“Ahiliği anlama zamanı”

Ahilik Haftası kutlama programında konuşan KESOB Başkan Vekili Ali Ufuk Dravor, “Kendisinden çok başkalarını düşünen en az kendisi kadar başkalarının da hak ve hukuklarını kollayan bir insan modeli ortaya koyan Ahiliği, tam da bu noktada her zamankinden daha çok anlamaya mecburuz” dedi.

Vali Yaşar Karadeniz, “Biz bu değerleri bugüne taşırsak, bu disiplinle, iş ahlakıyla, bu birliktelikle inanın işi daha iyiye gider. Günü kurtarmaya yönelik hareketler bunun tam tersi sonuçları doğurur” diye konuştu.

Milletvekili Metin Çelik ise, “ Türkiye’nin  büyümesini ve insanımızın refahını artmasını istemeyenler ekonomik savaş ilan ettiler.. Buna karşı da milletimizin dayanışmasını gördük. Aynı Ahilik kültüründeki gibi. İnşallah bu dayanışma bozulmayacak” dedi.

 

Ahilik Kültür Haftası Nasrullah Meydanı’nda düzenlenen programla kutlandı..

Program Tosya Ahi Yaren Mehter Takımı gösterisi iler başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından konuşmalara geçildi. Sırası ile KESOB Başkan Vekili Ali Ufuk Dravor, İl Ticaret Müdürü Sefa Özata, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik ve Vali Yaşar Karadeniz konuşma yaptı.

Ardından da Kastamonu Sepetçioğlu Halk Oyunları gösterisi,Çırak Kalfa ve ustaslık belgesi almaya hak kazananlara belgelerinin verilmesi, ilin Ahisi, İlin kalfası, İlin çırağı seçilen esnaflar ile esnaflıkta 50 yılını dolduran esnaf ve sanatkarlardan Şakir Baltacı, Erdoğan Uğuz ve Niyazi Ünal’a plaketlerinin verilmesi ile program devam etti.  Ahilik Kültürü içerikli teatral gösteri sunumu yapıldı. Kastamonu Esnafları ve Ahilik konulu resim sergisi gezildi son olarak da katılımcılara Ahilik pilavı ikram edildi. Belediye Başkanlığı da katılımcılara ayrı etli pilav ve ayrı dağıttı. Dağıtımda uzun kuyruklar oluştu.

Ali Ufuk Dravor

KESOB Başkan Vekili Ali Ufuk Dravor Ahilik Töreninde yaptığı açılış  konuşmasında, Ankara’da tedavi görmekte olan KESOB Başkanı Dursun Ergin’in selamlarını iletti ve şunları söyledi:

“Bilindiği üzere esnaf ve sanatkarlarımızın özü, kökü ve temeli Ahilik kültürüne ve Ahilere dayanmaktadır. Ahilik ticarette dürüstlüğü, meslek ahlakını, faaliyetlerinde kendi kendini denetlemeyi öngörür.Bizler Ahiliği sadece esnaf ve sanatkarların geçmişten gelen bir gururu olarak değil, aynı zamanda büyük bir değişim ve dönüşüm içerisinde olan Ülkemizin ölümsüz bir ışık kaynağı olarak da görüyoruz.

Ahiliğin model olarak ekonomi yapısı ve çalışma kültürü yapısı bu günün sivil toplum kuruluşlarıdır. Ahilik yüzyıllarca Anadolu topraklarında egemen olmuş insan merkezli bir yönetim anlayışını benimseyerek bireyin mutluluğu ve toplum düzeni için var olmuştur. Kendisinden çok başkalarını düşünen en az kendisi kadar başkalarının da hak ve hukuklarını kollayan bir insan modeli ortaya koyan Ahiliği, tam da bu noktada her zamankinden daha çok anlamaya mecburuz.

Ülkemizin son dönemlerde yaşamakta olduğu döviz manipülasyonunu bir fırsat bilerek ellerinde bulunan ya da fabrikalarında ürettikleri ürünleri değerinin üzerinde kazanca dönüştüren kişi ve kuruluşlar Ahilik kültürünün toplum ve insan merkezli anlayışını benimseyememiş, esnaf ve sanatkâr anlayışından uzak, gözlerini hırs bürümüş kişilerdir. Bu anlayışta olanlar Devletimizin almakta olduğu tedbir ve denetimlerle bu tutumlarından vaz geçecek ve yaptıklarından utanacaklardır. Pabuçları er geç dama atılacaktır.   Tarihte Ahilik sisteminin uygulayıcıları ustalar yanlarına gelen çırağa önce dürüstlük, güvenilirlik, iyi insan ilişkisi, güzel ahlak, hak ve hukuka riayet etmek, saygılı, cömert ve güler yüzlü olma gibi güzel huyları öğretmeyi görev edinmişlerdir. Usta bütün bu kurallardan sonra sanatın inceliklerini tam anlamıyla öğrettikten sonra ahi sofraları kurulur. Ahiliğin geleneksel törenlerinden şed kuşatma ile ustalar yetiştirdikleri talebelerine peştemal bağlayarak ustalıklarını ilan ederlerdi. Ahilik sayesinde düşük kalitede mal ve hizmet üreten esnafa değişik cezalar uygulanmıştır. Ahilik Türklere özgü ulusal bir kuruluş olarak ortaya çıkmış, tüketici haklarının korunmasının yanında Türklerin Anadolu’ya yerleşmeleri ve vatan edinmelerinde büyük görevler yerine getirmişlerdir. Bugün de esnaf teşkilatı, TESK ona bağlı Federasyonlar, Esnaf ve Sanatkâr Odaları Birlikleri ve Esnaf Odaları olarak görev yapmakta, Esnaf ve Sanatkarlarımıza hizmet vermekte, Esnaf ile tüketici arasında hakkaniyetli bir terazi olmaktadır.  Bu arada, tören sonrası beğeninize sunacağımız Osmanlının son döneminde Kastamonu’da Zanaat, Ticaret Erbabı Şahıslar ve Ahilik konulu serginin hazırlanmasında Birliğimize yardımcı olan Sayın Mustafa Gezici ve Tuncay Sakallı  öğretmenlerimize teşekkür ederiz. Bin yıldan fazladır tarihte yeri, Doğruluk yolunu tuttu Ahiler, Kusaldı Zanaat ve alınteri, Dünyada Türk malı sattı Ahiler, Yüz akı oldular bin yıl vatanın, Değerinden pahalıya satanın, Sanatına hile katan ustanın, Pabucunu dama attı Ahiler. Bizler Kastamonu Esnaf ve Sanatkârları olarak her zaman Devletimizin yanında olduk. Bundan gurur duyduk, her zaman da olmaya devam edeceğiz.Ahilik Haftasının tüm esnaf ve sanatkârlarımıza ve Kastamonu’muza hayırlı olmasını diler hepinize saygılar sunarım”.

Sefa Özata

Törende konuşan Ticaret İl Müdürü Sefa Özatada, “ Ahilik toplumda yaşayan herkesi birbirine yaklaştıran kaynaştıran dost edindiren ve dayanışma kurulmasını sağlayan bir olgudur. Bu bağlamda 13 Eylül akşamı yaşadığımız doğal afet sebebi ile zarar gören vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Her yıl 17-23 Eylül tarihlerinde bütün illerimizde kutlanan Ahilik Kültür Haftası sebebi ile esnaflarımızın vatandaşlarımın zararlarının karışlanması konusunda duyarlı olmalarını ve Ahilik mirasını canlandırmalarını temenni ediyorum.Valiliğimizce oluşturulan ahilik kutlama komisyonunda yer alam başta Sayın Valimiz olmak üzere bütün paydaşlarımıza emeklerinden dolayı çok teşekkür ediyorum. Valiliğimizce oluşturulan Kutlama komisyonundan yer alan başta Sayın Valimiz olmak üzere bütün paydaşlarımıza emeklerinden dolayı çok teşekkür ediyorum” dedi.

Tahsin Babaş

Belediye Başkanı Tahsin Babaş da konuşmasında şunları söyledi:

“Her yerde olduğu gibi ilimizde de esnaflık önemli bir meziyet, bunu kurallarına uygun yaptığınız sürece, insanların size olan bakışları, sizinle olan alışverişi daha etkin bir hal alıyor. Özellikle Osmanlı’dan beri ahilik kavramıyla bizde beliren o esnaflık ruhu ve ahlakı  halen ilimizde  devam ediyor. Ben  bunu çeşitli vesilelerle söylüyorum . Esnafımız  her bakımdan müşterilerine ahilik çerçevesinde  gelenek ve doğruluğuyla hareket ediyor. Geçenlerde bir konu ile karşı karşıya kaldım. Komutamız geldi Gölköyken bir askerin ailesi bu civarlarda alışveriş yapıyor. Helva almak istiyormuş. Fiyatını sormuş. Ve asker ailesi olduğunu söyleyince indirim yapıyor esnafımız. Buda biz de ki ahilik anlayışını bir kez daha yansıtmış oluyor.  5 yıldır belediye başkanlığı yapıyorum bu ilde esnaflarımızla ilgili daha bir şikayet olmadı. Bazı zamanlar sorunla oluyor ama bizler esnaf odamızla aramızdaki ikili ilişkilerle halletmeye çalışıyoruz. Kastamonu da ki dolu yağışı nedeniyle esnafımızın zararı oluştu bundan dolayı mevzuatlar doğrultusunda çalışmalara başladık. Bundan sonrası için hasarlı olan yerler yardım edecektir devletimiz. Ahilik kurallarına göre insanlarımızda esnafımızda birbirine yardım edecektir. Bu toplum içerisinde çözülecektir. Esnaflarımıza ve vatandaşlarımıza birbirine yardımcı olmalarını istiyorum. Ahilik bizim şu anki halimize çok şeyler katmıştır. Ve bu saatten sonra da daha çok şey katacaktır. Şehrimizde her yerde esnafımız var, bütün esnaflarımıza başarılar diliyorum.”

Metin Çelik

AK Parti Milletvekili Metin Çeliktörendeki konuşmasında şunları söyledi:

“Ahilik; Selçuklu’da, Osmanlı’da  dayanışma aracı olmuştur.  Toplumu adeta birbirine kenetlenmesini sağlayan harç vazifesini görmüştür. Toplumumuzu ayakta tutan, fetih  edilen yerlerin kalıcı bir şekilde Türk ve Müslüman olmasını sağlayan ahilik kültürü devam ediyor ve etmelidir.

Esnaf Odalarımıza teşekkür ediyorum. Dursun Ergin’e acil şifalar diliyorum.  Esnafımızın her daim yanında olmaya çalıştık. Ülkemiz önemli dönemeçlerden geçti ve geçmeye devam ediyor. Türkiye  son 15 yılda ekonomisini 3 buçuk kat büyüttü. Ancak bunlar güllük gülistanlık bir şekilde olmadı. Her seferinde Türkiye’nin önü kesilmeye çalışıldı. Bunun içinde değişik araçlar kullanılıyor.  Bunları milletimizin dayanışmasıyla bertaraf ederek bugünlere geldik.  Türkiye’nin  büyümesini ve insanımızın refahını artmasını istemeyenler ekonomik savaş ilan ettiler. Ellerindeki  araçlarla Türkiye’yi zora sokmak istediler. Buna karşı da milletimizin dayanışmasını gördük. Aynı Ahilik kültüründeki gibi. İnşallah bu dayanışma bozulmayacak. Türkiye’yi düşmanlarımıza güldürmeyeceğiz.  Bu işi fırsata çevirmeye kimse kalkışmasın. Ekonomimizin temelleri sağlamdır.  Manipülasyonlar  yapılıyor. Manipülasyonlar geçici olacaktır. Ekonomimiz gelişmeye devam edecektir.”

Yaşar Karadeniz

Son konuşmayı yapan Vali Yaşar Karadeniz ise şunları söyledi:

“Ahilik, özellikle ticaret hayatında sağlanmaya çalışılan birçok denetimin, birçok prensibin geçmişteki uygulama halidir. Ahiliğin içinde iş disiplini var. Herkes işini bir disiplin içinde yapıyor. O da insanında verdiği hizmetin kalitesini, arttırmalarını sağlıyor. Ayrıca iş ahlakı var. İş ahlakı da kişinin müşterileri ile belli bir prensipler içerisinde çalışmasını sağlıyor. Sadece kendi işiyle ilgili değil, diğer meslektaşlarıyla da belli disiplinler içinde iş yapması anlamına geliyor. Bugün iş hayatında özellikle işini doğru yapan firmalar arasında kârlılık birinci amaç olmaktan çıkmıştır. Çünkü sadece kâr elde etmek için çalışan işletmelerin bunu çok uzun süre sürdüremedikleri, bir noktadan sonra o kârlılığın azaldığı görüldüğü için artık işletmeler için öne çıkan birinci hedef müşteri memnuniyeti olmuştur. Eğer müşteri memnun edilirse, o zaman onu kendini bağlamış oluyorsunuz, hem de onun tavsiye ile yeni müşteriler kazanıyorsunuz. İnsanların mal, hizmet alımlarında reklamcılık sektörü ne kadar gelişmiş olursa olsun, en önemli reklamın bizzat o hizmetten yaralananların tavsiyelerin en büyük reklam olduğunu araştırmalar gösteriyor. Biz bu değerleri bugüne taşırsak, bu disiplinle, iş ahlakıyla, bu birliktelikle inanın işi daha iyiye gider. Günü kurtarmaya yönelik hareketler bunun tam tersi sonuçları doğurur. Ahilik Haftası’nın anlamını iyi bilerek ve bizzat iş hayatımıza taşıyarak, bu kutlamaları daha büyük anlam taşıyacağını biliyoruz.”

Duayen esnaflarımıza saygı

Esnaflıkta 50 yılını dolduran Baltacı, Ünal ve Uğuz’a hizmet plaketleri verildi

Esnaflıkta 50 yılını dolduran Esnaf ve Sanatkârlardan Şakir Baltacı, Erdoğan Uğuz ve Niyazi Ünal’a 11.Ahilik Kültür Haftası programında Vali yaşar Karadeniz, AK Parti Milletvekili Metin Çelik ve Belediye Başkanı Tahsin Babaş tarafından plaket verildi.

Plaket sonrası duygu ve düşünlerini açıklayan Erdoğan Uğuz, “Kastamonu’da 1960 yılından bu tarafa esnaflık yaptım. 1990’den bu tarafa da Singer Yetkili Servisi görevini sürdürdüm. Bu mesleği iki sene önce de sağlık nedenlerimden dolayı bıraktım. Kastamonu’ya esnaf olarak 58 sene hizmet verdim. Bunun içinde çok mutluyum. Bugün şahsıma Milletvekili metin Çelik tarafından plaket verilmesi de beni çok duygulandırdı. Bu programı düzenleyenleri de kutluyor ve teşekkür ediyorum” dedi.

Şakir Baltacı, “ Kastamonu’da 50 yıl bakkallık yaptım. Müşterilerime hizmet verdim. Şu anda bakkallık mesleğinin ölmesine ve yok olmasına ise çok üzülüyorum. Marketler, AVM’ler bakkalları bitirdi ve yok etti. İlimizde hizmet veren bakkallarımız müşterilerine en iyi hizmeti vererek, paralı veya parasız ürünleri alabiliyorlardı. Bakkallar müşterilerinin her şeyi idi. Postası gelir alıverir, anahtarı ailesine vermesi söylenir, ailesine veriverir, parası olmayanlara yardım ederlerdi. Şimdi ise bu ve buna benzer gelenekler kayboldu. Bu da bizler için büyük ve üzüntü verici. Bugün bana layık gören plaketi Vali Yaşar Karadeniz’in elinden almanın büyük mutluluğunu yaşıyorum. Düzenleyenlere de teşekkür ediyorum” diye konuştu..

Niyazi Ünal ise şunları söyledi:“1937 doğumluyum. 15 yaşımdan itibaren şekerleme ve helva imalatı ve satışını yaptım.  70 yaşına kadar da işime devam ettim. O yaşımdan sonra da bıraktım. Kastamonu’da en iyi en kaliteli şeker ve helvayı yaparak da satışını gerçekleştirdim. Bunun için ve memleketime hizmet ettiğim içinde çok mutluyum. Bugün bu törenle de çok duygulandım ve çok sevinerek mutlu oldum. Belediye Başkanımız Tahsin Babaş’dan plaket almam beni ayrıca duygulandırdı. Bu program hazırlayarak bizleri davet edenlere de teşekkür ediyorum.” Cengiz MUHZİROĞLU