Aman dikkat!

Korona vakaları yine tırmanışa geçti. “Yükselişin olduğu illerde yaşıyorsanız daha çok dikkatli olmalısınız” dedi Sağlık Bakanı. Kastamonu, 100 bindeki vaka sayısına göre yükselişte 5’inci sırada ne yazık ki…

2019’dan beri hayatımızda koronavirüs illeti. 2021’in son aylarına merdiven dayadık, hâlâ mücadeleye devam. Şu an için maske-mesafe-hijyenle birlikte hastalığın hafif atlatılabilmesi adına tek çare olarak aşı gösteriliyor. Ama aşı olmaya çekinenler de var. Doktorlar, doçentler, profesörler bu konuda insanlarımızı ikna etmeye uğraşıyor. “Aşı kısırlık mı yapıyor?” sorusuna cevap veriyor, “Aşı değil ama virüs etkiliyor…” demek zorunda kalıyorlar örneğin.

Herkesin kendi fikri neticede, elbette zorlama olmaz, ancak bu bir toplum bilinci, toplum sorumluluğu olmaya başladı.

Oysa aklıma ilk zamanlar geliyor. Bırakın içerisini, dışarıda bile şakağımıza kadar çekerdik maskeyi. Şimdi sokaklarda sigara dumanı tütüyor.

Aldığımız ürünleri bir gece çamaşır suyunda bekletirdik virüs korkusuna. Şimdi bırakın yıkamayı, neredeyse marketteyken yenecek ürünler! İşler çığırından çıktı demek yanlış olmaz. İyice unuttuk maskeyi, mesafeyi, hijyeni.

Öyle olmasa tavana fırlar mıydı vaka sayımız?

Gözde MINIK