AK Parti’de delege seçimleri Ekim’de

AK Parti’de 7. büyük kongre süreci ekim ayında delege seçimleriyle başlıyor. İlçe kongreleri ocak ayında başlayıp mayıs sonuna kadar tamamlanacak, haziranda ise il kongreleri yapılacak.

Teşkilatlardaki değişimin konuşulduğu son MKYK toplantısında 31 Mart seçimleri de dikkate alınarak tazelenmenin yapılacağı belirtildi. Yeni Şafak, kongrelerde teşkilatların en az yarıya yakının değişmesinin beklendiğini yazdı.

 

AK Parti’de 7. büyük kongre süreci ekim ayında başlıyor.

Kongre sürecinde ilk önce delegeler belirlenecek. AK Parti Genel Merkezi’nde bir isim havuzu oluşturulacak. Listede vatandaşlar tarafından sevilen, AK Parti’ye gönülden bağlı kişiler yer bulacak.

Delegelerin netleşmesi sonrası belde kongrelerine geçilecek. Kasım ve aralık aylarında belde kongreleri tamamlanacak. İlçe kongrelerine ise gelecek yılın ocak ayında başlanacak ve haziran ayına kadar bu sürecin tamamlanması hedefleniyor. Haziran ayında ise il kongrelerine geçilecek.

Yaz boyunca il kongreleri yapacak olan AK Parti’de 7. Büyük Olağan Kongre’nin ise önümüzdeki yıl eylül veya ekim ayında yapılması planlanıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın il kongrelerinin bazılarına katılacağı ifade ediliyor.

YARISI DEĞİŞECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında en son yapılan Merkez Karar ve Yönetim Kurulu ve Merkez Yürütme Kurulu toplantılarında 7 Ekim’de başlayacak kongre takvimi ele alındı. Teşkilatlardaki değişimin konuşulduğu toplantıda 31 Mart seçimleri de dikkate alınarak tazelenmenin yapılacağı belirtildi. Kongrelerde teşkilatların en az yarıya yakının değişmesi bekleniyor. AK Parti sahada 2023 kadrolarını belirlemek için vekillerin de görüşüne başvuruyor. Milletvekillerinden gelen bilgilerle aynı zamanda teşkilatın röntgeni çekiliyor.