Akay Yücebıyık’tan sağlık yatırımı

p1820225Akay Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi sahibi ve kurum fizyoterapisti Ali Akay Yücebıyık, Avrupa’da kullanılan cihaz ve materyalleri getirdiklerini, özel birey oranı yüzde 14’ü bulan Kastamonu’da bu oranı aşağıya çekme çabası içerisinde olacaklarını söylerken “Paralimpik Olimpiyatları”na sporcu yetiştirecekleri iddiasını da ortaya koydu.

Engelli bireylerin ihtiyaç, yetenek ve yeterlilikleri doğrultusunda hayata uyum sağlaması, kendine yetebilen bireyler olarak sosyal hayata adapte olabilmesi amacıyla kurulan Akay Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi kapılarını açtı.

İnönü Mahallesi Şeker Evleri Sokak’ta bulunan 5 katlı binasında Kastamonu’daki özel öğrencilere eğitim verecek olan Akay Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, 19 derslik ve Avrupa’nın özel eğitimde kullandığı yeni nesil cihaz ve model aldığı eğitim programlarıyla alanında iddialı olacağının sinyalini veriyor.

İlk iki haftada 60 öğrenci sayısına ulaşan, tam kapasiteye ulaştığında ise 650 özel öğrenciye eğitim verebilecek olan Akay Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, özel sporcu yetiştirme konusunda da Kastamonu’nun lokomotifi olmayı hedefliyor.

Müdürlüğünü Kastamonu’nun tanınan eğitimcilerinden Adil Ünaldı’nın yapacağı Akay Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nin çatısı altında faaliyet gösterecek olan spor kulübünde ise Lütfiye Çullu spor öğretmenliği görevini yürütecek.

“Avrupa’da kullanılan cihaz ve materyalleri getirdik”

Farklı aynı zamanda faydalı bir merkez olma hedefi ile yola çıktıklarını belirten Akay Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi sahibi ve kurum fizyoterapisti Ali Akay Yücebıyık, kurumda bir çok özel programla özel bireyleri sosyal hayata kazandırmayı amaçladıklarını söyledi.

Kastamonu’da özellikle dil konuşma bozukluğu noktasında büyük bir açık olduğunu belirten Yücebıyık, “5 Şubat 2016 tarihi itibariyle eğitim ve öğretim faaliyetlerine başladık. Kurumumuz açılış aşamasında özel eğitim ve rehabilitasyon ihtiyacı duyan bireylerin önemli gördüğümüz ihtiyaçlarını belirledik. Öncelikle Kastamonu’da dil konuşma bozukluğu noktasında büyük bir açığın olduğunu tespit ettik. Bu alanda eğitim vermek içinde ruhsatlandırıldık. Çok kısa zamanda alanında uzman olan bir Dil Konuşma Terapisti’ni kurmumuzda istihdam edeceğiz. Özel Eğitim alanında özellikle yurt dışında kullanılan materyalleri kurumumuza getirdik. Düşünce gücüyle çalışan ve öğrencilerimizin rehabilitesinde önemli rol oynayacak cihaz ve oyuncakları kurumumuza kazandırdı. Kurumumuzda; Bedensel Engelli Bireyler Destek Eğitim Programı, Özel Öğrenme Güçlüğü Destek Eğitim Programı, İşitme Engelliler Destek Eğitim Programı, Yaygın Gelişimsel Bozukluklar Destek Eğitim Programı, Dil ve Konuşma Güçlüğü Destek Eğitim Programı, Zihinsel Engelliler Destek Eğitim Programı alanlarında bireylere hizmet verilecek” diye konuştu.

“Kastamonu’da özel birey oranı yüzde 14 civarında”

Kastamonu’da özel birey sayısının Türkiye ortalamasının çok üstünde olduğunu, bu bireyleri sosyal hayata kazandırmanın yanı sıra bu oranı aşağıya çekmek için de aile eğitimlerine önem verip zaman ayıracaklarını kaydeden Ali Atay Yücebıyık, “Kastamonu’da özel birey sayısı Türkiye ortalamasının üstünde bulunuyor. Türkiye’de oran yüzde 8 ila 10 arasında iken Kastamonu’da özel biray sayısı yüzde 14 civarında. Bu çok yüksek bir rakam. Bu bireylerin sosyal hayata geri döndürülmesi, dışlanmaması gerekiyor. Bunun yanında bu oranın yüksek olmasının nedenlerine inilmesi özellikle ailelerin bilinçlendirilmesini de önemsiyoruz. Bu çerçevede de aile eğitimlerine de kurum olarak önem verecek, zaman ayıracağız.” ifadelerini kullandı.

“Merkezimizde Paralimpik Olimpiyatlarına sporcu yetiştireceğiz”

Kurum olarak kültürel ve sportif faaliyetlerin de öncelikleri arasında yer alacağını belirten Ali Akay Yücebıyık, bu amaçla Akay Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Spor Kulübü’nü kurduklarını da söyledi.

Kulüp olarak paralimpik olimpiyatlarda Kastamonu’yu temsil edecek bir sporcu yetiştirmek istediklerinin altını çizen Yücebıyık, “Özel eğitim güçlüğü çeken çocuklarımızın sosyal kültürel ve sportif faaliyetlerde yetersiz olduğu bizim dikkatimizi çekti. Bu amaçlada Akay Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Spor Kulübü’nü kurduk. Kulübümüz ilk olarak okçuluk ve yüzme branşlarında faaliyetlerine başladı. Özel sporcularda yetiştirerek ulusal ve uluslar arası müsabakalara katılım göstermeyi hedefliyoruz. Özellikle kurum olarak paralimpik olimpiyatlarda Kastamonu’yu temsil edecek bir sporcu yetiştirmek istiyoruz. En azından bir sporcuyu ön plana çıkartmayı planlıyoruz.” diye konuştu.

Düzenlenen toplantıya Akay Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Kurucusu ve sahibi Fizyoterapist Ali Akay Yücebıyık, Kurum Müdürü Adil Ünaldı, Beden Eğitimi Öğretmeni Lütfiye Çullu, Rehber Öğretmeni Kübra Tutoğlu, Sekreter Hayriye Gülçin Kıbrızcı, Halkla İlişkiler Serdar Koçoğlu ve görevli personel Nezahat Tuzsuz ileAkay Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Spor Kulubü Derneği’nde göre alanlar Başkan Şükriye Kırkbeşoğlu, Yatdımcısı Ayten Kızıltan, Sayman Abdullah Aytekin, Yönetim Kurulu Üyeleri Ferhan Çelen, Berrin kargılı, Adil Ünaldı ve Ali Akay Yücebıyık katıldı.

Cengiz MUHZİROĞLU