Al konağını, ver arsamı

Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, GMG Kastamonuspor’unKuzeykent’teki İsmail Dikmenli Spor Tesisleri’nin park alanı olarak kullandığı arsa üzerinde yapılacak tartışma yaratan inşaatla ilgili düzenlediği basın toplantısında bu konuda belediyenin de,Kastamonuspor’unda zarar görmesini istemediğini vurguladı.

Söz konusu arsanın Kastamonu Belediyesi’nin hemen yanıbaşındaki konak ile bir önceki belediye yönetimi döneminde takas edildiğini belirten Başkan Vidinlioğlu, “Alın size açık teklif. Al kardeşim konağını, ver bana arsamı. Ne zararın varsa da faiziyle birlikte ben geri ödemeye hazırım. Bu kadar net” diye konuştu.

 

Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, GMG Kastamonuspor açısından büyük sıkıntıya yol açan ve bu nedenle tartışma konusu olan inşaatla ilgili düzenlediği basın toplantısında “Alın konağınızı, verin arsanızı” teklifinde bulundu.

Söz konusu arsanın Kastamonu Belediyesi’nin hemen yanı başındaki konak ile bir önceki belediye yönetimi döneminde takas edildiğini belirtenVidinlioğlu, “Yapan ben değilim, Meclis kararlarında bizim parti grubumuzun ve bu dönemin hiçbir ilgisi yok. Görüşme talepleri olursa da biz herkesle konuşuruz. Bu konuda ne belediyenin, ne de Kastamonuspor’un zarar görmesine izin vermem” diye konuştu.

Başka bir arsayla takasın da söz konusu olabileceğini söyleyen Başkan Vidinlioğlu, “Ama mevcut yerden çok daha kıymetli yer asla olmaz. Bu işte en mantıklı olan şey, alsınlar konaklarını, versinler arsamızı” dedi.

Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, bu konuda kendisine özellikle sosyal medya üzerinden yazılar yazanlara da tepki gösterirken, şunları söyledi:

“Meclis kararları ortada. Çok ciddi telefon trafiği yaptım. GMG Kastamonuspor’un Onursal Başkanı Cengiz Aygün ve kulüp yönetimiyle görüşmeler yaptım. Bu konuyla ilgili bizim dönemimizde alınmış hiçbir karar yoktur. Ancak devlette devamlılık esastır. Ben bu pürüzlü işlerin gelip gelip bize döndürülmesinden çok ciddi rahatsızım. Herkes yaptığının hesabını tabii ki verir. Ancak bana zaman zaman teleferik ve KastaMall ile ilgili de sorular soruluyor. Şimdi de bu inşaatla ilgili sorular soruluyor. Çok net ifade ediyorum. Ben bir önceki dönem belediye başkanı olsaydım bu kararı aldırmazdım. Ben bir önceki dönemde verilmiş inşaat ruhsatlarında bile konunun muhataplarıyla masaya oturup, ‘şu katları azalt’ diyorum. Ama burada şu anda önceki döneme ait kazanılmış bir hak var. Ben yine de bu konuda elimden geleni yapacağım. Bu noktadan sonra yapılabilecek en mantıklı şey, bundan kimse zarar görmeden ve mümkün olduğunca taraflara zarar vermeden bu işi çözmeliyiz. Belediye bu konunun her yerinde. Bazı ifadelerden rahatsızım. Bazı trolleri ayrı tutuyorum. Çok kötü ifadeler kullanmak istemiyorum, ama bazıları bilerek bazı ifadeler kullanıyor. Bunlar şereften nasibini almamış, şeref yoksunları. 3 yıl önce olan bir şeyin hesabını 1 yıllık belediyeden mi soracaksınız? Neyin ne olduğunu çok iyi biliyorlar. Kuyruk acılarının ne olduğunu da çok iyi biliyorum. Eğer bu işlere girerlerse, bunları afişe ederim ve insan içine çıkacak yerlerini bırakmam. Benle ilgili söyleyecek bir şeyiniz varsa çıkın söyleyin, delikanlı olun. Sosyal medyada kalemşörlük yapıp, bir önceki belediyenin yaptığını bildiği halde tutup da bunun üzerinden bana vurmaya kalkarlarsa ben daha kötüsünü vurmaya hazırım. Herkes aklını başına alsın. Bu sözlerin muhatapları kendilerini çok iyi biliyor. 5 yılın sonunda karşıma çıkacak olan çıkar. Şimdiden gelecek seçimin üzerinden hesap yapmaya kalkanlara da sesleniyorum. Günü geldiğinde çıkarsınız kantara. Ama bir önceki dönemde yediğiniz işlerden dolayı bana vurmaya kalkarsanız, bumerang gibi gelip sizi vurur. Alınan Meclis kararları ortada. Hepsini tek tek açıkladık.

‘Bu işten mağdur olduk, üzerimizde kamuoyu baskısı var’ diyorsanız. Alın size açık teklif. Alın atınızı verin tımarımı. Al kardeşim konağını, ver bana arsamı. Ne zararın varsa da faiziyle birlikte ben geri ödemeye hazırım. Bu kadar net. Yapan ben değilim, Meclis kararlarında bizim parti grubumuzun ve bu dönemin hiçbir ilgisi yok. Görüşme talepleri olursa da biz herkesle konuşuruz. Bu konuda ne belediyenin, ne de Kastamonuspor’un zarar görmesine izin vermem. Bu olayın nasıl yapıldığı belli. Hukuk tersine işlemez. Kazanılmış haklar var. Benim elimde yetki olsaydı zaten süreç böyle olmazdı. Ne teleferik işine girerdim, ne KastaMall o şekilde yüksek olurdu, ne de bu arsa bu şekilde takas edilirdi. Memlekette yer bulamadınız da, Kastamonuspor’un dibindeki arsayı mı buldunuz? Kastamonuspor’un etrafındaki sitelerden sürekli telefonlar geliyor. İnsanların önüne 15 katı dikeceksiniz. İzin veren ben değilim. İzni kim verdiyse gidin sorun, neden izin verdin diye? Hazır inşaat başlamamışken ben süreci tersine döndürmeye hazırım. Buyurun kardeşim. Konak orada, arsa da orada. Ben değiş tokuşa hazırım. Zararı da karşılarım. Memleketin bir problemini de gelin birlikte çözelim.  Başka bir arsayla takas söz konusu olabilir? Ama mevcut yerden çok daha kıymetli yer asla olmaz. Bu işte en mantıklı olan şey alsınlar konaklarını versinler arsamızı. Bu kamuoyunun problemi olduğu için ben çözüm noktasında elimi değil, gövdemi taşın altına koyarım. Makul ve mantıklı her şeye hazırım. Ne belediyeyi zarara uğratacak, ne de Kastamonuspor’a zarar getirecek hiçbir noktada olmam.”

  • ••

 

ARSA ÜZERİNDEKİ

İMAR TRAFİĞİ

Basın toplantısında Belediye Başkan Yardımcısı Nuray Çolak ise inşaatın yapılacağı söz konusu arsa üzerindeki imar hareketliliğini açıkladı.

Arsa üzerindeki yapılan değişiklikler ve alınan tüm kararların bir önceki Belediye döneminde olduğuna dikkat çeken Nuray Çolak, şunları söyledi:

“Kastamonu Merkez Kuzeykent Mahallesi 1323 ada 4 parsel ile ilgili yaptığımız incelemelerde;

  • 02.2018 tarih 43 sayılı Belediye Meclis kararı ile revizyon imar planı kapsamında spor tesis alanından ticaret alanı E:3 olarak plan değişikliği yapıldığı tespit edilmiştir,
  • 05.2018 tarih ve 77 sayılı Belediye Meclis kararı ile alımı, satışı ve takası için Belediye Encümeni’ne yetki verilmiştir.
  • 07.2018 tarih 350 sayılı Belediye Encümen Kararı ile Aktekke Mahallesi 105 ada 71 nolu parsel (Belediyemizin yarındaki konak) ile Kuzeykent Mahallesi 1323 ada 4 parselin 480 bin TL fark bedelinin Kastamonu Belediyesi Başkanlığı’na yatırılması kaydı ile uygun bulunmuştur.
  • 1323 ada 4 parselin satış bedeli 2 milyon 876 bin TL 105 ada 71 no’lu parselin kamulaştırma bedeli 2 milyon 398 bin TL olarak değerlendirilmiştir.
  • 07.2018 tarihinde anlaşma gerçekleşmiş ve ilgililerin talebi üzerine tapu devri yapılmıştır.
  • Akabinde 07.11.2018 tarih ve 245 sayı ile yapı ruhsatı düzenlenmiştir. Söz konusu yapı ruhsatı 1 bodrum + 15 kattan oluşmaktadır. Konut+Ticaret olarak düzenlenmiştir.
  • Belediyemizce onaylanan ruhsat eki projede zemin kat ticari alanlardan Kamil Demircioğlu Caddesi 10 metre, KSK tesislerinden 10 metre ve komşu parselden 5 metre onayı yapılmıştır.
  • Yapı ruhsatının yasal süresi devam etmektedir. Henüz fiili olarak inşaata başlanmamıştır.
  • Bahsedilen süreçten de anlaşılacağı üzere Kuzeykent Mahallesi 1323 ada 4 parsele ait Kastamonu Belediyemizce yapılan takas ve tüm imar uygulamaları bir önceki Belediye yönetimine aittir.”