AGD ve ÜNİAK’tan “Mekke'nin Fethi”

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Kastamonu Şubesi ve Kastamonu Üniversitesi Üniversiteli Aktif Gençlik Topluluğu (ÜNİAK), Mekke’nin fethinin yıldönümünün cumartesi akşamı düzenledikleri programlarla kutladılar.
Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Kastamonu Şubesi, “İyiliğin Kalbinden İnsanlığın Saadetine Mekke’nin Fethi” adlı program düzenledi.

Mekke’nin Fethi’nin 1386. yılı dolayısıyla cumartesi akşamı Kastamonu Belediyesi konferans salonunda düzenlenen programda ilahiler söylendi, dualar edildi.

AGD Kastamonu Şube Başkanı Bilal Özdemir, yaptığı konuşmada, yılbaşı eğlencelerinin yanlış olduğunu belirterek, “İslam coğrafyasında kan ve gözyaşının bitmesinin yolu ümmet olma bilincinden geçmektedir, İslam birliğinden geçmektedir.” dedi.

Özdemir’in konuşmasının ardından çeşitli konularda yapılan yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Kastamonu Üniversitesi Üniversiteli Aktif Gençlik Topluluğu (ÜNİAK)’ın , düzenlediği programa ise Doç. Dr. Dilaver Selvi konuşmacı olarak katıldı.
Kuran tilaveti ile başlayıp, ney dinletisi ve semazen gösterisiyle süren programda
Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Dilaver Selvi Mekke’nin fethedilmesi sürecini içeren bir konferans gerçekleştirdi.

Belediyenin Kuzeykent salonunda yapılan ve Belediye Başkanı Tahsin Babaş, KYK İl Müdürü Reşat Asrak, AK Parti Kastamonu İl Başkanı Halil Uluay, Ak Parti Kastamonu Gençlik Kolları İl Başkanı Musa Kalafat, Ak Parti Kastamonu Merkez İlçe Başkanı Ahmet Namlı’nın da katıldığı programda konuşan ÜNİAK Başkanı Başkanı Tahsin Aydın, “Geleneksel olarak düzenlediğimiz Mekke’nin Fethi programını yapmamızdaki amaç geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin ve siz değerli misafirlerimizin Hz. İsa’nın doğumu olarak kutlanan noel safsatasıyla kendi dini günlerini bizim adetimizmiş gibi gösterip bizi hurafelere inandırmaya çalışan Hıristiyan alemine karşı tepkimizi göstermek ve İlayı Kelimetullah ile gecemizi huzura erdirmek istememizdir. Bilindiği üzere noel kutlamaları İslam ülkelerinin bir çoğunda vardır ve bu bizim için utanılası bir durumdur” dedi.

Programda konuşma yapan Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş da “Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (sav) ve ashabına Allah’ın en büyük lütfu olan Mekke’nin fethi, insanlığı aydınlığa kavuşturmuştur. Merhamet ve adaletin zirve noktası,karanlıkların aydınlığa kavuşmasını sağlayan bu mübarek fethi, düzenlenen konferansla bizlere anlatan geleceğimizin teminatı gençlerimize teşekkür ediyorum” diye konuştu.