Akman’dan “Güneş’in Sultanlığı”

Kastamonulu yazar Alp Arslan Akman’ın ilk romanı “Güneş’in Sultanlığı” Timaş Yayınları’ndan çıktı. 448 sayfalık tarihi romanında Moğol istilası altındaki topraklarda kafes hayatı yaşayan genç bir sultanı konu alan Akman, aynı zamanda İstanbul Barosu’na kayıtlı bir avukat.

1980 Kastamonu doğumlu Akman’ın şiirleri Eliz Edebiyat, Mühür, Onaltıkırkbeş, Bireylikler, Koridor, Berfin Bahar, Hayal, Yokuş, Kurşun Kalem, Deliler Teknesi, Akatalpa, Afrodisyas Sanat dergilerinin muhtelif sayılarında yer aldı. Ayrıca pek çok dergide deneme ve öyküleri, pek çok yıllık ve seçkide şiirleri, İstanbul Barosu Dergisi ve hukuk dergilerinde makaleleri, yerel gazetelerde de köşe yazıları yayınlandı.

2010 yılında Şahmeran Şiir Yarışması’nda ikincilik ödülü, 2011 yılında 4. ÇKSD Şiir Yarışması’nda birincilik ödülü aldı. 2013 yılında Şair İbrahim Yıldız Şiir Ödülü’ne layık görüldü.

2012 yılında ÇAĞŞAD tarafından düzenlenen II. Abdulkadir Bulut Şiir Yarışması’nda Düş Kuşun Kanadında adlı kitap dosyası birincilik ödülü kazandı.