“AKP iktidarı, Kastamonu ne istediyse yapmamıştır”

  • CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin, AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü’nün, iktidarları boyunca gerçekleştirdikleriyle ilgili olarak kullandığı “Kastamonu ne istedi de yapmadık” sözlerini yaptığı yazılı açıklamayla cevapladı.
  • Erbilgin, ccevabi açıklamasında “AKP iktidarı, Kastamonu ne istediyse yapmamıştır” dedi ve bu sözlerine dayanak olarak kullandığı konuları sıraladı.

CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin’in açıklaması şöyle:

“Kastamonulu yurttaşların isyanı karşısında buhrana kapılmış olacak ki; ‘Kastamonu ne istedi de yapmadık’ diyerek sokaktaki tepkilere sitem eden AKP İl Başkanı Doğan Ünlü’ye hatırlatma gereği hasıl olmuştur.

Şu net olarak bilinmelidir ki; AKP iktidarı Kastamonu ne istediyse yapmamıştır.

İktidarda kaldığı dönem boyunca Kastamonu’nun taleplerine kulak tıkayan AKP’nin, geçen 16 yılda önlenemez yükselişiyle dikkat çeken bazı holdinglerin çıkarları doğrultusunda ilimizde yapımı tamamlanan ve yapımına başlanan projeleri Kastamonu halkına bir lütufmuş gibi sunmaktan başka elinde kartı kalmamıştır.

Türkiye’yi iflasa sürükleyen AKP’ye ve Kastamonu’daki temsilcilerine hatırlatıyoruz;

Biz “Şeker Fabrikası satılmasın” dedik, siz “dönüşü yok satacağız” dediniz.

Biz “BAKAP istiyoruz” dedik siz “GAP’a 26.6 milyar TL, DAP’a 21 milyar TL, DOKAP’a 10.4 milyar TL, KOP’a 9.9 milyar TL vereceğiz. Konya, Karaman, Aksaray, Niğde, Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Şanlıurfa, Siirt, Şırnak, Ağrı, Ardahan, Bingöl, Bitlis, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Hakkari, Iğdır, Kars, Malatya, Muş, Tunceli, Van, Artvin, Bayburt, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Rize, Samsun ve Trabzon’a kaynak sağlayacağız” dediniz.

Biz “Kastamonu’ya Demiryolu istiyoruz” dedik, siz “Bursa-Gemlik’e, Samsun-Merzifon-Çorum-Kırıkkal-Kırşehir-Aksaray-Ulukışla-Yenice-Adana-Mersin’e, Kayseri-Nevşehir-Aksaray-Konya-Antalya’ya, Tokat-Turhal’a, Gaziantep-Nizip-Şanlıurfa-Mardin-Nusaybin’e, Erzincan-Erzurum-Kars’a, Sivas-Malatya-Elazığ-Diyarbakır’a, Erzincan-Gümüşhane-Trabzon’a tren getireceğiz” dediniz. Yetmedi Kastamonu’nun bu talebine “tırı-vırı” benzetmesini layık gördünüz.

Biz baraj istedik, “tarım arazileri susuz kalmasın” dedik, siz “4 milyon TL taksitle 30 yıl boyunca borçlusunuz” dediniz, buna da kamu yatırımı adı verdiniz.

Biz “dikili satıştan vazgeçin, orman köylüsünü mağdur etmeyin, Kastamonu’nun 300 milyon TL’si Kastamonu’da kalsın” dedik, siz “yetmez ormanları artık 5 yıllığına satacağız” dediniz.

Biz “köyümüz çamur içinde yolumuzu yapın” dedik, siz “paraları havalimanına harcadık” dediniz.

Biz “Kamu arazileri satılmasın, İl Özel İdaresi’nin taşınmazları elden çıkarılmasın” dedik, siz “yok satıp köy yolu yapacağız” dediniz.

Biz “İnebolu Limanı’nın kapasitesi arttırılsın” dedik, siz “ihale şartnamesine konulmasına gerek yok, biz Özelleştirme İdaresi’yle görüştük“ dediniz.

Biz “Kastamonu’da hayvancılık desteklensin, Devrekanili, Ağlılı besicinin yüzü gülsün” dedik, siz “ Ağrı, Ardahan, Bingöl, Bitlis, Erzincan, Erzurum, Elazığ, Hakkâri, Iğdır, Kars, Malatya, Muş, Sivas, Tunceli, Van, Aksaray, Karaman, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Nevşehir, Niğde, Yozgat, Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Artvin, Bayburt, Samsun, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Rize, Tokat ve Trabzon’da ki besiciye yüzde 50-80 hibe desteği vereceğiz” dediniz.

Biz “372 bin nüfuslu Kastamonu’da kamu hizmeti veren sadece 5 kadın doğum uzmanı var, Kastamonu Devlet Hastanesi’nde göğüs hastalıkları uzmanı yok” dedik, siz “hastane yaptık” dediniz.

Biz “Abdurrahmanpaşa Lisesi koca bir çınar, niteliksiz değil” dedik, siz “Birisine çok iyisin denildiğinde geri kalan kötü, çirkin anlamına gelmez” dediniz.

Biz “Tıp Fakültesi bir an önce hizmete açılmalı” dedik, siz 4 yıl önce “bakandan ödenek sözünü aldık, 2 yılda bu iş tamam” dediniz.

Biz “Kastamonu Üniversitesi dünya üniversitesi, Kastamonu öğrenci şehri olsun, 160 üniversite içinde 90’ncı sırada kalmasın” dedik, siz “öğrenci sayısı artarsa kentin demografik yapısı bozulur” dediniz.

Biz “adalet mülkün temeli” dedik, siz “ilçe adliye binalarını kapatıyoruz” dediniz.

Biz “icra daireleri doldu taştı” dedik, siz “4.İcra Dairesi hayırlı olsun” dediniz.

“Kastamonu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi için yeni bina yapacağız” dediniz, yapmadınız. “Sağlıklı Yaşam Merkezi yapacağız” dediniz yapmadınız. “Kastamonu’ya stadyum yapacağız” dediniz, yapmadınız. “Özel Uğurlu Hastanesi’ni açacağız” dediniz, açmadınız. “Bilim Merkezi kazandıracağız” dediniz, sanırız ki unuttunuz. “2 bin kilometre köy yolunu asfaltlayacağız” dediniz yüzde 20 hedefini ancak tutturdunuz. “Otomobil Fabrikası getireceğiz” dediniz, kendi yatırımınız için bile Gebze’yi tercih ettiniz.

Biz masaya yumruğunu vuran milletvekili, siyasetçi istedik, siz her daim ceketinin önü ilikli milletvekili, siyasetçi olmaktan vazgeçmediniz.

Türkiye ve Kastamonu için 24 Haziran özlenen aydınlık yarınların başlangıcı olacaktır. Kastamonu için ter dökecek, emek harcayacağız. Kastamonu işçisi, memuru, emeklisi, engellisi, genci, yaşlısı, öğrencisi ve kadınının Meclis’teki gür sesi, vicdanı, hayali olacağız. Sözümüz, özümüzdür.”