Alkışlarla karşılandılar

“Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüyüşü”

Kurtuluş Savaşı’nda İnebolu Limanı’na gelen silah ve cephanenin Anadolu’ya sevk edildiği güzergahın 95 kilometrelik kısmında düzenlenen “Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüyüşü” dün Gençlik ve Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu’nun da yürüyüşçüleri karşılamasıyla sona erdi.

Kışla Parkı’nda sona eren yürüyüşün ardından Kastamonu Merkez Spor Salonu’nda kapanış töreni düzenlendi. Jandarma Genel Komutanlığı Mehteran takımının özel gösterisi ve Yücel Arzen konseri ile program sona erdi. Finalde de gösteri uçuşu yapması planlanan savaş uçaklarına hava muhalefeti engel oldu.

Dört gün süren yürüyüşü baştan sona yürüyenler arasında Vali Avni Çakır, İl Jandarma Komutanı Alb. Mücahit Avkıran, Gençlik ve Spor İl Müdürü Reşat Asrak da yer aldı.  İnebolu Türk Ocağı binası önünden 9 Haziran’da başlayan yürüyüşte Çuhadoruğu, Küre Ecevit Hanı, Seydiler Halkacılar’da 3 gece kamp yapıldı.

Yürüyüşe Nevşehir Jandarma At ve Köpek Eğitim Merkezi Komutanlığı (JAKEM), Kastamonu Jandarma Komando Eğitim Alay Komutanlığı, Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi öğrencileri ile İl Jandarma Komutanlığı’na bağlı jandarma timleri de eşlik etti.

Yürüyüşe katılan Fatih Yılmaz, AA muhabirine, yürüyüşe ilk defa katıldığını söyleyerek “Bu, hayatımda yürüdüğüm en güzel ve en anlamlı yol. Görev sürem burada yaklaşık bir ay sonra bitecek ama Kastamonu’da en güzel anımı burada yad ettim. Anlamı, önemi ve maneviyatı çok büyük, herkese burayı tavsiye ediyorum.” dedi.

Ali Uyanık ise Konya’dan gelerek yürüyüşe katıldığını dile getirerek “Milli Mücadele’nin başladığı yollarda ayrı bir duygu ve haz ile yürüyorum. Bizi bugünlere getiren Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü Anadolu’dan başlattığı mücadelede yalnız bırakmayan Şerife Bacı gibi kutsal analarımız, atalarımız için bu yolu yürüdüğümüz için mutluyuz.” diye konuştu.