Alarm zili çalıyor

Vali Avni Çakır, dün Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu ile birlikte Kovid-19 denetimlerine katıldı. Vaka sayılarında çok ciddi artışların meydana geldiğine dikkat çeken Vali Çakır, sağlık merkezlerinde limitlerin dolmak üzere olduğunu ve alarm zillerinin yüksek seviyede çalmaya başladığını söyledi.

Bayramda oluşan yoğunluğun etkilerini bir iki hafta içerisinde göreceklerini de belirten Vali Çakır, “Gerekiyorsa düğünlerin yasaklanması ve çok ciddi sınırlandırmaların getirilmesi noktasında kararlar alabiliriz” dedi.

Vatandaşın hiçbir aktivitesinin sınırlandırılmadan basit kurallarla bu mücadeleyi gerçekleştirme arzusunda olduklarını da söyleyen Vali Çakır, “Maske, hijyen, mesafe kurallarına riayet etmeliyiz. Şu anda kent merkezinde karantina uyguladığımız mahalle yok ama ev karantinalarımız var. Sayılarımız değişiyor. Gerekirse köy karantinalarımız, mahalle karantinalarımız devreye girecek. Vakalar artmaya devam ederse, tedbir almaktan çekinmeyeceğiz” diye konuştu.

 

İçişleri Bakanlığı’nın talimatıyla Türkiye genelinde dün Koronavirüs denetimleri gerçekleştirildi. İlimizde de üst düzey yöneticilerin katılımıyla denetimler gerçekleştirildi.

Vali Avni Çakır ve Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu da farkındalık oluşturmak amacıyla denetimlere katıldı.

Alışverişin yoğun yapıldığı alanlarda denetim yapan Vali Çakır ve Başkan Vidinlioğlu, kurallara uyulması konusunda vatandaşı ve esnafı uyardı. Denetime İl Jandarma Komutanı Alb.Mücahit Avkıran, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Oğuz Fındıkoğlu ile Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Dursun Ergin de iştirak etti.

Vali Avni Çakır, denetim kapsamında gazetecilere değerlendirmelerde de bulundu.

Özellikle son günlerde artan vakalarla birlikte tehlikeye dikkat çeken Vali Çakır, Kastamonulular’dan daha çok hassasiyet beklediklerinin altını çizdi.

Vali Avni Çakır açıklamasında şunları ifade etti:

“Bugün 81 ilde eşzamanlı olarak Kovid-19 ile ilgili yapılan kontrollerin en yoğun şekilde yapılması konusunda bir hareket birliği var. Bu noktada bizde Kastamonu Valiliği olarak görevli arkadaşlarımızla sahadayız. Kontrol ekiplerimize eşlik ediyoruz. Salgın bayram da  yoğun nüfus hareketiyle beraber, ülkemizin dört bir yanına yayılım gösterdi. Vaka sayılarında dünya çapında olduğu gibi tüm ülkemizde ve ilimizde de ciddi artışlar meydana geldi. Şu an için rakamlar kontrollümüzde ama hassasiyetlerimizin en üst seviye gelmesi noktasındayız. Bu aşamada yapacağımız kontrollerin de halkımızın daha da bilinçlenmesi açısından çok önemi var. Şu an Kastamonu olarak Kovid-19 ile mücadelede çok başarılı çalışmalar verdik. Sağlık merkezlerimizde tedavi kotamızda bir sıkıntı yoktu ama şu an limitlerimiz dolmak üzere. O yüzden alarm zillerimiz yüksek seviyede çalmaya başladı. Halkımızın, esnafımızın, vatandaşımızın dikkatini en yüksek seviyeye çıkartılması noktasında böyle bir harekete ihtiyacımız vardı. Vatandaşlarımızın hijyen kurallarına uyması, maske takması, mesafe kurallarına riayet etmesi, işyerlerinde hem kendi güvenlikleri hem de vatandaşlarımızın güvenlikleri açısından hassasiyetlerini üst noktalara taşımlarına ihtiyacımız var. Bu kapsamda yapacağımız denetimle bu noktada farkındalığı daha da artırmayı hedefliyoruz. Kastamonu halkımızın sağduyusuyla virüse Kastamonu’da geçit vermeyeceğiz. Tekrar rakamları en alt seviyelere indireceğiz. Halkımızın gündelik yaşamlarını sağlıklı ve huzurlu bir şekilde geçirmelerini temin edeceğiz. Şu ana kadar elde ettiğimiz kazanımları kaybetmeyelim. Okullarımızı inşallah ay sonunda açacağız. Yavrularımızın okulla buluşması, sosyal hayatımızın devam etmesi için bu tedbirleri şu an güçlü bir şekilde uygulamak durumundayız. Aksi takdirde iş çığırından çıktıktan sonra yönetilmez bir hale gelir. Bunu zaten toplum olarak hepimiz çekeriz. Kastamonu halkımızın daha çok hassasiyetini bekliyoruz.”

“GEREKİRSE DÜĞÜNLERİ YASAKLAYABİLİRİZ”

Bayram sonrasında gerçekleştirdikleri toplantı ile il genelinin mevcut durumunu gözden geçirdiklerini de söyleyen Vali Çakır, şöyle devam etti:

“Her gün mevcut durumu değerlendirmek için saat 16.00’da toplantı yapılmasına karar verdik. Vaka sayılarındaki artışa bağlı olarak izolasyon sürecinin evde ve kolluk kuvvetleri ile kontrollerine karar verdik. Biz bayramda oluşan kalabalığın etkilerini önümüzdeki bir iki hafta içerisinde şekillenmesini bekliyoruz. Bu tür tedbirler masada. Gerekiyorsa düğünlerin, taziyelerin yasaklanmasında ve çok ciddi sınırlamaların getirilmesi noktasında da kararlar alabiliriz. Bu noktada Bakanlığımız genelgesi doğrultusunda Kastamonu Valiliği olarak hareket ediyoruz. Şu aşamada bu tedbir gündemimizde yok. Fakat ilk fırsatta gelebilir. Bununla alakalı vaka sayılarına göre vatandaşlarımızın tedbirlere ve uyarılara uyma durumlarına göre şekillendireceğiz. Biz istiyoruz ki, vatandaşımızın hiçbir aktivitesi sınırlandırılmadan sadece basit kurallara uyararak mücadeleyi gerçekleştirelim. Bu da son derece basit. Maske, hijyen, mesafe kurallarına riayet etmek. Buna uyduktan sonra bunun üstesinden geliriz diye umut ediyorum. Onun ötesinde il merkezimizde karantina uyguladığımız mahalle yok ama ev karantinalarımız var. Bununla alakalı sayılarımız değişiyor. Gerekirse köy karantinalarımız, mahalle karantinalarımız devreye girecektir. Şu an vakalarımız istim üzerinde. Yapacağımız çalışmalarla bu sayıları indirebilirsek, bunlara gerek kalmaz. Fakat vakalar artmaya devam ederse, tedbir almaktan çekinmeyeceğiz.”