Ahmet Aslan konseri 27 Ekim’de

Anadolu müziğini Batı enstrümanlarıyla bir araya getiren ve kendi icadı olan enstrümanıyla tanınan Ahmet Aslan, Kastamonulu müzikseverlerin karşısına çıkıyor. Ahmet Aslan’ın Halk Eğitim Merkezi’ndeki konseri 27 Ekim Çarşamba akşamı saat 20.30’da başlayacak. Konserin bilet satışı ise Biletix üzerinden devam ediyor.

1971 yılında Tunceli’de dünyaya gelen Ahmet Aslan, 1993 – 1996 yılları arasında İstanbul Teknik Üniversitesi Konservatuarı’nda eğitim gördü. 1996’dan beri Almanya’da yaşamını sürdüren Aslan’ın, 2003 yılında “Va u Waxt (Rüzgar ve Zaman)” adlı ilk solo albümünü yayınladı. İlk albümüyle dikkat çeken müzisyen, ardından 2008 yılında “VeyveMilaketu (Meleklerin Dansı)” isimli yeni albümü ile müzikseverlerin karşısında çıktı. 2008-2012 yılları arasında Dünya Müziği üzerine eğitim gördü. Eğitimin ardından CodartsUniversityfortheArts (Rotterdam Dünya Müzik Akademisi) adlı okulda, lisans düzeyinde tamamladı.

DI-TAR -GİTAR- SAZ

Eğitim gördüğü zaman aralığında Klasik Gitar ve Bağlama (DI-TAR – Gitar-Saz) kombinasyonu ile kendi kaynaklarından oluşan bir enstrüman icat etti.  Söz konusu enstrümanın oluşum aşamasında öncelikle birçok farklı grafik tasarımı ile yola çıkıp daha sonra prototipler deneyen Aslan, öğretmenleri (Martin Greve, Paco Pena) ve diğer müzisyenler (Carlo Domeniconi, AntonisAnissegos) ile yaptığı görüşmelerden sonra, enstrüman yapımcısı Süleyman Aslan (Dutar Saz Evi) ile birlikte bu enstrümanın ilk örneğini çalışarak, “deneysel” olarak nitelendirilen Di-Tar’ı telli müzik aletleri arasına kazandırdı. Yeni enstrümanı ile stüdyoya giren sanatçı, 2015 yılında yayınladığı Na-Mükemmel (Imperfect) adlı albümüyle, yeni enstrümanın getirdiği özgün tarz ile eserlerini dinleyicileriyle paylaştı. Bu albümüyle büyük yankı uyandıran Aslan, bu süreçle beraber hem farklı tarzdaki önemli müzik insanları ile hem de solo performanslarıyla birçoksingle yayınladı. Son olarak 2019 yılında çıkardığı DornağeBudelay (Budala Aurası) isimli albümünün ardından halen günümüzde halk ezgilerini kendine has “deneysel” tarzıyla yorumlamaya devam ediyor.