ALEVHARMAN!

KASTAMONU'DA ELEKTRİK KONTAĞINDAN ÇIKAN YANGINDA 10 EV VE 1 CAMİ YANDI KASTAMONU VALİSİ AVNİ ÇAKIR: "YANGINI KONTROL ALTINA ALDIK, TÜM İMKANLARIMIZLA VATANDAŞLARIMIZIN YANINDAYIZ"

Akkaya Tepeharman köyünün merkez mahallesi kül oldu.  

  • 14 evden 10’unun tamamen, caminin ise çatısının yandığı olayda 26 kişi evsiz kaldı.

  • Daha geç saatte çıkmış olsa can kayıplarıyla karşılaşılmasının kaçınılmaz olduğu yorumunun yapıldığı felaket bölgesine giden Vali Avni Çakır, “Allah’a şükür ki herhangi bir can kaybımız yok. Yanan evlerden 5’i boştu. 5’inde vatandaşlarımız ikamet ediyordu. İkamet eden vatandaşlarımızı ilk etapta akrabalarının yanlarına yerleştirdik. Yeni konutlar yapana kadar kullanacakları uygun alanları planladık. Kullanılmayan kamu binalarını tahsis ettik. Okulumuzu ve camimizi de belli bir süre tahsis edeceğiz. Devlet olarak vatandaşlarımızın yarasını en kısa sürede saracağız” dedi.

Akkaya Tepeharman köyü merkez mahallesi alevlere teslim oldu. Satılmış Hebipoğlu’na ait evde cuma gecesi başlayan ve elektrik kontağından çıktığı üzerinde durulan yangın 14 haneli köyün 10 hanesini kül etti, caminin de çatısını yaktı.

Köylülerin yangını söndürme ve hepsi ahşap olan diğer evlere de sıçramasını engelleme çabası, tankerdeki suyun tükenmesiyle birlikte boşa çıktı, itfaiyenin kent merkezine 54 kilometre mesafede olan köye ulaşması zaman alınca büyüyen alevler 10 evi kül etti.

Yangında, Satılmış Hebipoğlu ile Lütfi Kadiroğlu, Mustafa İsmailoğlu, Murat İsmailoğlu, Muhammed İsmailoğlu, Mustafa İsmailoğlu, Nahit İsmailoğlu, Mustafa İsmailoğlu, Saide İsmailoğlu ve Hüseyin İsmailoğlu’na ait evler tamamen yandı.

İtfaiyenin çabası ise alevleri kontrol altına alıp diğer dört haneye ve ormanlık alana sıçramasını engellemekle sınırlı kaldı.

İl Jandarma Komutanı Albay MücahidAvkıran ile birlikte felaket yaşayan köye giden Vali Avni Çakır, saat 21.30’da elektrik kontağından çıktığı tespit edilen yangında can kaybı yaşanmayışının tek teselli kaynağı olduğunu belirtti ve şunları söyledi:

“Maalesef yangınevlerin ahşap ve tamamen çam ağacından da olması nedeniyle  kısa sürede büyüdü, orman ve itfaiye gibi söndürme ekipmanlarımız buraya intikal edene kadar maalesef 10 ev ve caminin çatısına sıçradı. Şu an itibarıyla 10 evimiz tamamen yandı. Camimizin çatısı yandı. Allah’a şükür ki herhangi bir can kaybımız yok. Yanan evlerden 5’i boştu. 5’inde vatandaşlarımız ikamet ediyordu. İkamet eden vatandaşlarımızı ilk etapta akrabalarının yanlarına yerleştirdik. Yeni konutlar yapana kadar kullanacakları uygun alanları planladık. Kullanılmayan kamu binalarını tahsis ettik. Okulumuzu ve camimizi de belli bir süre tahsis edeceğiz. Devlet olarak vatandaşlarımızın yarasını en kısa sürede saracağız.Yarın sabah itibariyle hasar tespit çalışmalarına da başlayacağız. Gerekli maddi desteklerimizi de yapacağız. Evleri yanan vatandaşlarımızın yaralarını en kısa sürede saracağız. Kızılayımız, sabah buraya aş evini kuracak. Çadırlarımızda sabahın erken saatlerinden itibaren kurulmaya başlanacak. Havalar müsaade ettiği sürece vatandaşlarımızın buralarda kalabilmesi için çadırları kuracağız. Vatandaşlarımız için konaklamalarına imkan sağlayacak yerlerin seri bir şekilde tadilatlarını yapıp kendilerine teslim edeceğiz. İnşallah hiçbir vatandaşımızı mağdur etmeyeceğiz. Geçmiş olsun diyorum, devlet olarak tüm imkanlarımızla vatandaşlarımızın yanındayız.”

Tepeharman Köyü Muhtarı Ahmet İsmailoğlu ise şöyle konuştu:

“Satılmış Hebipoğlu’na ait evin elektrik kontağından yangın çıktı. Ben, yukarıdaki mahallede oturuyorum, bana telefon geldi. Ben geldiğimde iş işten geçmişti. Yangını söndüremedik köy tankeriyle. İtfaiyeyi aradık, itfaiye de köyümüz uzak olduğu için en az 60-70 kilometre uzaklıkta bulunuyor. İtfaiye de bir saatte falan geldi. Onlar geldiğinde evler yanmıştı. Köyümüz 14 hane, 10‘u yandı sadece 4 ev kaldı sağlam. Kış vakti evsiz kaldık, yetkililerden yardımlarını bekliyoruz.”

Kastamonu’da ikamet ettiğini söyleyen Lütfi Kadiroğlu da, “Kastamonu’da iken bir telefon geldi ‘evin yanıyor’ diye. Yanan evlerin bir tanesi benim. Hiçbir şey kalmadı. Sadece kuru bir canımla çıktım evden, kaldım böyle. İnşallah devletimiz yardım eder” şeklinde konuştu.

Evi yanan vatandaşlardan Mustafa Kadiroğlu ise ilk gördüklerinde yangının ufak olduğunu söyledi.

Köy halkının yangına birlikte müdahale ettiğini anlatan Kadiroğlu, “Köy havuzunun suyuyla kendi çabamızla yangına müdahale ettik. Önce kontrol altına aldık ama havuzun suyu bittikten sonra kontrolden çıktı. İtfaiye geç geldi. Erken bir müdahale olsaydı bu evler yanmazdı.” diye konuştu.

Üzgün olduklarını dile getiren Kadiroğlu, şöyle devam etti:

“Can kaybımız şükürler olsun yok. Yanan traktör falan da yok. Sizler de biliyorsunuz, bir yangında anılar da yanıyor. Çocukların resimleri yanıyor. Geri döndürülemeyecek birçok şey yanıyor. Maddiyatımızdan önemlisi maneviyatımız yandı. Bu yangın gece daha geç saatlerde olsaydı belki de burada AFAD şu anda ceset arıyordu.”

Yangında 26 kişinin evsiz kaldığını kaydeden Kadiroğlu, “Yangında kim evdeki neyi kurtardı bilmiyoruz. Yanan ev sayısı 10 ama 5 kişi yazlık olarak kullanıyordu. Yanan 5 hanede 26 kişi mağduruz.” dedi.

Köy muhtarı Ahmet İsmailoğlu ise Kızılay ve AFAD’ın bölgede yardımda bulunduğunu belirterek, “İnsanlar yangında hiçbir şeyini alamadı. Yangını gördüğü anda ellerinde, üzerlerinde ne varsa onunla dışarı çıktılar. Ayağında çorap olmayan bile vardı.” şeklinde konuştu.

Evleri yanan 15 yaşındaki lise öğrencisi Murathan İsmailoğlu da “Bu evde çok anımız vardı, ama artık yok. Artık evimiz yok. Üzgünüz, ne yapacağımızı bilmiyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

AA-İHA