla ilgili bir görevlendirmede ve bilgilendirmede bulunulmadığınısöyledi.

Daha önce 8 kez düzenlenen fuarın her aşamasında görev almalarına karşın, bu yıl kendilerine görev verilmeyişini kamuoyuna açıklamakta zorluk çektiklerini söyleyen Ergün Can, fuar için kendileri yerine Oto Tamircileri Odası’nın ve Gıda Maddeleri Odası’nın görevlendirildiğini hatırlattı.

Ergün Can, “9. Ahşap Fuarı’nda görev alan iki oda başkanımızın ve KESOB yönetiminin 8 yıllık Ahşap Fuarı geçmişindeki çalışma ve gayretimizde, hiçbir zaman maddi ve manevi yanımızda olmadıkları gibi, verdikleri mesajlar ve beyanatlarla da bizleri ziyadesiyle üzmüşlerdir” dedi.

2011 yılında dönemin Valisi Erdoğan Bektaş’ın Kastamonu’nun zengin ahşap varlığından katma değer sağlamak ve farkındalık yaratmak için başlattığı Kastamonu Ahşap Fuarı sayesinde Kastamonu’nun tanıtımının hedeflendiğini ifade eden Ergün Can, açıklamasında şunları söyledi:

“8 yıldır Ahşap Fuarı dahil olmak üzere gece gündüz demeden verilen görev ve görevleri layıkıyla yapmaya çalıştık. 8. Ahşap Fuarı’ndaValilik, Belediye, Ticaret Odası, Özel İdare, KUZKA ve Ağaç İşleri Odamızla çıtayı en yükseğe taşıdık. Kastamonu Ahşap Fuarı geçmişimizde 4 valimiz, 3 belediye başkanımız ve 3 ticaret odası başkanımızla 8 yıldır geniş katılımlı organizasyonlar gerçekleştirdik. Ahşap Fuarı’nın manevi yükünü odamız, maddi yükünü ise kurumlar ve şehrin ileri gelen firmaları karşılamıştır. Odamızın imkanlarının kısıtlı olması nedeniyle 8 yıldır bizden maddi desteklerini esirgemeyen Kastamonu Entegre, SFC Entegre ve şirket çalışanlarını sonsuz şükranlarımı sunarım. Bu çalışmalarda maddi ve manevi olarak yanımızda bulunan valiliğimize il ve ilçe belediye başkanlarımıza, ticaret odası başkanlığımıza, KUZKA, Orman Bölge Müdürlüğü, El Sanatları Müdürlüğü, Kastamonu Endüstri Meslek Lisesi ve tüm oda mensubu arkadaşlarımıza en içten teşekkürlerimi sunarım.

Bazı basın yayın organlarında çıkan ‘Ahşabın Başkentinde Ahşap Fuarı’ndan vaz mı geçildi?’, ‘Ahşap Fuarı direkten döndü?’ gibi haberler, sektör temsilcilerinin fuara sahip çıkmadığı yönünde bir algı yarattı.

15 Mayıs 2019 tarihinde yapılan 9. Ahşap Fuarı ilk değerlendirme toplantısında fuara katılacak esnaflardan bu sene ücret alınması gündeme geldi. Kastamonu ve Tosya ağaç sektörünün başkanları olarak yaşanılan ekonomik kriz, fuara katılacak esnaflarımızın küçük esnaflar olması ve önceki yıllarda ücret alınmadığını söylememize rağmen bu talebimiz Ahşap Fuar Komisyonu tarafından dikkate alınmadı. Bu toplantıdan sonra oda üyelerimiz ve fuara katılan firmalarımızla yaptığımız anket ve birebir görüşmelerimiz neticesinde bu yılda katılımcılardan stant ücreti alınmadan 9. Ahşap Fuarımızın yapılması gerektiği yönünde aldığımız bilgi ve beyanları gerekli mercilerle paylaştık. 9. Ahşap Fuarı organizasyonu ile ilgili bu süreçte tarafımıza geri dönüş, görevlendirme veya bilgilendirme olmadı. Fuar düzenlenmesi çalışmalarında görevli olarak Oto Tamircileri Odası ve Gıda Maddeleri İmal ve Satıcıları Odası’nın başkanlarının yetkilendirildiğini öğrendik. Oda olarak kendi esnafımızdan aşırı derecede tepki aldık. Ama biz bu organizasyonun kusursuz olması noktasında elimizden gelen gayreti yapmaya gayret ettik. Odamızın kısıtlı imkanları ile yerelde yapılan söz konusu organizasyon haricinde odamız üyelerini 2017 yılında İstanbul Yeşilköy CNR Fuar Alanı’nda yapılan KAST-EXPO, 2018 yılında İstanbul Harbiye AKM’de düzenlenen Yapıda Ahşap ve Ahşap Ürünleri Fuarı’na katılım sağladık. Bu fuarlarda stant açarak Kastamonu ve ürünlerimizi tanıtarak üzerimize düşen temsil görevimizi yerine getirdik. Amacımız bu organizasyonlara 2018 ve 2019 yılında yapılacak Ahşap Fuarı’na katkı sağlamaya devam etmekti”