AK Parti’de temayül tamam

19 ilçeden 1009 partili, E-temayül sistemi ile aday tercihlerini yaptı.

Temayül yoklamasına gözlemci olarak katılan AK Parti İstanbul Milletvekili Türkiye Büyük Millet Meclisi İdare Amiri Hasan Turan, görev kime verilirse verilsin birlik olmak zorunlulukları bulunduğunu belirtti ve “Ayrılık gayrılık asla yok. Ayrı olursak, gayrı olursak zayıf düşeriz” dedi.

 

AK Parti’de, 31 Mart yerel seçimlerine yönelik aday belirleme sürecinin temayül yoklaması aşaması dün 81 ilde gerçekleştirilen oylamalarla tamamlandı.

Kastamonu’daki temayül yoklamasına  AK Parti İstanbul Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi İdare Amiri Hasan Turan, AK Parti Çorum Milletvekili Erol Kavuncu, AK Parti Çankırı Milletvekili Salim Çivitçioğlu,  AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları  MKYK Üyesi Şeyma Şendur, AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, partililer ve temayülde e temayül ile tercih yapanlar katıldı.

19 ilçeden 1009 partilinin saat 10.00 da başlayıp 16.00’da tamamlanan e temayül ile AK Parti İlçe Belediye Başkan Aday Adaylığı için müracaat eden 52 aday için  tercih yaptığı programın açılışında Doğan Ünlü ve Hasan Turan konuşma yaptı.

Doğan Ünlü

Açılış konuşması yapan İy Başkanı Doğan Ünlü, şunları söyledi:

“AK Parti sessiz devrimlerin partisidir. AK Parti yapılamaz denilenleri yapan, aşılamaz denen engelleri aşan, Türkiye’nin önüne çekilen setleri bir bir yıkmayı başaran, tarihine sırt dönmeyen ama yeniliklerden de hiçbir zaman geri durmayan yegane partidir. 14 Ağustos 2001 tarihinde Liderimiz, Genel Başkanımız,  Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın,‘Bundan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacak’ diyerek başlattığı bu kutlu yürüyüş her geçen gün daha çok güçlenerek bugünlere gelmiştir. Geride bırakılan 17 senede, girdiği tüm seçimlerden başarıyla çıkan AK Parti’yi en çok güçlendiren unsur ise şüphesiz yerel yönetimler olmuştur. “AK Belediyeler Mutlu İnsanlar” sloganıyla yerel yönetimleri hep ön planda tutan AK Parti, Türkiye’nin büyük çoğunluğunda yerel yönetimler aracılığıyla yaptığı hizmetlerle milletimizin gönlüne taht kurmuştur.

Bugün yine çok önemli bir seçimin arifesindeyiz. 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Seçimi, yeni ve büyük Türkiye’nin illerimizde, ilçelerimizde kendini belli edeceği önemli bir dönemeçtir. AK Parti; ülke genelindeki sayısız hizmetine devam ederken, Cumhurbaşkanımız gecesini gündüzüne katıp bu ülke için çaba sarf ederken bizler de 31 Mart Yerel Seçimlerinde üzerimize düşeni yapmalı, bu büyük hareketi yerel seçimlerde zirveye taşımalıyız. Hedefimiz bellidir. 31 Mart akşamı sandıklar açıldığında Allah’ın izni, teşkilatlarımızın özverisi, milletimizin teveccühü ile AK Parti, İl Belediyesini ve 19 ilçe belediyesini kazanarak Kastamonu’da bir ilke imza atacaktır. Her seçim bölgesinde en güzel çalışmayı sergileyerek belediye başkanlığı, belediye Meclis üyeliği ve il genel meclis üyeliği seçimlerinde en yüksek oy oranına ulaşmayı hedefliyoruz. Şüphesiz bu hedeflere ulaşmada en büyük faktör güçlü teşkilat, halkımızın tercih edeceği aday ve doğru çalışma formatıdır. İşte bu noktada temayül yoklamaları büyük önem arz etmektedir. Aday belirleme sürecimizin kriterlerinden biri olan temayül yoklamaları, ilçelerimizin nabzını yakalamada bizim için önemli bir ölçüttür. AK Parti’nin temayül yoklamaları, parti içi demokrasi kültürünün de açık bir göstergesidir. Temayül yoklamamızı gerçekleştirdikten sonra, diğer kriterler de göz önünde bulundurularak en kısa süre içinde belediye başkan adaylarımızı netleştirecek ve kamuoyu ile paylaşacağız. Bu noktada şunun altını çizmek isterim ki; tüm aday adaylarımız AK Parti için bir değerdir. Belediye Başkanlığı için aday adaylığı başvurusunda bulunan 52 dava arkadaşımız, AK Parti’nin ne kadar güçlü bir parti olduğunu tekrar gözler önüne sermektedir. Aday Adaylığı başvurusunda bulunan AK Parti sevdalısı arkadaşlarımızı tebrik ediyor, her birine başarılar diliyor, temayül yoklamamızın tekrardan hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.”

Hasan Turan

AK Parti İstanbul Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi İdare Amiri Hasan Turan da şöyle konuştu:

“Bugün temayül yoklamalarımızı ülke genelinde olduğu Kastamonu’da da gerçekleştiriyoruz. Bugün yapacağımız temayülde ilk defa yöntem değişikliği yaparak e temayüle geçtik, çağın içinde bulunduğu teknolojiden de istifade ederek bu da hepimiz içinde bir ilk olmuş olacak.  Bununla ilgili de salonumuzda yeterli derecede donanım var, teknik danışman kardeşlerimiz var, her konuda gerekli tedbirlerde alındı. Temayülümüzü de düzgün bir şekilde yaparak tamamlayacağız ve adaylarımız hakkında da tercihlerimizi yapacağız. Partimiz yerel yönetimler konusunda sadece ulusal çapta değil uluslar arası çapta da bir markadır. Biz AK Parti geleneği yerel yönetimler konusunda ortaya koyduğu başarılar artık milletimizin takdirine de mazhar olmuştur ve mazhariyet bizi ülke yönetimine de taşımıştır. 17 yıldır kesintisiz bu ülkede AK Parti iktidarının başlangıcı yerel yönetimlerdeki başarısıyla gerçekleşmiştir. 1994 yılında Cumhurbaşkanımız, Genel Başkanımız, liderimiz Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’dan bir efsaneyi gerçekleştirerek Türkiye’nin her bir tarafına partimizin bayrağının dikilmesine vesile olmuştur. O açıdan yerel yönetimlerdeki başarı bizim için çok önemlidir ve halkımıza bizzat dokunduğumuz, hizmet ettiğimiz, AK Partinin başarılarını gösterdiğimiz bir şeydir, dolayısıyla bu alanda bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da başarılarımızı siz değerli teşkilat mensuplarımızın gayretleriyle çalışmalarıyla İnşallah devam ettireceğiz. Tabi temayül yoklamaları da demokrasinin gereği olarak bu bir bayrak yarışıdır düşüncesiyle teşkilatımızın içinde, vatandaşlarımızın içersinden yönetime talip olan kardeşlerimiz oluyor. Bunlarla ilgili teşkilatımızın içersinde insanların görüşlerini duygularını kararlarını almak üzere temayül yoklamasını da yapıyoruz. Hepimiz aynı davanın mensuplarıyız.  Davamız bir , ülkemiz bir, vatanımız bir, sevdamız bir, bayrağımız bir her şeyimiz bir görev kime verilirse verilsin hep birlikte bu kutlu davaya hizmet etmek zorundayız. Bu davanın etrafında bir binanın tuğlaları gibi kenetlenmek zorundayız. Ayrılık gayrılık asla yok. Ayrı olursak, gayrı olursak zayıf düşeriz. Bizim davamız böyle bir Dava, o yüzden birbirimize kenetleneceğiz Bugün burada görüşlerimizi kararlarımızı. Buradan ifade edeceğiz. E temayül ile kısa zamanda tercihlerimiz genel başkanımızın önüne ulaşmış olacak. Ben bugün gerçekleştirilen temayül yoklamalarımızın başarılı geçmesini diliyorum. Kastamonu’ya yakışanın da 2023 hedeflerimize uygun olan başta merkez başta olmak üzere bütün ilçeleriyle Kastamonu’ya kendine yakışır bir şekilde yeniden AK dava için bir zafer bayrağını burada dikmesini hep birlikte bekliyoruz. Kastamonu’da buna hazır, bizlerde hazırız. Kastamonu her zaman davamızın bel kemiği olmuştur. Her zaman Cumhurbaşkanımız, Genel Başkanımız, Liderimiz başta olmak üzere teşkilatımızın yüzünü güldüren haberler Kastamonu’dan hep gelmiştir. Ben yine başarılar diliyorum, Kastamonu’lu kardeşlerime de teşekkürler ediyorum”.

Yapılan konuşmaların ardından e temayül ile tercih yapacak olan ilçeler belirlenen saatlerde salona alınarak tercihlerini görevlilerin nezaretinde kullandılar.

Temayül yoklaması sonuçları, Genel merkez’in değerlendirmesine sunulmak üzere gözetmenler tarafından kapalı olarak Ankara’ya götürüldü. Sonuçların bu hafta sonunda açıklanması bekleniyor.

Cengiz MUHZİROĞLU